anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming maritim

Zeta
Junior
Salutare comunitate!
Intors recent dintr un voiaj pe mare.
Avand in vedere ca traseul parcurs era strict in SEE, nu mi am făcut probleme de roaming (planul tarifar al abonamentului permite roaming in țările UE)
So.., plec pe 19 iulie, si pe 20 iulie la 9 dimineata ma trezesc cu un mesaj de la Orange, precum ca am folosit roaming maritim si am depasit suma maxima admisa, respectiv 45€!!!!
Perplex ma uit din nou…constat ca si celorlalti parteneri de calatorie le au venit același tip de mesaj.
N am vrut sa mi stric concediu, aSa ca m am hotarat la sosirea in tara sa fac o sesizare..!
Zis si facut.
Culmea e ca si pentru domnișoara de la call center era o informație cu totul noua..(roaming ul maritim)
Ieri primesc telefon de la o alta domnisoara care mi a transmis sec ca suma nu se poate compensa deoarece am folosit acest tip de serviciu.
Am explicat foarte clar ca informatia cu costul si cu tarifele am primit o dupa efectuarea apelurilor, insa dansa era foarte convinsa ca nu spun adevarul.
Am cerut răspuns scris, dupa care ma voi îndrepta catre instituțiile statului, inclusiv din camera deputaților, intr un final unui avocat.
Asa că, mare atenție cand si unde vorbiți prin afara țării, sa nu aveți surprize!!
Folosesc serviciile Orange inca de la înființare, Insa de data asta chiar m au înfuriat. Nu neaparat costul, cat tupeul de a mi spune ca am fost informat înainte de a efectua convorbirea (afirmație total falsa).
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, am intalnit si eu replici de genul: "trebuia sa va uitati inainte sa semnati". Si chiar si cand te-ai uitat, evident ca n-aveai cum sa vezi lucrul ala, pentru ca nici macar nu era in contract. Era ingropat prin termene si conditii. Sau "ati fost anuntat inainte" (si nu a anuntat nimeni nimic). Sau, una care ma scoate din sarite maxim: "asta e parerea dvs". Evident ca e parerea mea. Doar nu citez din Caragiale!! Astea sunt probleme de training. Nu stiu cine se ocupa de asta, dar ar trebui sa fie procedura standard evitarea unor astfel de replici catre client. Oricum, partea cu roaming-ul maritim, din cate pot sa observ, sta cam asa: acoperirea este facuta de reteaua terestra. Daca iesi din raza de acoperire, si folosesti alte tipuri de retele radio, sau satelit, nu mai folosesti din beneficiile incluse, ci esti taxat extra. Si...eu zic ca are sens. Mai multe detalii aici: https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/faq/index_ro.htm Am pus un screenshot mai jos cu partea importanta. Acuma, evident, nu stiu daca se aplica in cazul asta, dar e o posibilitate.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, am intalnit si eu replici de genul: "trebuia sa va uitati inainte sa semnati". Si chiar si cand te-ai uitat, evident ca n-aveai cum sa vezi lucrul ala, pentru ca nici macar nu era in contract. Era ingropat prin termene si conditii. Sau "ati fost anuntat inainte" (si nu a anuntat nimeni nimic). Sau, una care ma scoate din sarite maxim: "asta e parerea dvs". Evident ca e parerea mea. Doar nu citez din Caragiale!! Astea sunt probleme de training. Nu stiu cine se ocupa de asta, dar ar trebui sa fie procedura standard evitarea unor astfel de replici catre client. Oricum, partea cu roaming-ul maritim, din cate pot sa observ, sta cam asa: acoperirea este facuta de reteaua terestra. Daca iesi din raza de acoperire, si folosesti alte tipuri de retele radio, sau satelit, nu mai folosesti din beneficiile incluse, ci esti taxat extra. Si...eu zic ca are sens. Mai multe detalii aici: https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/faq/index_ro.htm Am pus un screenshot mai jos cu partea importanta. Acuma, evident, nu stiu daca se aplica in cazul asta, dar e o posibilitate.
Client Orange

mihai_13
Maestru
- Daca Orange iti demonstreaza tehnic ca tu ai folosit sistemul de comunicatii al navei care se face prin satelit poti sa faci petitie si la presedinte (nu numai la camera deputatilor 🙂 ) ca nu vei avea sorti de izbanda ... - printul lui Radu este foarte relevant .

delfinas
#StarMember
Tu oi fi fost în dreptul unor țări din spațiul economic european, dar erai de fapt în apele internaționale, deci ca și cum erai in spatiu non SEE. Mare atenție altădată, nu te baza exclusiv pe resursele roamingului inclus în abonament!