anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Redirectionare Vodafon - Orange in roaming

kzz
Junior

Buna ziua,

Se poate redirectiona un nr Vodafone ( abonament fara acces roaming )  pe un abonament Orange cu roming?

Mai precis, voi pleca in SUA, si am de gand sa redirectionez nr VDF pe Orange, ca sa pot fi apelat si pe Vdf.

 

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@kzz: Bun venit în comunitatea Orange. De partea de redirecționare trebuie să te asiguri că o poți activa și este funcțională cu cei de la Vodafone. Și DA, este funcțională, adică se poate. La Orange trebuie doar să fi sigur că abonamentul tău va fi activat în roaming pentru apeluri/mesaje/date mobile (în funcție de ce anume interesează) pentru USA. Adică vezi să nu te bazezi pe ”roaming în SEE”, ci să activezi opțiune roaming valabilă pentru USA, de ex. ”GO WORL PLUS1”. Mai multe detalii pentru funcționarea roamingului în SUA găsești la acest link.

Revino cu detalii pentru alte informații. Călătorie plăcută în USA.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember

@kzz: Bun venit în comunitatea Orange. De partea de redirecționare trebuie să te asiguri că o poți activa și este funcțională cu cei de la Vodafone. Și DA, este funcțională, adică se poate. La Orange trebuie doar să fi sigur că abonamentul tău va fi activat în roaming pentru apeluri/mesaje/date mobile (în funcție de ce anume interesează) pentru USA. Adică vezi să nu te bazezi pe ”roaming în SEE”, ci să activezi opțiune roaming valabilă pentru USA, de ex. ”GO WORL PLUS1”. Mai multe detalii pentru funcționarea roamingului în SUA găsești la acest link.

Revino cu detalii pentru alte informații. Călătorie plăcută în USA.

Am posibilitatea de redirecţionare al numărului VODAFONE.  Când am întrebat pe cei de la shop Vdf, au zis ca nu o sa funcționeze, dar  nu erau siguri, au răspuns cred ca sa fie acoperiți....

Nu vad de ce nu ar functiona, fac redirectionare, scot cartela din telefon și  o sa răspund pe numărul Orange pe care a fost redirecționat.  

FLo1
#StarMember

@kzz: Ca proces de ”redirecționare” poți face oricând proba, e de fapt ca un apel în România (apeluri naționale). În rest, cum scriam mai anterior, partea de roaming ține de Orange. Ai mai fost plecat din țară în ultimile 4 luni? Cât timp vei sta în State?

Am mai fost in SUA, si a funcționat roaming ul perfect in reteaua Orange. 

Am activă pe cont o opțiune veche:  GO Word 2016,  60 minute pt 9 euro.

Așa m am gândit si eu, ca e ca si cum as apela acum un nr national aflat in roming,   acum nu știu eu dacă centrala de la Vodafone face diferența între un apel direct si un apel redirecționat.

Când se redirecționează un nr de telefon,  se considera ca este pe teritoriul RO? indiferent unde este cartela sim fizic?

FLo1
#StarMember

Cum menționam în primul mesaj, Orange menționează aici că ai valabile doar aceste 2 opțiuni pentru activare din abonament pentru SUA. Vezi că opțiunile cu resurse incluse după 2 luni de roaming sunt cam.... degeaba.

Redirecționarea nu cred că se permite spre un număr străin, ci doar național (din RO). Și DA, atât timp cât Vodafone va apela numărul de Orange, pentru el numărul de Orange este în România, nu în roaming, indiferent de locația fizică a SIM-ului la acel moment.