anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Apeluri de iesire blocate in roaming

MihaiKv
Junior
Buna. Am o cartela noua Orange prepaid cu 0 euro pe ea, am activat-o, apoi am incarcat-o cu 8 euro, iar apoi mi s-au blocat apelurile de iesire, acum cerandu-mi o parola pe care nu o stiu, la sectiunea setari, blocare apeluri din telefon. Nu inteleg de ce s-au blocat apelurile de iesire. Sunt plecat afara din tara si nu pot suna de afara la nr 300. Iar daca mi s-au blocat apelurile de iesire si mesajele primite, nu pot afla nici nr de telefon al acelei cartele Orange, o soluție?! Am încercat 0000, 1111, 1234 etc și nu merg parolele astea.
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Salut! Pentru a avea acces la roaming ai nevoie de o optiune de minim 10 euro pentru spatiul SEE si minim 14 euro pentru SEE +alte tari... cea de 8 euro nu te ajuta.. Ai in link un topic ajutator despre activare roaming in diverse conditii.. https://comunitate.orange.ro/questions/2490590-fac-serviciul-roaming-functioneaza Din ce vad in captura pusa de tine, ai blocate toate apelurile efectuate.. intr-adevar, ar trebui scoasa acea bifa.. este foarte ciudat ca dintr-odata iti cere parola pentru deblocare apeluri.. Este prima data cand cere aceasta parola? A functionat cartela in tara sau n-ai verificat-o? Daca n-ai verificat-o, alt numar, de preferat cu roaming activ, nu ai la indemana, macar sa poti verifica daca telefonul cere parola si in cazul in care totul este in regula? Pentru aflare numar cartela, ai un topic in link-ul de mai jos, dar, nu stiu daca merge *100#, daca n-ai acces roaming.. si, daca ar merge, ti-ar trimite sms cu informatia si cum nu ai roaming, nu ai primi sms-ul.. deci, e cum nu se poate mai rau.. fara numar, neverificat in tara.. nu stiu daca ai cum sa rezolvi, fiind deja plecat.. cel mai probabil, va trebui sa achizitionezi o cartela locala, daca nu ai alta functionala, sau, macar al carei numar sa-l stii.. https://comunitate.orange.ro/questions/2659740-aflu-numarul-telefon O varianta prin care ai putea afla numărul, ar fi daca ai avea whatsapp pe el și acces la wi-fi, ca ai putea suna pe whatsap un prieten și ar vedea el numărul.. dar, asta n-ar rezolva deblocarea telefonului, doar ai putea rezolva sa-ti activezi o opțiune cu acces la roaming, știind numărul...

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Jay
Campion certificat
Salut! Pentru a avea acces la roaming ai nevoie de o optiune de minim 10 euro pentru spatiul SEE si minim 14 euro pentru SEE +alte tari... cea de 8 euro nu te ajuta.. Ai in link un topic ajutator despre activare roaming in diverse conditii.. https://comunitate.orange.ro/questions/2490590-fac-serviciul-roaming-functioneaza Din ce vad in captura pusa de tine, ai blocate toate apelurile efectuate.. intr-adevar, ar trebui scoasa acea bifa.. este foarte ciudat ca dintr-odata iti cere parola pentru deblocare apeluri.. Este prima data cand cere aceasta parola? A functionat cartela in tara sau n-ai verificat-o? Daca n-ai verificat-o, alt numar, de preferat cu roaming activ, nu ai la indemana, macar sa poti verifica daca telefonul cere parola si in cazul in care totul este in regula? Pentru aflare numar cartela, ai un topic in link-ul de mai jos, dar, nu stiu daca merge *100#, daca n-ai acces roaming.. si, daca ar merge, ti-ar trimite sms cu informatia si cum nu ai roaming, nu ai primi sms-ul.. deci, e cum nu se poate mai rau.. fara numar, neverificat in tara.. nu stiu daca ai cum sa rezolvi, fiind deja plecat.. cel mai probabil, va trebui sa achizitionezi o cartela locala, daca nu ai alta functionala, sau, macar al carei numar sa-l stii.. https://comunitate.orange.ro/questions/2659740-aflu-numarul-telefon O varianta prin care ai putea afla numărul, ar fi daca ai avea whatsapp pe el și acces la wi-fi, ca ai putea suna pe whatsap un prieten și ar vedea el numărul.. dar, asta n-ar rezolva deblocarea telefonului, doar ai putea rezolva sa-ti activezi o opțiune cu acces la roaming, știind numărul...

