anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu primesc apeluri in roaming

Carolina7
Junior

Buna! 

Sunt in afara tarii de mai mult timp, dar nu am folosit date in roaming. Recent am fost in tara si mi-am incarcat cartela cu o optiune de 5 euro. Daca imi incarc cartela cu credit, fara optiune, o sa pot primi apeluri/sms-uri in roaming?

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Daca incarci cu credit, nu pierzi optiunea de 5 euro. Dar nici nu vei putea folosi din beneficiile incluse in ea, pentru ca acea optiune nu ofera roaming. De asemenea, daca activezi o optiune cu roaming (min 12 euro daca nu ma insel, pentru tarile SEE), se pierde si optiunea de 5 euro nationala. Cele doua nu sunt compatibile.

Cu toate astea, daca alegi varianta cu credit, vei plati la tarifele standard (de obicei ma mari), si va trebui sa activezi serviciul de roaming manual. O poti face din My Orange > Altele > Servicii > Roaming.

Pentru roaming pe credit, ai nevoie de minim 1 Euro in cont conform paginii de aici. Iti recomanand mai mult, totusi, mai ales daca vei folosi si date. Daca n-ai nevoie de date, nu uita sa verifici si sa dezactivezi optiunea de Data Roaming (sau doar Roaming pe unele telefoane) din telefon.

Pentru tarifele de roaming, fara optiune, iti recomand pagina de aici. Selectezi tara care te intereseaza si vezi ce tarife ai pentru fiecare caz in parte.

In general, si daca nu ai folosit pana acum roaming-ul, este mai ieftin sa activezi o optiune. Pe credit...se va consuma foarte repede.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

FLo1
#StarMember

@Carolina7: Răspunsul este simplu: încărcare cu minim10€ credit (nu extra opțiune) pentru activare roaming, dar nu îți recomand activarea datelor mobile dacă vrei ca acel credit să nu dispară prea repede. Și bineînțeles, apeluri cu durată redusă, întrucât utilizarea creditului este mai costisitoare decât o extraopțiune. 

Încă o mențiune: după reîncărcare, activarea roamingului din străinătate o poți realiza fie din contul tău MyOrange, fie apelând la Serviciul clienți (apel la +40374 300 300 sau chat Djingo). Te așteptăm cu detalii și actualizări pe acest topic.

Problema e ca săptămâna viitoare trebuie sa ma intorc in tara si mai am 2 saptamani din optiunea curenta pe care nu as vrea sa o pierd daca incarc cartela cu credit. O perioada primeam mesaje si apeluri desi nu aveam activat roamingul sau o optoune cu roaming. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Daca nu cumva ai scos SIM-ul din telefon la plecarea din tara, sau folosit telefonul pe Mod Avion, atata timp cat s-a conectat la o retea din afara, esti in roaming, ceea ce inseamna ca ai si serviciul de roaming activ.

Nu se pot primi sau initia SMS-uri, apeluri, si nu se poate face trafic pe date mobile fara a fi conectata la retea. Si nu poti fi conectata la o retea din afara decat daca ai serviciul de roaming activ.

Ne poti spune ce optiune ai activata acum?

Client Orange

Folosesc o cartela diferita in afara. Optiunea activa este de 5 euro cu min si internet national, inteleg ca asta nu imi permite sa folosesc netul sau sa sun cand sunt plecata. Intrebarea mea e daca imi incarc cartela cu credit, voi pierde optiunea deja activa /va rezolva faptul ca nu pot primii apeluri/sms-uri cat sunt plecata? 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Daca incarci cu credit, nu pierzi optiunea de 5 euro. Dar nici nu vei putea folosi din beneficiile incluse in ea, pentru ca acea optiune nu ofera roaming. De asemenea, daca activezi o optiune cu roaming (min 12 euro daca nu ma insel, pentru tarile SEE), se pierde si optiunea de 5 euro nationala. Cele doua nu sunt compatibile.

Cu toate astea, daca alegi varianta cu credit, vei plati la tarifele standard (de obicei ma mari), si va trebui sa activezi serviciul de roaming manual. O poti face din My Orange > Altele > Servicii > Roaming.

Pentru roaming pe credit, ai nevoie de minim 1 Euro in cont conform paginii de aici. Iti recomanand mai mult, totusi, mai ales daca vei folosi si date. Daca n-ai nevoie de date, nu uita sa verifici si sa dezactivezi optiunea de Data Roaming (sau doar Roaming pe unele telefoane) din telefon.

Pentru tarifele de roaming, fara optiune, iti recomand pagina de aici. Selectezi tara care te intereseaza si vezi ce tarife ai pentru fiecare caz in parte.

In general, si daca nu ai folosit pana acum roaming-ul, este mai ieftin sa activezi o optiune. Pe credit...se va consuma foarte repede.

Client Orange

@Carolina7: Orice încărcare cu credit nu îți va dezactiva opțiunea activă de 5euro (valabilă 30 de zile de la activare). Dar dacă activezi roamingul manual vei putea utiliza numărul în roaming, dar nu cu resurse din opțiunea de 5euro, ci din creditul existent. 

Am rezolvat problema. Mi-am incarcat cartela cu credit si am activat roamingul din My Orange. Am pierdut, într-adevăr, beneficiile din cealalta optiune, dar e okay. Mulțumesc pentru ajutor! 

@Carolina7: Care beneficii au fost pierdute? Beneficiile oferite de ”EO de 5euro” în roaming? Acestea nici nu au existat în roaming decât cu EO de minim 12euro activă. Iar prin încărcarea cu credit nu puteai să pierzi beneficiile opțiunii de 5euro, însă acestea sunt naționale, nu în roaming.   

Orice SIM cu extraopțiune activă dar fără roaming activat (sau cu roaming.... unde nu trebuie) nu se va conecta la nici o rețea din țara respectivă. Însă cu credit pe cont se poate activa roamingul manual și va consuma credit din cât permite contul. Simplu.

@Carolina7: Ai avut roaming activat și credit pe cont, deși aveai ca opțiune activă EO de 5euro. Dacă ai rămas fără credit... nu ai mai primit nici mesaje/apeluri. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Carolina,

De cat timp esti in Roaming? Daca ai depasit limita de utilizare rezonabila in Roaming, si in functie de tara in care te afli, poti pastra optiunea de roaming activa si incarca si cu credit, si iti va folosi doar din credit la tarife preferentiale. Daca nu, incarci cu credit, si consumi doar din credit la tarife standard (de obicei mai mari). 

Deci, mai pe scurt, odata ce ai atins limita de utilizare rezonabila a serviciilor in roaming, poti folosi doar din credit. Daca pastrezi si optiunea, vei fi taxata mai putin din credit. Daca nu, mai mult.

 

Client Orange

Nu am utilizat deloc cartela in roaming, doar cat am fost in tara.