anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Am activat Extraopțiunea Roaming “Go world 1“ in Italia, dar nu merge

Daniela08
Junior

Buna, 

Sunt in Italia  , am activat extraopțiune roamingul , dar nu merge Internetul . Îmi arată 3G și nu se conectează de nici un fel decât la wi-fi , rețea locală . Oare ce pot sa fac ? 
multumesc frumos.

1 Soluţie acceptată‚

Multumesc frumos tuturor de ajutor. Am gasit si care era problema , aveam selectat in setarile telefonului 5G si am selectat acum standard pt ca nu au decat pana la 4G in Italia . Sunt in centru Firenze , dar cred ca este toată Italia , nu doar zona aceasta . 

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Nu stiu de ce ai activat Go World pentru Italia. Acea optiune e pentru tari mai "exotice", nu pentru SEE.

Pentru SEE (Italia in mod deosebit), ai nevoie de o optiune dintre cele de aici.

arsradu_0-1691559934263.png arsradu_2-1691559959287.png  arsradu_1-1691559943998.png

 

Client Orange

FLo1
#StarMember

@Daniela08: Bun venit în Comunitate. Opțiunea "GoWorld1" nu este pentru țările din SEE. Așa cum ți-a menționat @arsradu regăsești condițiile de roaming prepay pentru Italia aici. Numai bine. 

Buna , multumesc frumos amandurora, am mai activat inca o optiune , cea cu 16 E si tot nu functioneaza. Motivul pentru care am ales prima extraoptiune este ca eu m-am

dus in tab-ul de Roaming sa aleg extraoptine , ca asa vedeam eu logic , se pare ca m-am

inselat :)) 

Am mai platit niste banuti si tot nu merge din pacate. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Incearca sa dai un restart la telefon. Si asigura-te ca in setarile telefonului, ai Roaming (sau Data Roaming) activat. 

Client Orange

delfinas
#StarMember

Sunt activate, din telefon, datele mobile in roaming? Ai incercat sa alegi manual o retea din lista? In ce zona esti, mai izolata sau mai circulata?

Multumesc frumos tuturor de ajutor. Am gasit si care era problema , aveam selectat in setarile telefonului 5G si am selectat acum standard pt ca nu au decat pana la 4G in Italia . Sunt in centru Firenze , dar cred ca este toată Italia , nu doar zona aceasta . 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Daca e setat pe 5G (fara optiuni alternative), si nu exista semnal 5G in zona, telefonul nu se va conecta la retea. Deci da, trebuie sa fie pe Auto. 🙂 Oricum, bine ca ai rezolvat.

Client Orange

Era o vreme când cu tot 4G-ul din țară, în roaming aveai doar 3G. Este mai bine să nu impui un anumit tip de conexiune, întrucât nu va funcționa dacă nu este suportat în zona respectivă /de operatorul respectiv.  

Nu poti cere acces la 5G in roaming, important e sa ai semnal cat sa te poti descurca rezonabil, in cazuri deosebite. Roamingul e pt perioade scurte si strict sa nu te simti pierdut intr-o tara straina. In mod normal, trebuia ca telefonul sa se adapteze singur la ce semnal gasea, chiar daca era activat 5G-ul.

Bine ca s-a rezolvat situatia!