anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cost suplimentar roaming și internațional la Orșova

Marius_s1
Începător
Am fost de curând în concediu pe Dunăre la Orșova, nu am părăsit tara deloc si m-am trezit cu un cost suplimentar de 60 euro. Orange mi-a trimis ceva notificări dar eu fiind la volan nu am putut să le citesc și nici nu le-am dat importanta știind că sunt în România. As dori să știu cine mi-a pus mie limita de 50 euro pentru roaming și de ce după ce am oprit roamingul și internetul, mi-a mai apărut un cost suplimentar de 10 euro, limita fiind de 50 euro. Cum pot să modific limita de 50 euro??
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Limita de 50 euro din cate stiu este limita standard. Daca vrei s-o modifici, trebuie sa iei legatura cu cineva de la Orange. Dar daca scopul este sa nu faci cost suplimentar, primul si primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa intri in setarile telefonului si sa dezactivezi Data Roaming (date mobile in roaming). In mod normal ea e dezactivata. Dar banuiesc ca a fost activata ulterior. De asemenea, daca treci destul de des prin zonele de granita, cum zicea si Flo mai sus, trece-ti telefonul pe selectie manuala de retea. In felul asta, nu mai trece pe alte retele fara voia ta. Evident, exista posibilitatea sa nu mai ai semnal nici pe Orange. Dar macar nu te taxeaza in plus pentru roaming.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

Vio73
#StarMember
Salutare! Nu știm noi să-ți răspundem in Comunitate cine ți-a pus limita x sau y. Cert este că pe graniță trebuie să ai roaming-ul închis din telefon și / sau My Orange, pentru că, există posibilitatea să intre semnal de la vecini și să ,,te frigă", lucru ce, din păcate, văd că ți s-a întâmplat! Îmi pare rău pentru situația prin care treci! Poți face o sesizare la serviciul.clienti@orange.ro și să-i întrebi ce și cum, dar problema va rămâne și trebuie mai multă atenție când te apropii de granițe. Poate găsești înțelegere, dacă le explici că nu ai știut și că e prima oară când ți se întâmplă. Eu închid roaming-ul oricum tot timpul și îl deschid doar dacă plec din tara! Ai și un topic dedicat aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2994042-putem-evita-roaming-accidental Sper să ajungeți la o înțelegere!

FLo1
#StarMember
@Marius: în zonă de graniță nu stai cu roaming activat. Ușor poți schimba rețeaua și face cost suplimentar sau trafic în roaming. Din păcate fapta se ... plătește, nu se trece cu vederea. Dacă nu dezactivezi roamingul, cel puțin închizi datele mobile și nu permiți schimbarea automată a operatorului (furnizorului).

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Limita de 50 euro din cate stiu este limita standard. Daca vrei s-o modifici, trebuie sa iei legatura cu cineva de la Orange. Dar daca scopul este sa nu faci cost suplimentar, primul si primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa intri in setarile telefonului si sa dezactivezi Data Roaming (date mobile in roaming). In mod normal ea e dezactivata. Dar banuiesc ca a fost activata ulterior. De asemenea, daca treci destul de des prin zonele de granita, cum zicea si Flo mai sus, trece-ti telefonul pe selectie manuala de retea. In felul asta, nu mai trece pe alte retele fara voia ta. Evident, exista posibilitatea sa nu mai ai semnal nici pe Orange. Dar macar nu te taxeaza in plus pentru roaming.
Client Orange

Anonim
Neaplicabil
Stiti voi ce e mai nasol? Ca in zona aia doar Digi Mobil a pus antene si chiar si la granita nu intri in roaming... Asta raportat la mai marii operatori care nu sunt in stare sa puna niste site-uri.