anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange dezvolta continuu rețeaua 5G si ajunge la un total de 39 de orașe în Romania (teste reale)

MCostel
Explorator

MCostel_0-1717680452263.pngÎn urma adăugării orașului Pitești pe harta zonelor cu acoperire 5G, rețeaua Orange 5G/5G+ ajunge la un total de 39 de orașe din întreaga țară. Printre acestea se numără Arad, Bacău, Baia Mare, Brașov, Brăila, București, Craiova, Cluj-Napoca, Constanța, Galați, Iași, Miercurea Ciuc, Sibiu, Suceava, Oradea, Timișoara și Târgu Mureș, localități din județul Ilfov, stațiuni montane și estivale. Numărul orașelor cu 100% acoperire 5G  a crescut, totodată, constant, acestea fiind Arad, Bacău, Baia Mare, București, Miercurea-Ciuc, Oradea, Satu Mare, Sibiu, Suceava și Târgu Mureș.

 

MCostel_0-1718211558493.png

Prin acest topic as dori sa aflam:

  • Informații generale despre rețeaua 5G
  • Informații despre evoluția comunicațiilor mobile de la 1G până la 5G (ultima versiune aflată în dezvoltare)
  • Informații legate de ce va urma după 5G
  • Vitezele obtinute  in aceste orașe în care Orange a dezvoltat rețeaua 5G.
  • Informații despre dispozitivele ce suporta tehnologia 5G și care va fi evoluția acestora in viitor.

Ar fi utile următoarele informații în prezentarea testelor de viteza 5G:

  • Dispozitivul cu care se realizează testarea
  • Locația cat mai exacta daca se poate
  • Distanta fata de echipamentul Orange daca este cunoscuta.
  • Orice altă informație care poate fi relevanta

De asemenea sunt binevenite:

  • Părerile personale despre vitezele obținute și ce așteptări aveți de la noua tehnologie 5G.
  • Păreri privind necesitatea achiziționării unui telefon ce suporta 5G in momentul de față sau în viitorul apropiat.
  • Orice alte păreri privind acest topic

Membri activi creaza o Comunitate Puternica

#FiiActiv    #Implicate     #ExprimatiParerea       

78 Răspunsuri 78

MCostel
Explorator

Viteza obtinuta in Constanța (zona Faleza Nord). Dispozitiv folosit Xiaomi 13 Pro/ Exterior distanta fata de antena Orange circa 200 m 

Screenshot_2024-06-06-16-31-05-187_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Viteza obtinuta in Constanța (zona Faleza Nord). Dispozitiv folosit Xiaomi 13 Pro/ Interior distanta fata de antena Orange circa 200 m 

Screenshot_2024-06-07-22-08-09-021_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Pe zona de semnal și viteza date mobile consider că Orange este cel mai bun furnizor in Constanța (zona in care îmi desfășor activitățile) și singurul care nu limitează vitezele 5G.

Semnal constant atât la interior cât și la exterior.

Mulțumesc Orange pentru calitatea serviciilor mobile oferite .

Funcționează perfect in Constanta pt că este oraș majoritar Vodafone și rețeaua este mai liberă, norocul nostru că avem o rețea libera care rupe la viteze

RafaHelper
#StarMember

Un topic din 2019 este irelevant realizezi asta

@RafaHelper, așa este, dar pentru că acela are aproape 5 ani vechime și un număr mic de vizualizări în ultimii ani, este OK să-l lasam și pe acesta. Mulțumim.

Edit - am blocat răspunsurile pentru postarea din 2019

Mulțumesc si eu @DanielaH. Consider ca este duplicat pentru ca din punctul meu de vedere are același subiect si aceeași idee, faptul ca este vechi nu este relevant atâta timp cat subiectul de discuție este același. Nu mi-as dori sa vedem topicuri de genul in comunitate "Teste de viteze 5G 2024", "Teste de viteze 5G 2025", etc.

Nu, nu, promit. Următorul pe care îl vom lăsa deschis va fi peste 5 ani 😀.

Voi fi aici sa il deschid 🙂 reminder setat 😁

Vezi că este posibil sa fie 6G in 2029.🙂

Nu stiu, eu deschid unul pe 5G :)) 

M-as bucura sa vad 6G peste 5 ani la Orange.

Deal 👍

Razvan
#StarMember

Cea mai mare viteză prinsă de mine a fost in zona Hala Traian

Screenshot_20240606-171853.png

Recent  am fost pe Arena Națională la meci,

Screenshot_20240520-201549.png

Întradevăr viteze foarte bune apropiate de vitezele maxime promise de Orange.

Daca poți completa in postare telefonul cu care ai realizat testarea și locația (București se subînțelege).

Mulțumesc pentru informațiile oferite.

Razvan
#StarMember

Sony Xperia 5III