anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot porta un abonament digi pe o cartela orange sau trebuie sa cumpar alta?

Mili1999
Junior entuziast

Buna

Acum 2 luni am achizitionat o cartela orange pentru a verifica semnal in apropriere.

Intrebarea mea este daca am um abonament digi ma pot porta cu el pe aceasta cartela orange sau trebuie sa cumpar alta?

Digi are semnal mai slab si viteze mici.

1 Soluţie acceptată‚

Anonim
Neaplicabil

Cel mai bine te duci într-un magazin Orange shop unde vei putea realiza portarea.

De asemenea poți intra in contact cu Orange pentru a obține mai multe informații:

pe chat din aplicația my Orange

la telefon 300

Din câte știu poți folosi cartela orange ca număr provizoriu până la portare însă numai un consultant Orange îți poate oferi toate detaliile

Calitatea serviciilor Orange este foarte buna cu mult peste Digi.

Vizualizare soluţie în postul original

34 Răspunsuri 34

Anonim
Neaplicabil

Cel mai bine te duci într-un magazin Orange shop unde vei putea realiza portarea.

De asemenea poți intra in contact cu Orange pentru a obține mai multe informații:

pe chat din aplicația my Orange

la telefon 300

Din câte știu poți folosi cartela orange ca număr provizoriu până la portare însă numai un consultant Orange îți poate oferi toate detaliile

Calitatea serviciilor Orange este foarte buna cu mult peste Digi.

Mili1999
Junior entuziast

Ma interesa faptul ca pe cartela orange am optiune activa iar daca cumpar o noua cartela ma va costa in plus.

Nu vreau sa pierd si optiunea sinsa platesc o cartela in plus.

Vreau sa pastrez numarul de abonament.

Anonim
Neaplicabil

In mod normal nu ar fi nici o problema opțiunea de pe număr provizoriu se păstrează la portare.

Cel mai bine iei contact cu echipa Orange.

Mili1999
Junior entuziast

Multumesc pentru raspuns.

Ma voi duce intrun magazin orange.

Anonim
Neaplicabil

Cu plăcere sper că informațiile te-au ajutat.

Ai reusit sa mergi la un magazin Orange si sa rezolvi situatia asa cum ai dorit?

Mili1999
Junior entuziast

Da am reușit.

Consultantul mi-a oferit o cartela gratis cu 5 euro pentru portare.

Se putea și cu cartela mea Orange însă nu aveam ambalajul original la mine și mi-a oferit el alta că sa nu mai fac 2 drumuri.

Anonim
Neaplicabil

Mă bucur că ai reușit bine ai venit in comunitate.

Mili1999
Junior entuziast

Mulțumesc domnule MdOrEl1954

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Bun, deci se poate si pe cartela existanta cu conditia sa faci dovada ca iti apartine.

Bine de stiut. Mersi frumos de update. Si ma bucur ca ai reusit.

Client Orange

Eu tot n-am înțeles 😞 ... poate mi-s tare de cap. Dacă la orice portare sau reînnoire abonament pe 24 luni se oferă un PPY gratuit, atunci ce ”se poate și pe cartelă existentă”? Să portezi un număr pe un PPY Orange? Că eu asta înțeleg, dar nu-mi pot explica. Și cu PPY-ul vechi ce se întâmplă? La fel cum nu înțeleg cu poate rezolva problema ”oferirea unui SIM PPY cu număr”? Pentru că aici mi se pare că deja vorbim despre creditul/resursele de pe SIM, și nici pe departe de numărul alocat SIM-ului. Mă înțelegi Radu? Please, I need a sparkle... 🌟

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, sa portezi un numar, folosind un prepay existent Orange. Deci nu neaparat un SIM nou.

Eu asta am inteles. Ca se poate face portare folosind ca numar temporar, numarul tau existent. Si banuiesc ca cei 5 euro s-au oferit doar ca despagubire, ca sa nu se piarda si sa nu te complici cu transferul de pe SIM-ul vechi. Asta la prepay. La abonament, stiu ca mai intrebase cineva la un moment dat, si i s-a spus ca nu se poate. Dar....asa am crezut si despre prepay. Asa ca...nu stiu ce sa mai cred. :))

Ideea e ca, in cazul prepay-ului, trebuie sa dovedesti ca e al tau. Si in cazul asta, s-a cerut acel ambalaj ca sa se asigure ca tu esti cel care l-ai scos din ambalaj, presupun...? :)) Bine, putea la fel de bine sa fie primit de altcineva si sa aiba inca ambalajul. Dar nah, e prepay, asta e procedura la prepay. 🙂

La abonamente nu stiu care e mai exact scopul acelui prepay. Nu l-am inteles niciodata. Dar poate e doar de a aduce alti clienti in retea...? Nu stiu.

Client Orange

În fine... mulțumesc, dar tot n-am înțeles. Adică ce nu înțeleg (pe lângă procedura standard care o pot descrie și eu), de ce să portezi(???) un PPY Orange când de fapt interesează numărul unui abonament din Digi? Sunt două probleme (numere diferite), și nu poți avea numărul de Digi portând un număr de PPY Orange. Eu asta am îțeles, iar de aici și confuzia.

Și da, dintotdeauna acel PPY s-a oferit tocmai în ideea ca acel PPY fie să se utilizeze ulterior, să se reîncarce sau chiar să reprezinte o alternativă la un plan tarifar altul decât cel al abonamentului. Și, poate acel PPY va ajunge cândva chiar abonament....

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Paai…nu portezi un PPY de Orange. Portezi un abonament Digi, folosind un prepay existent de Orange (folosit pentru testarea retelei) ca numar temporar. 
Deci portarea este din Digi (abonament) pe Orange Prepay. Ideea era doar daca trebuie cumparat SIM nou sau se poate folosi si SIM-ul Orange prepay folosit la testarea retelei. 
Si se pare ca se poate, cu conditia sa poti dovedi ca iti apartine. 

Client Orange