anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am intrat in Germania si nu pot primi sau da telefoane

Coco_andrei85
Vizitator

Buna, am fost in România si am cumparat o cartela prepay

Ajuns în Germania am văzut ca nu pot suna dar nici nu pot primi telefoane. Am încărcat cartela cu 20e si tot nu merge ,în aplicație imi arata ca am reîncărcat dar credit am 0

Ma.gadeam ca trebuie activat o opțiune cu Roaming 

24 Răspunsuri 24

Pololică
#StarMember

Salutare!

Cartela a fost activata in Romania (ai bagat-o in telefon)?

Legat de reincarcare: ai roamingul activ pe cont? Poti verifica in aplicatie sau pe site https://www.orange.ro/myaccount/services/roaming

Si inca o intrebare: 20E sunt credit, nu? Ai consumat ceva pana sa ajungi in Germania si ai ajuns la 0? Daca este asa, va trebui sa reincarci (ori credit, ori prin optiunea de minim 16E).

FLo1
#StarMember

@Coco_andrei85: După încărcarea cu 20E ai activat o opțiune cu roaming? De exemplu cea de 12E sau de 16E, sau ai rămas utilizând creditul? Pentru că încărcând 20E și acum având zero pe cont, înseamnă că ai utilizat creditul. 

Pe de altă parte, numărul a fost activat în România sau nu? Te așteptăm cu detalii.

Poi cartela am băgațo in telefon in Romania ,și am folosit-o acolo .

Cel puțin e clar: SIM-ul este activ. Însă ai utilizat telefonul de la reîncărcare consumând creditul, fără să activezi o opțiune cu roaming din acel credit?

Coco_andrei85
Vizitator

Nu am folosit deloc.am băgat cartela in alt telefon ai tot nu merge ,culmea că îmi arată în stânga rețeaua Telekom.de.orange dar nu merge :((și îmi mai zice că am credit 0

Ce opțiune (dacă există vreuna) ai activată la acest moment pe acest număr? Ai activat cumva roamingul manual?

In Romania am avut opțiunea standard automat activata ,aici nu am mai activat nimic .doar am văzut că trebuie să am 16 euro pe cont sa pot activa .culmea că am băgat chiar 20-22 euro și tot nu am nimic 

Și ai activat roamingul manual? Pentru că pe o opțiune implicită sigur nu era activat.

Cum adică manual?acum văd că am credit 0 și îmi cere 12 euro sa pot activa opțiunea ,dar totusi unde s-au dus cei 22 euro 

Pe app Orange Romania la reîncărcările mele îmi arată status :succes 

Coco_andrei85
Vizitator

Acum am dat să văd ce opțiune este activă și îmi arată cea cu 6E 28 zile ,mă gândesc că cea din Ro 

Cu siguranță. Acum e partea mai interesantă: Ai primit vreun mesaj de confirmare a reîncărcării cu 20E? Dacă NU, atunci înseamnă că nu ai încărcat și ești tot cu opțiunea de 6E implicită din RO. 

Ai verificat în aplicația MyOrange? Dacă DA, opțiunea de ”6euro valabilă 28 de zile” are o bulină verde sau galbenă?

Coco_andrei85
Vizitator

Da este activă cea de 6 euro dar nu știu unde s-au dus banii creditul...

De  unde știi că este activă? Poți arăta un sceen-shot după ecranul cu ”opțiunea activă”, ștergând însă porțiunea unde apare numărul de telefon.