anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot face sa primesc SMS cand sunt plecat din tara?

GeoDnG
Junior

Salut, locuiesc in UK si am o cartela prepay Orange de Romania, de cativa ani buni. Recent am inceput sa imi asociez conturile online romanesti cum ar fii Emag, OLX etc cu, cartela de Romania. Problema este ca nu am putut niciodata sa primesc mesaje/SMS-uri pe cartela Orange, cand sunt plecat din tara, de multe ori nici sa o incarc folosiind aplicatia nu merge pana nu ma duc in tara la un magazin Orange. Multe site-uri imi cer un cod de verificare primit prin SMS pentru a ma putea loga pe ele, dar pentru ca nu pot primi SMS-uri, sunt blocat afara de pe aceste site-uri, ce pot sa fac?

Stiu ca imi trebuie o optiune de minim 15 euro pentru roaming, dar daca nu vreau sa sun sau sa trimit eu mesaje, dar doar ca sa primesc, ce este de facut? Dintr-e toate cartelele pe care le-am avut (Romanesti si Englezesti), numai cartela Orange are aceasta chestie...

16 Răspunsuri 16

delfinas
#StarMember

Geo, bun venit in Comunitate!!!

Nu ai pe nimeni in tara, care sa poata primi sms-urile si sa ti le redirectioneze pe Whatsapp? Sau incearca sa ai varianta de control pe email, nu pe SMS.

Poti incarca cu credit dar cred ca nu e ok nici asa, pt ca orice sms primit iti activeaza o optiune de 2 euro pe zi, fiind in UK. Singura optiune cat de cat ok e cea de 16 euro, de care stii si tu.

LE Optiunea de 2 euro/zi (10 minute sau SMS în roaming, valabilitate 24h) e doar pt cei cu abonament.

As prefera sa am conturile pe numerele mele decat sa deranjez pe cineva de fiecare data sau sa nu imi raspunda cand am nevoie. In situatia de fata, nu am cum schimba modul de verificare pe email pentru ca nu pot intra pe cont, si spre exemplu, Emag, te forteaza sa ai 2FA pe SMS, nu il poti opri si nici schimba pe email.

Mi se pare putin absurd sa nu poti primi SMS-uri in afara, daca cineva pleaca in vacanta si are nevoie sa intre pe online banking sau pe o aplicatie importanta si fiind alta conexiune de internet te pune sa te verifici, si nu poti, ce faci? Ramai pe drum? Deobicei cand plec in tara, incarc cu o optiune de 12 euro pentru internet, si inainte sa plec trebuie sa imi incarc si cartela de UK pentru a putea avea internet pentru bilet si whatsapp pentru ca, chiar daca stau in tara doar o saptamana si dau 12 euro, cartela devine inutila... Cartela de UK cel putin ma lasa sa sun, sa folosesc internetul etc, dar se consuma mult mai repede, dar Orange-ul este inutil in afara..

Chiar nu am nici o varianta? Pana la urma incarc cu o optiune pentru 1 SMS, dar care este aceea?

Ba poti primi SMS-uri si apeluri, dar in anumite conditii. Din pacate UK nu mai e in SEE si e mai problematic cu variantele/tarifele. Nu mai zic ca roamingul e pt calatorii temporare, nu pt stat prelungit in strainatate. Cum ti-am mai scris, o varianta ar fi incarcarea cu credit si ti se consuma de acolo, la pretul standard.

Daca ai activat verificarea in 2 pasi, da, trebuie sa ai  acces la SMS-uri.

Nu am credit, si am incercat acum sa incarc cu credit si imi zice "Plata neprocesata. Ne pare rau, dar a intervenit o eroare"... SMS nu pot primi, roaming-ul nu il pot activa si nici de incarcat nu pot.

Alaltaieri am venit din tara si inca am optiunea de 8 euro activa dar oricum nu ma ajuta la nimic. Am vrut si eu sa dau o comanda pe Emag pentru cineva si nu pot intra pe cont, si da, am incercat sa dezactivez verificarea in 2 pasi de pe Emag cat timp eram inca in tara dar nu exista nici o optiune care sa ma lase sa o fac.

De acum la anul cand ma mai duc in tara... Nu inteleg cum de cartela de UK, unde la fel, numai cu optiune incarc, nu cu credit, ma lasa sa folosesc tot, SMS, internet, apel etc, si fara sa activez roaming-ul (sau poate se activeaza automat) dar cand vine vorba de ceva din Romania, trebuie sa aibe complicatii sau costuri suplimentare...

Oricum, multumesc mult pentru ajutor si pentru raspunsurile rapide 😁

Anonim
Neaplicabil

https://www.orange.ro/help/cum-reincarc-o-cartela-prepay-in-roaming-67

Roaga pe cineva din tara să-ți încarce cartela.

Si cu ce sa incarce? Ca nici eu nu mai inteleg de ce am nevoie sa primesc un amarat de SMS, ba imi trebuie optiune de 16 euro, ba credit, ba optiune roaming non-see go uk plus, nu credeam ca imi va fi odata asa greu sa mi se ia niste bani de pe card 🤣

Ma mai gandeam, daca dau contul meu orange cuiva sa intre de pe aplicatie din tara, si sa imi incarce cu cardul salvat, se poate?

Anonim
Neaplicabil

Daca ai încredere, nu știu dacă poate folosi cardul tau.

Însă poate folosi cardul personal.

Si sms-urile primite costa. Cum ai incercat sa reincarci?

Prin aplicatia My Orange. Am incercat sa incarc cu 4 euro credit, cu o optiune de 16 euro si cu o optiune "Roaming Non-SEE Go UK Plus" dar mereu primesc eroare la plata. Am cardul salvat pe aplicatia si acum o saptamana prin aplicatie cu acelasi card am incarcat cu o optiune de 8 euro, dar eram in Romania la momentul acela.

Mda, e ciudat. Nu poti ruga pe cineva din Romania sa te ajute cu reincarcarea? Eventual chiar dintr-un Orange Shop sau Store, ca sa se activeze roamingul fara probleme.

Iti recomand sa incerci acest link pentru reincarcare fara logare: https://www.orange.ro/myaccount/reshape/... De asemenea, sa faci plata cu un card romanesc (nu se garanteaza platile care sunt facute cu carduri straine, exemplu Revolut). Iti mai recomand, existand posibilitatea unei erori, sa incerci alt browser sau sa stergi istoricul si Cookies-urile, acestea cauzand ocazional erori la plata.

Anonim
Neaplicabil

Daca ai credit pe cartela poți activa roamingul manual din aplicația my orange sau la *100# și vei fi tarifat la preturile standard.

https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie/ 

Razvan
#StarMember

Salut! Dezactivează opțiunea cu beneficii naționale și pune credit pe cartela minim 1 euro și vei beneficia de roaming la tarife standard. 

Trixen
#StarMember

Ar fi interesant sa treci pe yoxo. Ai opțiune de Roaming pe la 45 de lei pentru Marea Britanie, dar nu știu dacă este musai abonamentul de 39 cu roaming sau merge la 9 lei plus opțiune.