anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Difera prețul la un service orange fata de un alt service pentru un telefon spart?

simona251
Începător

Bună! Am un telefon Honor, l-am scăpat și s-a spart ! Întrebarea mea este: difera prețul la un service orange fata de un alt service? Menționez ca nu am asigurare.

1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember

Salutare! 

Preturile se încadrează în 3 categorii:

  • Prețul producătorului (care oferă componentele originale, și va oferi garanție pe întreg produsul pentru o perioadă de timp, dar probabil va fi mai mică decât cea a vânzătorului inițial)
  • Prețul vânzătorului (care îți păstrează garanția inițială, indiferent ce repară) 
  • Prețul service-ului terț (care este cel mai mic întrucât oferă cea mai mică garanție: cea a piesei schimbate, nu și a întregului produs, care va pierde garanția inițială). 

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Poți să mergi și la alt service, care îți repară/ schimbă ceea ce trebuie pe loc.

Măcar la un service oarecare, poți pune întrebare simplă și afla răspunsul pe loc: cât te costă?

În rest, poți alege ce variantă dorești.

Eu ți-am spus cum aș face eu!

Succes!

MCostel
Explorator

Daca nu mai este în garanție poți alege oricare alt service aflat în zona ta.

Preturile diferă de la service la service in funcție de profesionalismul tehnicienilor de prețul pieselor (depinde de unde se aprovizionează noi/SH etc).

Cel mai bine te duci personal și întrebi tehnicianul cat va costa reparația.

Razvan
#StarMember

Salutare! La service-ul agreat Orange va fi mai scumpă reparația comparativ cu un service oarecare, deoarece ți se va păstra în continuare garanția comercială a telefonului, acum tu știi dacă mai ai perioadă mare/mică de garanție astfel încât să se justifice reparația la un preț mai mare. 

Pololică
#StarMember

Salutare! 

Preturile se încadrează în 3 categorii:

  • Prețul producătorului (care oferă componentele originale, și va oferi garanție pe întreg produsul pentru o perioadă de timp, dar probabil va fi mai mică decât cea a vânzătorului inițial)
  • Prețul vânzătorului (care îți păstrează garanția inițială, indiferent ce repară) 
  • Prețul service-ului terț (care este cel mai mic întrucât oferă cea mai mică garanție: cea a piesei schimbate, nu și a întregului produs, care va pierde garanția inițială). 

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Dacă telefonul este ,,spart", oricum nu mai intră sub incidența garanției, deci caută soluții mai ieftine pentru el.

Baftă!