anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Redirectionare apel in roaming

Xoxo
Începător

Daca am un abonament orange si redirectionez apelulurile catre o cartela orange, in cazul in care nu raspund la acele apeluri si nu sunt in Romania, ci in Turcia, casuta vocala in ce limba va vorbi? A mai incercat cineva? Multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Salut, 
Daca ai redirectionare catre un numar Orange si nu raspunzi, insa ai setata si mesagerie vocala, mesajul o sa fie in limba romana pentru ca apelul este directionat catre numarul 074xxxxxxx. Fiind inchis, mesajul o sa fie redeat astfel:
• mesajul predefinit de tine (daca ai setat) in limba romana;
• daca nu ai mesagerie vocala activata si telefonul este inchis, mesajul o sa fie in limba tarii in care te afli.
 

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

delfinas
#StarMember

Xoxo, bun venit in Comunitate!!!

Nu am mai redirectionat apelurile in roaming, dar cred ca mesageria vocala are mesajul in limba romana, indiferent daca esti in tara sau strainatate.

Trixen
#StarMember

Căsuța vocală va fi cea de pe cartelă, dar se va auzi limba română.

Dacă însă nu intra în căsuța vocală ci zicea că abonatul nu poate fi contactat, atunci zicea in turcă.

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@Xoxo :  Că vei fi cu abonamentul sau cu numărul prepay în Turcia, mesageria vocală va returna mesajul în limba română acelor apelanți  la care nu le vei răspunde la apel. În limba turcă vor fi eventuale mesaje returnate ție pe telefonul conectat în roaming de pe care ai apela un număr din roaming, indiferent că numărul este din RO sau nu.

Salut, 
Daca ai redirectionare catre un numar Orange si nu raspunzi, insa ai setata si mesagerie vocala, mesajul o sa fie in limba romana pentru ca apelul este directionat catre numarul 074xxxxxxx. Fiind inchis, mesajul o sa fie redeat astfel:
• mesajul predefinit de tine (daca ai setat) in limba romana;
• daca nu ai mesagerie vocala activata si telefonul este inchis, mesajul o sa fie in limba tarii in care te afli.
 

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@OrangeAssistant: Permite-mi să te contrazic, deși am menționat deja un răspuns în acest sens. Număr Orange apelează din roaming SEE un număr Orange aflat în roaming cu mesagerie. Întrucât nu este un mesaj predefinit, Orange prin vocea în limba română anunță apelantul să lăse mesaj după semnal. Pe de altă parte un vodafone închis și apelat de pe același număr Orange din roaming SEE returnează apelantului tot în limba română mesaj că "abonatul are telefonul închis sau nu se află în aria....". Deci nu în limba țării din care apelantul apelează aflat în roaming, ci în limba țării aferente numărului apelat., indiferent unde se află acesta, în acest caz română. 😉