anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internet Bulgaria

user_18320673
Începător

Cum e cu internetul pe roming în Bulgaria?

7 Răspunsuri 7

RafaHelper
#StarMember

Salut @user_18320673,

Toate informațiile despre cum să folosești roamingul in Bulgaria le gasesti aici: https://www.orange.ro/roaming/bulgaria/

Selecteaza daca ai cartela, abonament sau abonament mobil Orange Romania Comunication si vezi ce tarife ai.

Tu folosesti cartela sau abonament?

Ai inclus trafic de internet pentru roaming in extraoptiunea sau abonamentul tău?

FLo1
#StarMember

@user_18320673: Fiind țară din SEE, pentru Bulgaria poți activa roamingul cu resurse în SEE. Calitatea acestuia depinde de operatorul la care te vei conecta și puterea semnalului în acea zonă. Revino cu detalii despre locație, pentru alte detalii.  Numai bine. 

Blue12
Senior

Bulgaria fiind membra a SEE, tarifele in roaming sunt cele nationale. Asta inseamna ca atata timp cat ai resurse nationale in abonamentul tau, se vor consuma din acestea. Dupa epuizarea resurselor, se aplica tarifele:

Apeluri localeApeluri către RomâniaApeluri către țări din zona 1Apeluri către țări din alte zoneApeluri primiteMesaje scrise trimiseMesaje scrise primite

0,059500 €/min tarifarea se face la secundă după primul minut care este indivizibil
0,059500 €/mintarifarea se face la secundădupă primul minut care este indivizibil
0,059500 €/mintarifarea se face la secundădupă primul minut care este indivizibil
1,261400 €/min unitatea de taxare pe apeluri este minut indivizibil
0,000000 €/min taxarea se face la secundă
0,023800 €/min euro/SMS
0,000000 €/SMS euro/SMS

Tarif internet și MMS  Trafic internetMMS către România

0,002142 €/MB unitatea de taxare este de 1KB
0,002142 €/MMSeuro/MMS

P.s. referitor la internet, depinde cati gb poti utiliza in roaming, deoarece fiecare abonament are o limita. Fun 6 are 8 gb, Fun 10 are undeva la 10gb. Poti vedea resursele incluse in abonamentul tau in MyOrange

Pololică
#StarMember

Este bun. L-am folosit destul de des in incursiunile (a nu se intelege navalirile) la fratii nostri bulgari. Reteaua partenera este Yettel (fosta Telenor [au fost vanduti acum aproximativ 2 ani daca nu ma insel si in restul tarilor din fosta Yugoslavie, Ungaria, Tarile Nordice).

Ca viteze si acoperire, Yettel este numarul 2 (dupa A1), dar vitezele sunt mai mult decat decente (in urma cu 2 ani jumatate aveam undeva la 50-60Mbps pe la Nisipurile de Aur). Nu m-am omorat cu testele de viteza intrucat functinoalitatea imi era indeajuns de buna pentru ce aveam nevoie (navigatie si radio online).

Razvan
#StarMember

Internetul în Bulgaria merge excelent pe 4G/4G+ pe A1 și Yettel (fosta Telenor).

Atașez cateva teste din Belogradjik pe A1 și Telenor (iunie 2021) și pe malul Dunării la Zimnicea pe Telenor (mai 2022).

Screenshot_20210620_083414_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

IMG-20210620-WA0001.jpg

Screenshot_20220510-104038.png

Screenshot_20220510-104317.png

Tocmai mi-ai pus pe harta Belogradcikul. Imi fac planurile pentru concediul de anul asta (sa vad cum ma ajung cu bugetul) si vad ca as putea lega cu drumul spre (sau dinspre) Serbia.

DanielaH
Moderator

@user_18320673, te-au ajutat răspunsurile primite aici? Daca da, marchează-l pe cel mai bun ca soluție.