anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming de date mobile

Andrei11m
Începător
Am încărcat cartela cu 15 euro credit. Mi s a activat serviciul internet în roaming fara probleme. Acum cand mi am încărcat a doua oară, nu mai merge internetul deloc. Totuși pot suna și trimite mesaje în roaming, dar internet nimic... (nu vrea să mi se activeze roamingul) ce sa fie?
4 Răspunsuri 4

teacher_
#StarMember
Salut! Ești în străinătate acum?verifică dacă în ultima perioada nu ai efectuat cumva în roaming un consum de minute și internet mai mare decât în România. Ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi (in limita politicii de utilizare rezonabilă a serviciului roaming in SEE), este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 2-3 luni să fie majoritar in România.

Ionela-Diana
Junior
I s-a întâmplat și mamei la fel. Dacă ai consumat mai mult internet în afara țării decât în țară nu se activează. Mama si-a luat cartelă de acolo. Altfel plătea abonamentul plus costul suplimentar...

DanielaH
Moderator
@Andrei11m, de cât timp folosești cartela în roaming?

Alergaceala
Junior
De regulă combinarea unei oferte cu roaming cu alta nu este recomandată. De regulă, chiar dacă beneficiile se consumă în ordinea de expirare este posibil ca o nouă activare de extraopțiune să aibă prioritate la acces. Altfel spus, dacă ai o extraopțiune de 10E activată în țară și activezi alta suplimentară în străinătate atunci serviciul roaming nu se reactivează. De asemenea, orice extraopțiune sub 10E dezactivează automat roamingul chiar dacă ai una activă înainte cu roaming. 🙂