anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Degeaba inovează Orange fără încetare, tot semnalul Vodafone este mai puternic. În toate testele!

Adi6
Junior

Nu pot să înțeleg cum de este Vodafone considerată o rețea inferioară rețelei Orange, m-am săturat de făcut sute de teste prin toate cotloanele din incintele urbane, semnalul Vodafone rezistă cu brio, în timp ce semnalul Orange șchiopătează! Valorile dBm și asu sunt foarte elocvente! Până și bateria telefonului cu cartelă Vodafone ține mai mult! Nu cumva Orange e o rețea overrated?...Mă gândesc și eu.

31 Răspunsuri 31

BlackWolf
Senior certificat

Da, este. Vis-a-vis de aplicatie, se poate si mai rau decat My Vodafone, stai sa vezi aplicatia Telekom-ului cum e, My Orange si My Vodafone sunt opere de arta pe langa aplicatia aia dezastruoasa...😂

CristianP13
Explorator

Eu fac bani cu telefonul si nu m-au interesat niciodata statistici, rapoarte sau nu stiu ce majorari de abonamente. Cat am semnal peste tot, pot apela si sa fiu apelat, nu mi se intrerup convorbirile si am internet bun cat sa mai fac miscari de fisiere in timp vorbesc la telefon...raman pe Orange fara sa ma gandesc prea mult. La fel cum raman pe Digi pentru internetul fix. Cand ceva functioneaza, lasa-l in pace si ocupa-te de lucruri mai importante. Daca, vreodata, o sa am probleme cu Orange, voi vira in secunda doi la alt operator.

în secunda doi” ar fi indicat să discutăm și să analizăm contextul. Altfel, deciziile luate în grabă vor avea impact pe măsura vitezei cu care sunt luate.

Tot in secunda doi am plecat cu toate numerele de la Digi la Orange acum patru ani si nu am regretat niciun moment. Daca nu sunt multumit de un serviciu, il schimb, nu stau sa pierd vreme si nervi plangandu-ma de el. Ca ai o problema de 1-2 ori, ok, se mai intampla, dar cand ai zilnic e doar vina ta daca accepti. Si cum nu poti sa schimbi o companie si calitatea unor servicii de pe o zi pe alta, e mult mai usor sa schimbi compania.

mihai_13
Maestru

cam asta este "adevarul" ... in reste diferiti indivizi sau "societati" private fac propaganda pro si contra 

de exemplu asa arata acoperirea celor trei retele dominante in Mun Galati ... puteti vedea si voi diferentele de la cer la pamant intre  vodafone(slab) si orange sau digi 

vodafonevodafoneorangeorangedigidigi

Tin minte cand eram la Telekom (acum vreo 10-15 ani) a fost o cadere de tensiune in zona Stadionului National ("Lia Manoliu" pe vremea respectiva). Am ramas fara semnal si nu stiu la ce antena m-am reconectat intrucat eu stateam in zona Piata Romana (Piata Amzei mai exact) si nici acum nu-mi dau seama cum de eram legat la o antena din zona respectiva (sau cum erau legate la fire antenele de semnal). Nu mai spun ca in perioada in care am fost la Vodafone baleiam intre antene: cand eram in camera mea eram conectat la o antena, cand mergeam in bucatarie sau la parinti (uneori chiar si la sora in camera), ma conectam la alta. Uneori mi se schimba antena cand stateam pe loc.

BlackWolf
Senior certificat

Gresit, nu este adevarat, hartile astea sunt cam irelevante si nu prea corespund cu realitatea. Municipiul Galati este doar o zona, nu e valabil pentru toata tara si nu trebuie sa facem nici un fel de acuze, toata lumea vorbeste din propria experienta cu fiecare retea, iar totul depinde de zone. Hai sa iti arat si de ce spun asta. Iti dau un exemplu din Municipiul Piatra-Neamt, cum e in realitate si cum apare pe harti. Sa nu mai zic ca se si vede clar ca hartile sunt eronate si incomplete, nu apar foarte multe zone (strazi) unde este semnal bun la toti operatorii. Toti operatorii au intreaga zona acoperita in totalitate cu semnal 4G/4G+, nu exista in realitate aceste gauri care apar in aceste harti. Diferenta este de la cer la pamant. Dupa hartile astea, Orange este cel mai bun, dar in realitate este cea mai slaba retea dintre cele 4 si abia merge, iar tot dupa aceleasi harti, Telekom nici nu exista, dar defapt este a 2-a cea mai buna retea din zona, dupa Vodafone...

