anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Date mobile nefunctionale Germania

Anq1
Junior

Buna tuturor

Mi-am incarcat aseara cartela cu 12€ de 2 ori. Cand am intrat in Germania mi-am incarcat cartela tot cu 12€ si a mers perfect. Acum insa nu mai merg datele, iar cand le activez, scade semnalul. Am incercat sa dau reset la internet, restart telefon, mod avion, am scos cartela, am schimbat reteaua, acelasi lucru... Precizez ca roamingul e activat. Please help 😔

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@Anq1☹️ Din păcate activarea de EO (extraopțiune cu resurse incluse) dacă ai mai mult de 2 luni în roaming (ai consumat mai mult de 50% din resurse în ultimile 4 luni exclusiv în roaming) nu este OK. Vei putea folosi doar credit. Ai menționat inițial că ”Mi-am incarcat aseara cartela cu 12€ de 2 ori. Cand am intrat in Germania mi-am incarcat cartela tot cu 12€ si a mers perfect.” . A funcționat pentru că aveai credit, nu opțiunea activată. Revino cu detalii privind perioada șederii în roaming. Ideea este că la mai mult de 2 luni de utilizare continuă în Roaming cu siguranșă doar utilizarea pe credit mai este OK.

Pentru date mobile poți încerca varinate de conexiuni WIFI.

Vizualizare soluţie în postul original

30 Răspunsuri 30

Nu am primit mesaj cu depasirea roamingului. Am activat acum iar datele dupa un reset si apare un "E" care nu aparea deloc înainte. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, deci e fix aceeasi problema pe care am intalnit-o mai demult, cu semnalul mirobolant in Germania.

Vezi daca te ajuta o selectie manuala de retea. Cu toate ca, daca memoria ma serveste la parametri optimi, n-o sa poti selecta alt operator. Iar pe Edge...mai mult de google.com (si ala probabil in versiune WAP 1.0 :)) ) nu cred ca o sa poti deschide.

Client Orange

FLo1
#StarMember

@Anq1: Chiar dacă e doar cu un ”E”.... viteză destul de slabă, funcționează sau nu datelemobile? Adică o încărcare de pagină de browser sau altceva.... 

Nu functioneaza deloc. 

Oare isi va reveni? Eu sunt acum în zona Strasbourg, de cand stau aici am patit asta...Zilele astea urmeaza sa plec pana in Franta, apoi ma intorc la Frankfurt. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, e posibil sa-si revina odata cu trecerea in alta zona.

Client Orange

Va multumesc tuturor de ajutor si pentru timpul rapit!! 🤗

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Sarbatori fericite si numai bine! Ne bucuram ca am putut sa te ajutam. Chiar daca nu am reusit sa imbunatatim efectiv situatia.

Client Orange

FLo1
#StarMember

@Anq1 : Cu drag. Dar vezi pe viitor, dacă ai mai mult de 2 luni de SIM activat în Roaming (sau utilizare perioadă activă mai mare de 50% în Roaming), atunci vei putea utiliza doar credit, nu opțiune cu resurse incluse.

Numai bine. 

FLo1
#StarMember

Depinde de zonele pe unde vei ajunge. De exemplu în Franța nu peste tot Orange France are semnalul OK. Dar ai și zone unde ai semnal 4G la date mobile. Depinde așadar și de locație.

FLo1
#StarMember

Ideea este să găsești fie un alt operator agreat în zonă cu semnal / acoperire mai bună, fie o altă zonă (locație) unde operatorul are semnal îmbunătățit. Oricum, 1-2 restartări pot ajuta la conexiunea telefonului cu antena operatorului.

Salutare!

Ai încercat să comuți pe 3g? Dar cu sim-ul  în alt telefon?

Eventual să selectezi manual alt operator ? 

Dacă ai încărcat cu credit, cam aceste lucruri le mai poți face!

Baftă!

FLo1
#StarMember

@Anq1☹️ Din păcate activarea de EO (extraopțiune cu resurse incluse) dacă ai mai mult de 2 luni în roaming (ai consumat mai mult de 50% din resurse în ultimile 4 luni exclusiv în roaming) nu este OK. Vei putea folosi doar credit. Ai menționat inițial că ”Mi-am incarcat aseara cartela cu 12€ de 2 ori. Cand am intrat in Germania mi-am incarcat cartela tot cu 12€ si a mers perfect.” . A funcționat pentru că aveai credit, nu opțiunea activată. Revino cu detalii privind perioada șederii în roaming. Ideea este că la mai mult de 2 luni de utilizare continuă în Roaming cu siguranșă doar utilizarea pe credit mai este OK.

Pentru date mobile poți încerca varinate de conexiuni WIFI.

Anq1
Junior

Salutare, am rezolvat. Cand am plecat vreo 15 km din acel loc, si-a revenit complet semnalul si datele... nu inteleg care e treaba. Multumesc tuturor!! 

Atunci este foarte bine. Poate vreun bug la telefon sau probleme de rețea, cine știe!

Drumuri bune!