anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activarea unei optiuni mareste perioada de activitate a cartelei?

Laura_cio
Senior
Oamenii in varsta folosesc adesea cartele PrePay pe care nu le incarca, ci doar pentru a primi apeluri. Acestea au o durabilitate de 240 zile. Activarea unei optiuni mareste perioada de activitate a SIM-ului?
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
Pentru a mari perioada de valabilitate a unei cartele Orange prepay este necesar sa efectuezi o reîncărcare cu credit. Valabilitatea unei cartele cuprinde perioada ei activa si perioada de gratie. Perioada activa este atunci cand putem apela, accesa internetul si trimite mesaje si se poate prelungi cu fiecare reincarcare. In functie de valoarea creditului creste si perioada de valabilitate a cartelei, dar nu poate fi mai mare de 180 de zile. Perioada de gratie e atunci cand cartela nu mai e activa, dar poate primi apeluri si mesaje. Si aceasta, in functie de valoarea reincarcata, se poate prelungi pana la maxim 360 de zile.

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

Razvan
#StarMember
Pentru a mari perioada de valabilitate a unei cartele Orange prepay este necesar sa efectuezi o reîncărcare cu credit sau opțiune de minim 4 euro ca să beneficiezi de 30 zile perioada activa și 180 de zile perioada de gratie.

Vio73
#StarMember
Reîncărcarea cu valori mai mari îți dau posibilitatea să ai valabilitate mai mare.

Miha_Z
#StarMember
Pentru a mari perioada de valabilitate a unei cartele Orange prepay este necesar sa efectuezi o reîncărcare cu credit. Valabilitatea unei cartele cuprinde perioada ei activa si perioada de gratie. Perioada activa este atunci cand putem apela, accesa internetul si trimite mesaje si se poate prelungi cu fiecare reincarcare. In functie de valoarea creditului creste si perioada de valabilitate a cartelei, dar nu poate fi mai mare de 180 de zile. Perioada de gratie e atunci cand cartela nu mai e activa, dar poate primi apeluri si mesaje. Si aceasta, in functie de valoarea reincarcata, se poate prelungi pana la maxim 360 de zile.

Ascary
Campion certificat
Se poate prelungi valabilitatea unui SIM Prepay doar prin reîncărcare și nu prin activarea unei opțiuni.

Romeo_
Senior certificat
Activarea unei optiuni nu mareste perioada de activitate a SIM-ului ci reîncarcarea face acest lucru.

Vio73
#StarMember
Încarci cu credit de două ori pe lună și prelungești valabilitatea cât mai mult.

Jay
Campion certificat
Cea mai mare valabilitate o ai daca incarci cu minim 8€, astfel perioada activa este de 60 de zile si cea de gratie este de 300 de zile, deci 360 de zile in total..

Vio73
#StarMember
Mi se pare totuși destul de interesant să bagi 8 euro și ai valabilitate mai mare ca la 10.

Jay
Campion certificat
Vio, eu am vazut ca au aceeasi valabilitate, in 2 locuri diferite.. reincarcarea cu 8 sau 10 euro.. Cand am raspuns vazusem in My Orange, dupa ce am apasat reincarcare Prepay, dar am vazut si aici.. https://www.orange.ro/prepay/reincarcare/reincarcare-automata/index.html

Vio73
#StarMember
Nu te-am contrazis. Nu știam acest lucru. Mulțumesc de precizare!

Jay
Campion certificat
Pai, nu era nicio problema daca ma contraziceai :), e un lucru bun, ca nimeni nu are toate informatiile, fiecare stie cate ceva si adunate, iese ceva mai bun :)... Din fraza ta "interesant să bagi 8 euro și ai valabilitate mai mare ca la 10" asa am crezut, ca stii de undeva ca ar fi mai mare valabilitatea la 8 decat la 10 si, m-am gandit ca ai vazut undeva asta..

Ascary
Campion certificat
Pai așa se înțelegea,că 8 e mai mare decât 10. M-am mirat dar am zis că o fi o scăpare de la Orange.

Vio73
#StarMember
Eram doar mirat. Oricum mi se pare din ce în ce mai interesant. Recunosc faptul că la cartele îmi scapă destule lucruri!

Anca07
#StarMember
Exista o extraoptiune de 1€ valabila 2 saptamani, cu resurse doar in orange, minute si mesaje nelimitate, care se poate activa din contul my orange, in asa fel incat cu 2€/luna scapi de posibilitatea ca acea cartela prepay sa intre in perioada de gratie si sa pierzi nr de telefon.