anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Probleme apel WiFi

Pololică
#StarMember
Salutare,
Sunt probleme cu serviciul de Apel Wi-Fi? Tot baleiaza ca și cum ar rămâne fără rețea.
Telefonul este un Huawei Nova 8i legat la un router Huawei AX2, pe frecventa 5GHz.
32 Răspunsuri 32

Pololică
#StarMember

Cautand altceva (legat de apel WiFi), am gasit o posibila cauza: interferente intre bluetooth si WiFi. Am oprit bluetooth-ul si de cateva zile apelul WiFi (nu de la Orange, intrucat nu mai am servicii de la ei) vad ca nu mai baleiaza. Voi reveni pe parcurs sa vad daca este solutia sau este doar un foc de paie.

Ca si comparatie:

  • cat am fost pe Orange, apelul WiFi baleia (de cand sunt la Digi, caderile au ... scazut simtitor ca numar) si nu revenea decat dupa terminarea apelului
  • la Orange, daca apelul WiFi era picat, ramanea picat. La Digi vad ca nu (daca e sa pice, revine in WiFi).

Daca ajuta pe cineva constatarile, poate vor fi implementate. Personal, nu-mi dau seama ce interferente ar fi intre bluetooth si WiFi... Telefonul sotiei (cumparat de la Orange, dar este pe Vodafone) nu a avut problemele astea.

Calinm21
Junior

Eu întâmpin o problema când folosesc funcția apel wi-fi. Acasă folosesc funcția wi fi calling fiindcă semnalul din casa este slab. Când sunt in apel (prin apel wi-fi) cu o persoana și o alta persoana încearcă sa ma sune, de cele mai multe ori nu mi apare ca am fost sunat, deși persoanele îmi spun ca lor le suna telefonul sau ca apare apel in așteptare. 
Ați mai patit ceva de genul?

Nu. Toate apelurile se vedeau în așteptare și la mine în telefon, nu doar la cel care ma suna.