anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare cartela sim 2

Iulian_16
Junior entuziast
Am o cartela sim si am vrut sa o activez ca sim 2 in telefon.
Am introdus-o in telefon,bagat pin,toate bune telefonul o vede insa operatorul nu o vede.
Am sunat la 300 relatii clienti si am primit marea rezolvare prin a scoate sim-ul principal(1) si a lasa doar cartela si apoi sa sun la 222 ca sa aflu nr de telefon.
Ghinion,spune ca s neinregistrat in retea.
Alte detalii,folosesc Android 11,si telefon s 20 ultra.
Cam astea-s setarile prin care pot umbla.
Ceva ajutor?
Pareri?
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
Iulian, de fapt din câte arată... ambalajul, SIM-ul nu este un prepay ci un BLANK, utilizat atunci când dorești schimbarea unui SIM vechi / deteriorat / pierdut. Iar activarea unui astfel de SIM se face in Orange Shop (abonament standard sau prepay), respectiv online (pt. Yoxo). Deci dacă nu ai nevoie de schimbare SIM aferentă unui număr existent atunci poți arunca SIM-ul în cauză, adică acest blank. Dacă vei avea nevoie de unul, vei primi altul la acel moment sau ți se va activa unul pe loc.

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

delfinas
#StarMember
Bun venit in Comunitate, Iulian_16!!! Ca sa fie cartela activa, trebuie sa ai credit pe ea. Ai incarcat ceva banuti pe ea? Ai incercat solutia primita, anume sa bagi cartela in slotul 1 si sa fie doar ea instalata?

Iulian_16
Junior entuziast
Nu te supara...Lucrezi la Relatii Clienti? Da,am pus si cartela noua in slotul principal,doar pe ea singura si telefonul o vede,cere pin,...reteaua orange nu o vede,nu pot suna la 222 pentru ca nu e activa,nu o vede reteaua,nu am cum sa incarc,cartela,pentru ca nu stiu Numarul.

FLo1
#StarMember
Iuliane, un SIM nou fără credit inițial este un SIM cu viață scurtă. SIM-ul tău e dezactivat și poți să-l uiți că-l mai ai. Cu siguranță are trecută pe el o perioadă de activare. În caz contrar este doar un simplu SIM blank, inutil ca prepay.

Iulian_16
Junior entuziast
Exact asa am sa fac. O sa-l arunc. Cadou de la Orange, mai bine imi impachetau o flegma. Multumesc de raspuns.

delfinas
#StarMember
Iulian, noi suntem clienti, ca si tine, nu lucram la Orange. Daca ai primit acea cartela cadou, in interior afli si cat timp e valabila, pana cand o poti activa. Ca sa afli numarul, incearca sa intri in meniul SelfCare *100# la ramura 5, subramura 3 si vei primi un SMS cu numarul tau. Iarta-ma, dar daca a iesit din perioada de valabilitate, nu e vina Orange, ci a ta...

FLo1
#StarMember
SIM-urile prepay "cadou" cu credit zero trebuie activate în câteva luni cel mult de la primire prin activarea unei opțiuni cu resurse. Altfel expiră și sunt dezactivate "implicit" de Orange.

Iulian_16
Junior entuziast
Delfinas... Oare ce nu este in limba Romana cand spun de 3 ori(in scris) ca acea cartela NU ESTE INREGISTRATA IN RETEA. (asa apare pe ecran cand vrei sa suni, sa trimiti mesaje la 100# sau orice alt nr, msg, wtf. Flo_01...da,e de prin luna Mai cartela, probabil o fi expirat.Pe ea nu este trecut nici un termen de nici un fel. Multumesc.

Iulian_16
Junior entuziast
Asa arata sim ul. Nu are nici un termen de expirare, activare. Cel putin eu nu vad scris nicaieri.

FLo1
#StarMember
Iulian, de fapt din câte arată... ambalajul, SIM-ul nu este un prepay ci un BLANK, utilizat atunci când dorești schimbarea unui SIM vechi / deteriorat / pierdut. Iar activarea unui astfel de SIM se face in Orange Shop (abonament standard sau prepay), respectiv online (pt. Yoxo). Deci dacă nu ai nevoie de schimbare SIM aferentă unui număr existent atunci poți arunca SIM-ul în cauză, adică acest blank. Dacă vei avea nevoie de unul, vei primi altul la acel moment sau ți se va activa unul pe loc.

mihai_13
Maestru
acea cartela sim blank ( chiar este blank ) o primesti cand faci o prelungire de abonament sau un telefon nou cumparat de la Orange - este valabila sa o activezi in maxim 3 luni si o primesti pentru ca eventual vrei sa-ti schimbi vechiul sim simul blank nu are credit pe el ( si nu se "comporta" ca o cartela prepay ) si se activeaza de catre Orange in urma unui telefon la relatii cu clientii ( nu mai stiu exact ramura ) dar mi-a cerut seria si simul s-a activat dupa un restart la telefon "chestia" asta am facut-o eu anul trecut ( scriu din proprie experienta )

Iulian_16
Junior entuziast
Multumesc frumos.O pot arunca linistit.