 

Astea sunt testele de viteza din exterior de prin Municipiul Piatra-Neamt:

Orange:

BlackWolf_0-1718383620331.png

BlackWolf_1-1718383620337.png

BlackWolf_2-1718383620390.png

 

Vodafone:

BlackWolf_3-1718383620338.jpeg

BlackWolf_4-1718383620349.jpeg

BlackWolf_5-1718383620328.jpeg

 

Telekom:

BlackWolf_6-1718383620365.png

BlackWolf_7-1718383620334.png

BlackWolf_8-1718383620407.png

 

Iar hartile arata cam asa:

Orange:Screenshot 2024-06-14 192657.png

Vodafone:Screenshot 2024-06-14 192451.png

Digi:Screenshot 2024-06-14 192717.png

Telekom:Screenshot 2024-06-14 192745.png

mihai_13
Maestru

daca vrei sa ma convigi ca Orange are peste tot si tot timpul viteza  "aia" nu vei reusi

uite teste viteza in Orange in Galati

Screenshot_20240615_131633_Speedtest.jpgScreenshot_20240615_131726_Speedtest.jpg

Viteze foarte bune 5G de top.

BlackWolf
Senior certificat

Uite, de exemplu, cum merge defapt Orange în Galați, și chiar colegul recunoaște asta. La o cautare pe Google, sunt foarte multe rezultate cu problema asta. Acum au noroc de 5G acolo, ca în rest...

Vezi, clasica problema de care tot zic și cu care ma confrunt și eu...

https://comunitate.orange.ro/t5/re%C8%9Bea-%C8%99i-acoperire-mobil%C4%83/semnal-internet-in-gala%C8%...

Înseamnă că titlul "degeaba inovează Orange fără încetare" nu prea este valabil având în vedere că unii clienți nemulțumiți sunt acum mulțumiți.🙂

BlackWolf
Senior certificat

Da, bine zis, unii clienți, cei care folosesc 5G-ul, dar cu ceilalți care nu îl folosesc și care reprezintă majoritatea, ce facem, ii lăsăm asa pana o sa folosească și ei 5G-ul? Treaba este rezolvata aproape pe jumătate, pentru ei nu s-a schimbat și nu s-a rezolvat nimic, situația a rămas cam la fel ca și pana acum. Aceeași problema este și la mine, doar ca la noi nici 5G nu exista macar...

asta a  FOST  la inceput cand se implementa 5G in Galati ... intre timp situatia s-a schimbat in bine ...

BlackWolf
Senior certificat

Inseamna ca e bine si am speranta ca situatia se va schimba in bine si la noi...

BlackWolf
Senior certificat

Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, crezi ce vrei. Fiecare crede ce vrea, e problema lui. Eu doar spun cum sta treaba în realitate pe aici. Și da, de aproape 3 ani, ziua, Orange are vitezele astea mereu aici în oraș și în foarte multe alte locuri din județ și din tara. Noaptea mai ajunge pe la 30-40 Mbps...

Nu interesează pe nimeni 5G-ul din câteva orașe, nici măcar pe toți locuitorii acelor orașe. Predominant este 4G-ul care se regăsește în toată tara, pe care îl folosește majoritatea populației și care abia merge în foarte multe locuri. 5G-ul va conta doar atunci când va acoperi total toată tara sau majoritatea locurilor din tara și atunci când toată lumea sau majoritatea vor avea telefoane 5G, pana atunci, nu. Comuta telefonul și arata teste de viteza pe 4G, sa vedem cum merge, dacă tot vrei sa arăți...