anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pentru Malta este nevoie de vreo activare speciala in afara de abonament? Pot vorbi cu Romania?

Dream
Junior
 
1 Soluţie acceptată‚

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Conform politicii UE care reglementează roaming SEE, Malta este inclusă în Spațiul Economic European.

Ai detalii aici cu țările care sunt în SEE.

Așadar, nu este nevoie să faci ceva suplimentar în afară de beneficiile pe care le ai în abonament, dacă deja ai acces la roaming.

Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Conform politicii UE care reglementează roaming SEE, Malta este inclusă în Spațiul Economic European.

Ai detalii aici cu țările care sunt în SEE.

Așadar, nu este nevoie să faci ceva suplimentar în afară de beneficiile pe care le ai în abonament, dacă deja ai acces la roaming.

Succes!

Multumesc. Am verificat (desi stiam ) ca am roaming activat ( worldwide). Intrebarea mea este - am net cu limita de utilizare rezonabila in roaming SEE, am minute internationale, minute nationale si roaming SEE nelimitat, am SMS nationale si roaming SEE nelimitat - pot folosi ce am in abonament fara sa platesc suplimentar? Si intreb pentru ca am auzit de la mai multi ca in Malta ai nevoie de nu-stiu-ce optiune sau minute/limita net  cumparate acolo. Ca n-ar fi ca in orcare alta tara europeana.

vladut12am
Cunoscător certificat

Da, poți folosi beneficiile pe care le ai, fără să mai activezi nimic suplimentar.

Multumesc, Vladut.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Din cate pot sa vad, pentru Malta, pe abonament, vei fi taxat exclusiv pe cost suplimentar.

Ai aici tarifele de roaming corespunzatoare.

arsradu_0-1696915291180.png

Greseala mea. Multumesc frumos, @delfinas, pentru clarificari.

Client Orange

Asa scrie la toate tarile SEE. Poate pt ca sunt incluse deja beneficii de roaming in orice abonament de minim 10 euro, nu mai trebuie o extraoptiune separata.

Tarifele acelea sunt "tarife standard*, care "se aplică după ce se consumă beneficiile incluse în oferta ta (minute, SMS, MB)".

Totul e sa nu depaseasca limita rezonabila de consum in roaming, ca  atunci va face cost suplimentar.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Aha. Am inteles. Mersi. 🙂

Client Orange

@Dream: Cu roamingul activat pentru minim SEE (dar e ok și pentru toate țările) resursele din abonament sunt ok. Pragul de utilizare (limita) privind zilele petrecute în roaming și volumul de resurse utilizat rămân valabile pentru toți utilizatorii.

Buna si multumesc pentru raspuns! Totusi, din contul meu cind verific roaming imi scrie ca am activat Worldwide, iar cind introduc tara pentru vacanta apare scris " Nu sunt optiuni roaming disponibile pentru aceasta destinatie." Nu mai stiu ce sa inteleg... Nu vreau sa ma trezesc acolo ca nu pot suna sau da sms-uri sau ca ma costa in plus fata de abonament.

@Dream: ”Nu sunt opțiuni roaming....” DA, pentru că abonamentul are deja resursele incluse, nu e ca la PPY să activezi opțiuni în funcție de destinație.  

Multumiri!

@Dream: Vacanță plăcută și te așteptăm în Comunitate și cu alte contribuții, răspunsuri și întrebări. Numai bine.

FLo1
#StarMember

@Dream: Având abonament, sunt necesare doar două aspecte de verificat înaintea călătoriei într-o țară din SEE: 1. Ai abonament cu resurse INCLUSIV în roaming sau doar naționale? (regăsești aceasta în descrierea resurselor disponibile) și 2. Ai roamingul activat? (de obicei (implicit) este activat, dar se întâmplă să fie dezactivat manual). Succes.