Vrajitoarea
Cunoscător
Buna, serviciul roaming nu este activ în mod automat la activarea unei cartele SIM PrePay , iar asa cum a spus Jay pentru roaming trebuie reincarcare cu minim 10 sau 14 euro, in functie de tara in care te afli. Din cate am vazut, apare acel mesaj cu blocarea apelurilor cand nu e activ serviciul de roaming, indiferent de retea, asa ca cred ca ar trebui rezolvata partea de roaming si daca problema persista ulterior eventual sa iei legatura cu un consultant pe chat (in cazul in care ai nevoie de ajutor pentru reincarcare si activare roaming, sectiunea aceasta de pe site-ul Orange ar trebui sa fie de folos https://www.orange.ro/help/servicii-pentru-orange-prepay/roaming-prepay). Pentru a verifica daca e activ serviciul de roaming, se pot urma pasii de aici - https://www.orange.ro/help/cum-activez-serviciul-roaming-pe-cartela-mea-prepay-65

FLo1
#StarMember
@Jay: Parola nu o cere ”dintr-o dată”. Inclusiv pentru activare se cere parola, nu doar pentru dezactivare. Este o caracteristică de rețea și depinde de ce îți acceptă (sau nu) operatorul, similar cu opțiunile (cazurile) de deviere apel.

Jay
Campion certificat
@Flo, am pus niste intrebari pentru a mai obtine niste informatii.. tu ai si ceva folositor sa spui, sau, pana nu faultezi pe cineva nu te simti bine?!.. Eu nu stiu sa ceara parola pentru redirectionare apel, mie nu-mi cere.. Daca are apelurile blocate, inseamna ca le-a blocat, folosind o parola, conform comentariului tau.. pai, ajuta-l cu parola, ca pe langa, am vazut ca te pricepi sa comentezi..

FLo1
#StarMember
@Jay: Scuză-mă că te simți ”faultată”. Departe de mine intenția faultării tale sau a altcuiva pe SUBIECTUL TOPICULUI (nu presupuneri), la care am făcut precizări clare privind modul și condițiile în care apelurile pot fi blocate / deblocate prin acea opțiune. Dacă tot te simți lezată, ai încercat să vezi dacă la tine apare acea solicitare de parolă? Cu siguranță..... altfel nu ai fi întrebat / răspuns astfel.

DanielaH
Moderator
Vă reamintesc că scopul principal al Comunității este să ajutăm inițiatorii întrebărilor cu soluții, prin urmare vă rog să încercați să vă focusați exclusiv pe acest lucru și vă mulțumesc. @MihaiKv, ai un cont My Orange în care acest număr de telefon să fie asociat? Poți afla și de acolo numărul de telefon. Jay și Vrajitoarea ți-au pus câteva întrebări și ți-au oferit deja câteva sfaturi. Te așteptăm să revii cu mai multe detalii/ răspunsuri ca să te putem ajuta,

MihaiKv
Junior
Acum am înțeles, deci practic opțiunea cu 8 euro nu ma ajuta sa fie activat roamingul, de asta am apelurile de ieșire blocate. În contul my Orange nu am un nr de Orange asociat pt ca nu știu nr acestei cartele, am asociat un alt nr din alta rețea, fiind tot nr meu, pt a putea lua legătura cu voi, care de altfel sunteți de mare ajutor! Schimb numerele de Orange o data la 3 luni și acum m-a "prins" afara din țară chestia asta, am la mine încă o cartela nouă prepaid, pe lângă asta ce am desfacut-o de 2 zile. Cu fosta cartela nu cerea parola, am activat-o direct cu 12E în tara și a fost totul ok. Oare dacă incarc cu opțiunea de 12E acum aceasta cartela, mi se activează direct roamingul și va fi totul ok? @jay, foarte bună ideea cu whatsapp ul, nota 20, am sa încerc, sunt curios dacă apare nr. Și va rog mult sa nu va certați/contraziceți, fiecare dorește sa ajute pe cineva, de asta suntem aici. Mulțumesc mult pt răspunsuri, nu ma asteptam sa fie atât de folositoare!

MihaiKv
Junior
S-a rezolvat, ati avut dreptate din prima! M-a sunat o domnișoară drăguță de la Orange și am rezolvat. Într-adevăr trebuiau băgați minim 10 euro pe cartela. Mulțumesc tuturor de altfel, o zi frumoasa!

DanielaH
Moderator
@MihaiKv, ne bucurăm că ai rezolvat și funcționează. Mulțumim pentru feedback și pentru marcarea soluției. Te mai așteptăm în Comunitate.