anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

intra bulgarii fara sa am roamingul activat

catalin_c753
Începător
imi apare mesajul > se pare ca aveti roamingul activat > si am apelurile si accesul internet blocat; o voce in limba bulgara repeta un text indexcifrabil desi eu am roamingul NEACTIV. Nu pot efectua apeluri, mesaje si nici primi sau accesa netul. Nu am activat roamingul. Va multumesc.
18 Răspunsuri 18

catalin_c753
Începător
Va multumesc tuturor!!! Aveam optiunea AUTOMAT in cautare retea si asa cum e specificat, in zona de frontiera intra Bulgarii BG 2 cu un anunt, chiar daca ai roamingul neactivat. Setarea trebuie facuta manual, aleging Orange , litle in cazul meu, desi 3G este prezentat a fi activ pe mai toata Romania... Telefonul este un Xiaomi MI note 9T l-am cumparat dupa achizitia unei drone de la acceasi firma 😞

Alergaceala
Junior
Perfect! Acum este clar. Și în cazul meu tot un Xiaomi Redmi 5 / 7 și acum 9 folosesc. Zile senine. 🙂

FLo1
#StarMember
Ciudat... să nu ai roaming (adică eventual o opțiune de 5-6 euro) și să poți folosi roamingul..... Să înțeleg că taxarea o face la plan tarifar național? Pentru că alte resurse nu ai putea avea decât eventual credit.....

Alergaceala
Junior
Mda. E un fel de ai dar n-ai. Adică apare semnal de orange, chiar și iconița cu R, dar de fapt la acces internet sau apeluri se oprește undeva în primele secunde. Probabil că așa face și vreo taxare pe net. Sesiunile de internet țin de semnal și cât a făcut buffering în avans înainte să intre pe bulgari. Una peste alta... chiar dacă este taxat acel credit de obicei este returnat în ora respectivă înapoi. 🙂