anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cele mai interesante lansări din zona Tech în 2024

MihaelaA
Community Manager
Community Manager

Multe dintre lansările anunțate în ultima perioadă mi se par extrem de interesante. Ce ziceți dacă aflăm împreună mai multe detalii despre câteva dintre ele și apoi le dezbatem puțin? 😊

1. Apple Vision Pro: O nouă eră a realității augmentate

Apple a anunțat recent Vision Pro, un headset revoluționar de realitate augmentată (AR). Acest dispozitiv combină AR și VR pentru a crea experiențe captivante pentru utilizatori.

Câteva caracteristici:

  • Experiență de realitate virtuală în combinație cu tehnologie avansată de calcul spațial.
  • Combină conținutul digital și aplicațiile în spațiul fizic al utilizatorului și îi permite să navigheze utilizându-și ochii, mâinile și vocea.
  • Ideal pentru jocuri, vizionat filme și pentru colaborare virtuală, inclusiv în zona de muncă și prezentări.
  • Tehnologie de urmărire a privirii și funcția de audio spațial pentru o imersiune profundă.

2. Tesla Cybertruck: Viitorul vehiculelor electrice

Cybertruck este un concept la care Tesla a început să lucreze încă din 2019 și a intrat în producție la finalul anului 2023. Acest vehicul electric este cunoscut pentru designul său futurist, exoscheletul rezistent la gloanțe și autonomia impresionantă, făcându-l unul dintre cele mai discutate EV-uri.

Câteva caracteristici:

  • Sistem cu trei motoare și tracțiune integrală, cu autonomie de peste 800 km.
  • Capacități avansate de autopilot și conducere autonomă completă.
  • Exoschelet ultra-durabil și spațiu generos pentru marfă.

Și o mențiune – nu o să fie disponibil în Europa pentru că nu respectă reglementările Europene.

3. Samsung Galaxy Z Fold6: Revoluția telefoanelor pliabile continuă

Samsung a lansat Galaxy Z Fold6, cea mai nouă versiune a telefonului său pliabil. Acest model vine cu un design mai durabil, un ecran mai rezistent și super-subțire pentru o productivitate crescută, îmbunătățit cu funcțiile Galaxy AI.

Câteva caracteristici:

  • Design îmbunătățit al balamalei.
  • Este mai subțire (5.6 mm și 12.1 mm pliat) și mai ușor (239 g) în comparație cu modelele anterioare.
  • Ecran de rezoluție înaltă (7,6" 1856x2160 pixeli) și suport pentru stylus.
  • Cel mai puternic sistem de camere foto de până acum de pe dispozitivele Fold (camera principală 50MP+12MP+10MP).
  • Dotat cu o unitate NPU îmbunătăţită şi ProVisual Engine.


4. Microsoft Copilot: Productivitate asistată de AI

Copilot de la Microsoft integrează AI în aplicațiile folosite zilnic, precum Word, Excel și PowerPoint, făcând mai ușor automatizarea sarcinilor, generarea de conținut și analiza datelor.

Câteva caracteristici:

  • Integrare cu produsele Microsoft 365.
  • Generează automat documente, prezentări și analiză de date.
  • Sugestii asistate de AI și instrumente de colaborare.

Acestea sunt doar unele dintre marile lansări ale anului, eu le-am ales pentru că mi s-au părut extrem de interesante și futuriste. Cel mai mult aș vrea să încerc Apple Vision Pro, chiar sunt curioasă cum poate fi integrat acest device în munca de birou și cred că ar fi o super experiență să vezi un film așa 😎

Care vă place cel mai mult? Aveți și alte produse sau servicii noi lansate sau care urmează să se lanseze și le așteptați cu nerăbdare? Haideți să discutăm în comentarii 😊

 

MihaelaA_0-1726820907070.png

0 Răspunsuri 0