anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming Franta

CezarLivada
Începător

Buna ziua ,

   Sunt in Franta pe un contract de 6 luni , vin acasa 2 saptamani la fiecare luna. Sunt deja in a 3 a luna si am primit mesaj ca am depasit traficul in afara in ultimele 4 luni.

   Acum ce posibilitati am sa imi prelungesc romingul sa pot folosi internetul inclus fara sa platesc cost suplimentar?

   Si stiti cumva daca tariful de taxare este si pe minute si sms uri primite sau doar efectuate de mine?

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@CezarLivada: Bun venit în Comunitate. Înțeleg că ești pe abonament, nu prepay.... având cost suplimentar. DA, depășind limita rezonabilă a consumului de resurse analizat pentru ultimile 123 zile, vei consuma inevitabil CREDIT, excepție SMSuri primite și dacă ai resurse care nu au limita utilizării depăsită.

Totuși, dacă nu dorești să recurgi la un număr local (personal aș fi preferat un număr local), încearcă să consumi resurse și când vii acasă. Astfel vei echilibra .... balanța.

De ce număr local? Francezii cam naționaliști, la orice cont îți faci la ei, la magazine și nu numai, pretind un număr local, pe lângă adresă poștală. Deci un număr local pentru confirmare conturi de Franța e un must have.

Dar nu uita: consumă cât de mult poți din resurse când ești în țară. Astfel nu vei avea surprize în roaming. 

Vizualizare soluţie în postul original

2 Răspunsuri 2

FLo1
#StarMember

@CezarLivada: Bun venit în Comunitate. Înțeleg că ești pe abonament, nu prepay.... având cost suplimentar. DA, depășind limita rezonabilă a consumului de resurse analizat pentru ultimile 123 zile, vei consuma inevitabil CREDIT, excepție SMSuri primite și dacă ai resurse care nu au limita utilizării depăsită.

Totuși, dacă nu dorești să recurgi la un număr local (personal aș fi preferat un număr local), încearcă să consumi resurse și când vii acasă. Astfel vei echilibra .... balanța.

De ce număr local? Francezii cam naționaliști, la orice cont îți faci la ei, la magazine și nu numai, pretind un număr local, pe lângă adresă poștală. Deci un număr local pentru confirmare conturi de Franța e un must have.

Dar nu uita: consumă cât de mult poți din resurse când ești în țară. Astfel nu vei avea surprize în roaming. 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Pe lângă cele spuse deja, dacă totuși vrei să folosești numărul respectiv în paralel cu unul local, recomand wifi local la greu și poți folosi aplicațiile dedicate pentru comunicare (wathapp, etc). Astfel poți vedea și ține legătura și cu cei din țară!

Baftă!