anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Nu pot apela din Germania în România

Rodica4
Începător

Am roaming activat și nu pot apela din Germania în România, oare de ce?

1 Soluţie acceptată‚

Rodica4
Începător

Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Problema a apărut din prima zi cum am ajuns în Germania. Îmi dădea un mesaj de genul: " nr apelat nu este înregistrat în retea" la orice nr din Ro, asa ca foloseam doar Wup, dar după  2 zile am văzut ca mi s-a restartat telefonul și a fost în regula. 

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Vio73
#StarMember

Salutare!

Depinde și de perioada de timp de când ești în afară, pentru că s-ar putea să nu mai poți folosi serviciile, dacă ai o perioadă mai mare de 2-3 luni și ești pe prepay. Este vorba despre utilizarea rezonabilă a serviciilor în roaming. Dacă ai folosit mai mult în afară decât în țară serviciile în ultima vreme, poate fi o cauză. Datele mobile îți funcționează?

Sigur, pot fi probleme și cu rețelele locale la care te conectezi și poți încerca și o conectare manuală la altă rețea, în caz că este vorba despre așa ceva.  Între timp, poți da un restart la telefon și să vezi ce se întâmplă.

Baftă!

FLo1
#StarMember

@Rodica4: Bun venit în Comunitate. Având abonament, fie nu ai roaming inclus (activat)(contrar celor menționate), fie ai roamingul restricționat din telefon, sau rețeaua la care te-ai conectat nu are semnal prea bun în zonă, recomandându-ți să alegi alt furnizor de servicii local. Dai un restart telefonului și vezi dacă ai roamingul activat în telefon, nu doar pe cont. Succes. 

arsradu
#StarMember

Buna Rodica!

Bun venit in Comunitate!

Semnal ai in zona respectiva? Se conecteaza telefonul la o retea locala? Daca da, ce se intampla, concret, in momentul in care incerci sa apelezi? Se intampla acelasi lucru cu orice numar apelat?

Client Orange

Anca07
#StarMember

Buna Rodica,

Poti sa revii pe topic si sa oferi cateva informatii aditionale, precum cele cerute de colegi anterior?

Zi cu soare!🌞

DanielaH
Moderator

Rodica, te așteptăm în continuare să revii cu mai multe detalii, dacă situația mai este de actualitate.

Rodica4
Începător

Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Problema a apărut din prima zi cum am ajuns în Germania. Îmi dădea un mesaj de genul: " nr apelat nu este înregistrat în retea" la orice nr din Ro, asa ca foloseam doar Wup, dar după  2 zile am văzut ca mi s-a restartat telefonul și a fost în regula. 

Buna Rodica,

Multumim ca ai revenit cu feedback si ca s-a rezolvat problema.

Cat despre situatia intampinata de tine, recomand tuturor, ca inainte de iesirea din tara, si inainte de trecerea telefonului pe mod avion (in cazul in care calatoriti cu avionul), sa inchideti datele mobile. Este un pas important, pentru a nu astepta foarte mult identificarea de catre telefon a unei retele mobile in roaming.

Zi cu soare!🌞