anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming Canada cu opțiune de 5 euro

Anonim
Neaplicabil

Salut,

Un prieten are un prepay Orange. A activat o opțiune de 5 euro care are inclus și roaming, însă când dorește să primească un cod de recuperare de pe Iphone nu-i vine sms-ul. Semnal are, însă nu primește sms. 

1 Soluţie acceptată‚

Julieta29
Junior

Va rog sa cititi mesajele primite si resursele incluse din optiune. Optiunea de 5 euro este nationala si ofera o limita de utilizat in roaming SEE (ceea ce nu include Canada), limita ce se utilizeaza cu optiune activa de 12 sau 16 euro. Daca veti cauta Roaming Canada pe site, gasiti toate informatiile de care aveti nevoie. Tot ce trebuie sa faceti e sa dati un simplu search.

Vizualizare soluţie în postul original

19 Răspunsuri 19

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

E numar portat? E un SMS de la banca sau ceva?

Client Orange

Pololică
#StarMember

@Anonim  a scris:

[...]. A activat o opțiune de 5 euro care are inclus și roaming, [...]


Mai zi-ne o data: optiune de 5E cu roaming? Se poate un printscreen cu resrusele? Nu de alta, dar roaming in sua avem vad ca e inclus doar la optiunea de 16E.

Rectific: vad ca mai e o optiune de 6E (+TVA) pentru 2GB. Vorbim despre aceasta optiune?

delfinas
#StarMember

Optiune de 5 euro cu roaming inclus, mai ales in Canada???

Eu stiu ca optiunea minima pt roaming, in acest caz, e de 6 euro, Go World Data 1, care iti asigura doar internet, 2GB. Mai e optiunea Go World Plus 1, de 13 euro, care include 4 GB si 20 min/sms.

Detalii: https://www.orange.ro/roaming/canada/#prepay

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Alte sms-uri vin? Eu de roaming la 5 euro n-am auzit la prepay. Cu atat mai putin in Canada. 

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

Screenshot_2024-02-06-18-06-28-307_com.orange.contultauorange-edit.jpg

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Unde anume mentioneaza roaming Canada? Ori e ceva ce-mi scapa mine, ori...nu exista niciun fel de roaming la optiunea asta.

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

El zice că are semnal, deci roamingul pare activ. Nu știu cum e în Canada sau de ce nu primește sms-ul respectiv. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Mmm…semnal nu inseamna neaparat roaming activ.

Zi-i sa verifice statusul servicului de roaming la *100# daca poate, ramura 2, subramura 2 (la Stare Roaming). Sau din aplicatia My Orange > Servicii > Roaming.

Pentru Canada, are nevoie de Go World Plus 1, la 13 euro credit.

Client Orange

@Anonim: ”Semnal are”.... DA, corect, pentru că nu se află într-o zonă fără servicii mobile (fără acoperire). Însă are activată opțiunea de 5E, iar ca urmare, roamingul nu este activat. Cu atât mai mult ”roaming all world”. Pe de altă parte, are credit pe cont? Pentru că resurse incluse la opțiunea de 5E nu sunt pentru Canada.

Încă un detaliu: are semnal, pentru că are acces la serviciul SelfCare *100#. Astfel poate verifica dacă roaming-ul este activat pentru toate țările. Altfel, degeaba are semnal dacă roaming-ul nu e activat. Este obligatorie activarea roamingului pentru a putea primi SMS-uri. Și fie o opțiune cu resurse pentru Canada, fie credit. Mai multe detalii regăsești aici.  

Ar fi bine sa puna un screenshot cu bara de semnal. Cand am fost cu tata (inainte sa aiba acces la roaming in abonament) pe telefon aparea la semnal un receptor taiat. Asta insemna ca putea suna la numarul unic de urgente (112), dar nu putea folosi telefonul pentru restul (telefoanie sau internet).

FLo1_0-1707291935411.jpeg Screen-shot din roaming / Franța, utilizând SelfCare. Samsung nu are ”receptor tăiat”, dar chiar și fără roaming activat, semnalul cu ”R” apare la fel ca în cazul când roamingul este activat.

Citește cu atenție ce condiții trebuie îndeplinite pt a avea acces la roaming...

Julieta29
Junior

Va rog sa cititi mesajele primite si resursele incluse din optiune. Optiunea de 5 euro este nationala si ofera o limita de utilizat in roaming SEE (ceea ce nu include Canada), limita ce se utilizeaza cu optiune activa de 12 sau 16 euro. Daca veti cauta Roaming Canada pe site, gasiti toate informatiile de care aveti nevoie. Tot ce trebuie sa faceti e sa dati un simplu search.

"Ie grele" cu search-ul. I-am dat și link spre pagina cu roaming pe prepay in Canada, i-am atras atenția să citească mai cu atenție în ce condiții se poate folosi opțiunea de 5 euro în roaming, așa cum scrie chiar în printscreenul dat de el, toți îi spun că nu poți avea roaming cu o optiune de 5 euro...degeaba, o tine pe a lui, că se poate, deși evidența spune altceva.