anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming activ însă fără apeluri

CrisLo
Junior

Buna ziua,

Ma aflu in străinătate. Am activat numărul prepay, cumpărat acum o săptămâna, cu roaming 5euro+12euro. Roamingul a fost activat cu succes, pot primi și transmite mesaje insa nu pot emite apeluri. Aceste este mesajul primit: 

“Contul tau a fost reincarcat cu optiunea cu nelimitat min/SMS in retea + 2000 min nat&intl. fix UE/SMS nat, din care 600 min/SMS sunt si intl. mobil UE + 12GB internet national.”

De ce nu pot face apeluri? Va multumesc! 

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@CrisLo: Bun venit în Comunitate. Conform celor menționate inclusiv aici, se pune în discuție balanța resurselor consumate național, care să depășească mereu pe cele consumate în roaming. Așadar, pentru un număr proaspăt activat, ai folosit prea puțin național și ai trecut direct în roaming. Chiar dacă există resurse disponibile, faptul că nu ai utilizat resurse și național, utilizând aproape exclusiv în roaming, a făcut ca volumul de resurse disponibile să fie redus. Singura variantă ar mai rămâne creditul... dar se va consuma destul de rapid. 

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Pololică
#StarMember

Salutare!

Mergand pe premisa ca, prin activarea optiunii de 12E, te afli in SEE, vin cu intrebarea: ce semnal ai? Daca ai doar 4G (fara 2G sau 3G), nu poti face apeluri. Am fost sambata la bulgari si VoLTE pauza (nu am pretentia, din moment ce au 2G si 3G, dar parca ar fi bine sa apara si el in peisaj, nu cum s-a intamplat in SUA, cand ATT a inchis toate antenele 2G si 3G si cateva saptamani, teoretic, nu puteai folosi functia de apel telefonic, pana a fost implementat VoLTE prin reteaua lor).

O alta intrebare: presupun ca nu ai consumat toate cele 2000 de unitati (minute si SMS) inainte sa ajungi in roaming, nu?

Vă mulțumesc pentru răspuns. Am roamingul activat de 4 zile însă opțiunea cu apeluri așa și nu funcționează. Mi s-a explicat ca atunci când am activat cartela a trebuit sa aleg opțiunea de credit. Acesta a fost mesajul primit la activare pe care eu l-am ignorat:

“Dacă vrei 5 euro credit in locul optiunii primite automat la activare, trimite acum SMS la numarul 321 cu textul CREDIT.”

Acum aflându-mă in EAU, peste o săptămâna de la activarea numărului acest SMS la numărul 321 nu mai este valabil. Sper ca experiența mea sa fie utilă altora. Optați pentru CREDIT la activare ca sa puteți beneficia de roaming (mesaje+apeluri).

FLo1
#StarMember

@CrisLo: Bun venit în Comunitate. Conform celor menționate inclusiv aici, se pune în discuție balanța resurselor consumate național, care să depășească mereu pe cele consumate în roaming. Așadar, pentru un număr proaspăt activat, ai folosit prea puțin național și ai trecut direct în roaming. Chiar dacă există resurse disponibile, faptul că nu ai utilizat resurse și național, utilizând aproape exclusiv în roaming, a făcut ca volumul de resurse disponibile să fie redus. Singura variantă ar mai rămâne creditul... dar se va consuma destul de rapid. 

DanielaH
Moderator

@CrisLo, s-a rezolvat situația cu roamingul? Funcționează?

Din păcate opțiunea cu apeluri așa și nu funcționează. Mi s-a explicat ca atunci când am activat cartela a trebuit sa aleg opțiunea de credit. Acesta a fost mesajul primit la activare pe care eu l-am ignorat:

“Dacă vrei 5 euro credit in locul optiunii primite automat la activare, trimite acum SMS la numarul 321 cu textul CREDIT.”

Acum aflându-mă in EAU, peste o săptămâna de la activarea numărului acest SMS la numărul 321 nu mai este valabil. Sper ca experiența mea sa fie utilă altora. Optați pentru CREDIT la activare ca sa puteți beneficia de roaming (mesaje+apeluri).

@CrisLo: Din păcate aflăm tardiv detalii esențiale: Dorind să călătorești în EAU, un prepay nu te poate ajuta decât pe credit (nu opțiune cu resurse). Nici opțiunea de 5€ și nici cea de 12€ nu ajută. Ai detalii aici.

Ai posibilitatea de a încărca numărul cu credit? Dacă DA, atunci vei putea activa roamingul pentru toate țările și utiliza  numărul pe credit la tarifele standard pentru EAU.  Suntem aici dacă ai nevoie de alte detalii.