anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

roaming Germaina

marian1612
Începător

Salut am un abonament care il foloseste mama mea in germania , am inceput sa fiu suprataxat pentru orice chiar daca in abonament am minute ,internet .Sa nu mai fiu suprataxat mi se cere sa fac dovada ca stau in germania si ca abonamentul este folosit acolo .Cum pot eu rezolva aceasta problema

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare 

Este vorba de politica de utilizare rezonabilă a resurselor în roaming. Din păcate, nu te ajută nimic dacă folosești resursele cel mai mult în roaming, in afară de ceva local.

Deci nu prea ai ce face ce abonament de Romania, dacă stai in Germania!

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember

Salutare 

Este vorba de politica de utilizare rezonabilă a resurselor în roaming. Din păcate, nu te ajută nimic dacă folosești resursele cel mai mult în roaming, in afară de ceva local.

Deci nu prea ai ce face ce abonament de Romania, dacă stai in Germania!

FLo1
#StarMember

Bun venit în Comunitatea Orange, Marian. Abonament sau prepay, un număr din România se presupune că este utilizat ocazional în altă țară, deci nu permanent. Detalii despre politica utilizării resurselor în roaming regăsești aici. Soluții pentru roaming găsești pe acest topic. Dacă șederea în roaming va fi de durată, atunci mai bine să utilizeze un număr local. E mai ieftin.

Pololică
#StarMember

Salutare! 

Trimite dovada de rezidență  sau de lucrător transfrontalier (pe numele tău, evident) și se rezolvă. 

Din fericire, politica de utilizare rezonabilă are dezavantajele ei. Conform Tratatului de la Maastricht, cetățenii europeni, cu  drepturi, pot sta în alt stat pana la 90 de zile fără a necesita formalități de viză. Operatorii își pot proteja serviciile prin verificarea pentru ultimile 123 zile (4 luni) și pot tarifar abuzul (în sensul tratatului) peuentru ce depășește consumul mediu în perioada respectivă. După cum vezi, cele 90 de zile fără viză sunt acoperite de cele 123 zile. 

O altă impunere UE este legată fix de prețul mai mic în unele țări (cum este România) în defavoarea operatorilor locali.