anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu îmi mai merg datele și sa sun în roaming!

Flavia
Junior
Sunt intr-o alta țara, am cartela de orange, mi-am reîncărcat cu 12 euro pana a dispărut opțiunea! Apoi mi-am reîncărcat cu 10 euro si brusc intr-o dimineața mi s-au oprit datele, nu merge sa sun pe nimeni ... Mi-am mai reîncărcat o data cu roaming și minute și nimic!!
știe cineva? Sau i s-a întâmplat?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@Flavia, așa cum spuneau și celialți membri, ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi (in limita politicii de utilizare rezonabilă a serviciului roaming in SEE), este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 de zile) să fie efectuat majoritar in România. În ce țară ești? Ai folosit roamingul mai mult de 4 luni? Te așteptăm să revii cu detalii.

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

delfinas
#StarMember
Bun venit in comunitate!!! Cred ca esti in situatia despre care s-a discutat si aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2681383-probleme-internet-roaming Roamingul e pentru cei care merg ocazional in strainatate, nu pentru cei care au rezidenta in alta tara sau stau plecati mai mult de 3 luni consecutive. Daca esti in aceasta situatie, e mai bine sa iei o cartela din tara in care esti.

Vio73
#StarMember
Bună@Flavia, E vorba de politica de utilizare rezonabilă a resurselor în SEE, care spune că nu trebuie să folosești mai multe resurse în afara țării decât în țară, într-o perioadă de timp de câteva luni ( 3-4). Ai detalii pe aici: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828 Și eu cred că nu trebuie să te mai complici și să utilizezi o cartelă locală, iar după ce revii în țară și mai folosești cartela respectivă ceva timp, ulterior o mai poți folosi și în roaming . Succes!

DanielaH
Moderator
@Flavia, așa cum spuneau și celialți membri, ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi (in limita politicii de utilizare rezonabilă a serviciului roaming in SEE), este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 de zile) să fie efectuat majoritar in România. În ce țară ești? Ai folosit roamingul mai mult de 4 luni? Te așteptăm să revii cu detalii.

Flavia
Junior
Mulțumesc mult!

Flavia
Junior
Buna,bine v-am găsit!Am 3 luni și doua săptămâni ,nu am vorbit in țara sa sun decât foarte rar.... mai mult am stat pe internet .... mi-am reîncărcat cu speranța ca va merge dar când sun îmi spune”nu ai suficient credit deși mi-am încărcat de 2 ori cu 10 euro cu roming ... înainte am avut opțiunea cu 12 dar acum nu mai este! Am citit de câteva zile despre întâmplări aici am citit și regulile despre asta ,doar ca scrie ca dacă folosești majoritar și abuziv cartela in alta țara te vor tarifa mai mult și vor lua măsuri. Se poate sa îmi închidă Internetul și sa sun pana când voi veni in țara? Ca semnal am la cartela primesc mesaje de la orange oferte etc dar nu pot sa sun îmi spune credit insuficient și la date îmi rămâne 3 G dar fără sa se conecteze, ma gândeam sa sun la ei poate pot rezolva ceva! Mulțumesc pentru sprijin!

delfinas
#StarMember
Flavia, cu drag si altadata!!!

Flavia
Junior
Ma gândeam sa îmi reincarc doar cu 10 euro fără opțiunea cu minute.Mi-ar merge sa folosesc Internetul sau sa sun?

Vio73
#StarMember
Bine că ai elucidat misterul! Îți poți lua o cartelă locală și rezolvi! Nu îți va merge, indiferent cu ce opțiuni o încarci. Baftă!

Miha_Z
#StarMember
Buna daca deja esti de peste 3 luni in afara tarii si ai primit mesajul ca ai folosit cartela majoritar in strainatate, trebuie s-o reincarci doar cu Credit ca sa poti suna si folosi datele mobile. Vei putea reincarca iar cu optiune cu roaming dupa ce vii in tara si folosesti cartela ceva timp si primesti mesajul ca a fost folosita majoritar in tara. Pana atunci singura optiune e sa reincarci cu credit.

delfinas
#StarMember
Flavia, dar de ce nu iei o cartela de acolo? O curiozitate: ce te-a făcut să alegi o altă soluție decât cea pe care ai ales-o inițial?

Flavia
Junior
Fiindcă aici cartele au opțiuni și internet foarte puțin și 100 de minute in țara sa îmi sun apropiații ... plus semnalul e nasol aici!

delfinas
#StarMember
Semnalul e acelasi, indiferent ca esti pe roaming sau cartela locala, pt ca folosesti reteaua de acolo, indiferent de situatie. Chiar se intampla sa ai niste limitari fiind pe roaming... intai abonatii lor, pe urma ceilalti. Daca ai net suficient, nici nu mai conteaza cate minute internationale ai, vorbesti pe Whatsapp direct... te mai poti lipi de un wifi... Imi pare rau, dar daca mai stai in strainatate o vreme, o sa fii nevoita sa iei cartela de acolo.

MihaiM
Începător
Consider ca ar fi utila o avertizare cu cateva zile inainte de a se bloca efectiv roamingul (nici blocarea propriu-zisa nu cred ca e prea corecta). Adevarat, se poate cumpara cartele din tara respectiva insa pe acel numar nu te pot contacta cunoscutii / colaboratorii fiindca nu il stie nimeni si fiind un numar temporar nici nu vrei sa-i deranjezi cu SMS-uri de informare.