anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Atenție Orange, Vodafone vine tare din urmă!

BlackWolf
Senior certificat

Salutare!

Atenție, Orange, se pare că după o lungă perioada de letargie, după ce lucrurile au început sa se așeze în curtea lor și după ce și-au ales în sfârșit un furnizor de echipamente, Vodafone a început sa se trezească!

Abia acum începe adevărata concurenta Orange-Vodafone, câștigători fiind clienții. Viitorul arată bine. Pana acum Orange nu avea rival pe partea de 5G, Digi si Telekom fiind doar niște glume. Vodafone încep sa își arate adevăratul potential, iar rețeaua cu primele echipamente Ericsson arata destul de bine. Au început tare cu înlocuirea echipamentelor, investițiile în rețea și dezvoltarea acesteia pe partea de 5G și 4G...

Orange începe ușor, ușor să nu mai aibă chiar cea mai buna rețea 5G din România, asa ca ar fi bine sa nu se plafoneze, sa continue cu investițiile în rețea, sa nu mai mărească preturile, sa se poarte frumos cu clienții și sa nu ii mai alunge, ca Vodafone abia le așteaptă clienții nemulțumiți...

Așa arată primele rezultate:

FB_IMG_1710294309499.jpg

Update: Îmi cer scuze, am luat și eu teapa la rândul meu cu speedtest-ul asta de pe grupurile de Facebook, nu am avut intenția de a împrăștia fake news! Am incercat, dar nu am putut verifica nici id-ul testului, pentru ca nu am cont speedtest premium. Se pare ca nu avem deocamdată viteza asta în România, este în Germania, dar oricum o vom avea în curând și măcar avem o idee cum va arata și la noi...

Screenshot_20240314_043800.jpg

1 Soluţie acceptată‚

BlackWolf
Senior certificat

Îmi cer scuze, am luat și eu teapa la rândul meu cu speedtest-ul asta de pe grupurile de Facebook, nu am avut intenția de a împrăștia fake news! Am incercat, dar nu am putut verifica nici id-ul testului, pentru ca nu am cont speedtest premium. Se pare ca nu avem deocamdată viteza asta în România, este în Germania, dar oricum o vom avea în curând și măcar avem o idee cum va arata și la noi...

Screenshot_20240314_043800.jpg

Si vis-a-vis de Softpedia, acolo ar trebui sa faca cineva moderare. E plin de "experți" care le știu ei pe toate și scriu numai prostii, e plin de atacuri la persoana, limbaj, comportament și atitudine care lasă de dorit din partea utilizatorilor...

Vizualizare soluţie în postul original

63 Răspunsuri 63

Vio73
#StarMember

Salutare!

Este bine că investește și că există concurență, lucru benefic în toate situațiile pentru noi, utilizatorii de rând.

Totuși, am văzut teste din astea și la Orange, chiar peste 1500 Mbps, în anumite locații din București sau alte orașe.

Așteptăm să vedem ce vor face în continuare, mai ales că din vară vor începe să renunțe la 3g.

 

BlackWolf
Senior certificat

Salutare!

Da, pentru noi clienții este perfect și ne ajuta ca se investește și exista concurenta. Pe partea mobila doar Vodafone se poate bate cu Orange, atât. Vom avea servicii și preturi mai bune...

Asa e, am văzut și eu teste de genul la Orange, dar locațiile cu asemenea viteze sunt destul de rare. Viteza în medie este de vreo 1100 Mbps. Oricum, este un început și un pas mare pentru Vodafone, de la un 5G de tot rasul de vreo 100 Mbps și în vreo 5 orașe, la viteza asta este excelent. Au început destul de bine. Și mai bine este ca în situația nasoala în care era, Vodafone nu a murit. Sa vezi deacuma concurenta Orange-Vodafone. Este exact ce avem nevoie, doar plusuri pentru noi. Orange s-au cam pus și ei pe tanjeala cu investițiile...

Da, viitorul pare promițător. Scoate și Vodafone 3G-ul în vara? Probabil ca da, eu știam doar de Orange...

Vor scoate și Vodafone 3g-ul în perioada următoare. Nu știu dacă din vară sau nu, dar acesta este planul. Oricum, doar cele 2 companii au mai rămas. Și eu sper că, odată cu investițiile Vodafone, să se mobilizeze mult mai bine și Orange și să schimbe situația, atât pe 4g, cât și pe 5g. Cred că problemele cele mai mari sunt în ruralul cu B 20 și în micul urban! Vom vedea ce se va întâmpla! Oricum, pentru ei, da, adevărata concurență constă în ceea ce va face Vodafone! Știu că întotdeauna, în trecut,  s-au mobilizat când Vodafone au făcut pași importanți în dezvoltarea rețelei și au venit cu un răspuns pe măsură.

BlackWolf
Senior certificat

Corect, asa este, eu zic ca odata cu inceperea investitiilor Vodafone, va investi si Orange mai mult. Orange are in multe locatii probleme ramase nerezolvate dupa preluarea Telekom-ului fix, probleme ce trebuie rezolvate pana la urma. Deci inceperea acestor investitii Vodafone este un sut in fu*nd si pentru Orange si un plus pentru noi. Adevarata concurenta este Orange-Vodafone, atat. Vedem ce va fi, dar eu zic ca va fi bine...

Anonim
Neaplicabil

Sa sperăm că și ceilalți furnizori se vor simți motivați și vor grăbi pasul.

Concurenta nu poate fi decât benefica pentru clienți contribuind la calitate serviciilor și stabilirea unor prețuri corecte.

BlackWolf
Senior certificat

Corect, asa este, totul este in beneficiul clientilor. Eu zic ca va fi bine...

GreenArrow
Explorator

Să pună la punct și aplicația myvdf că este un dezastru 

Da, mai au de lucru la ea. Pana acum e ok-ish, dar mai au de lucru. Eu nu am vazut la nimeni o aplicatie cum trebuie si fara probleme...

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Într-adevăr este o premieră pentru Vodafone România. Nici prin cap nu-mi trecea că la aproximativ o lună de la anunțarea parteneriatului cu Ericsson va și începe treaba cea mare.🙂

Este un pas important înainte pentru Vodafone România care este cel mai dependent dintre toți operatorii de la noi de Huawei și sper ca astfel să se extindă cu 5G și în alte orașe din țară în care Vodafone este lider de piață cum ar fi Pitești, Târgoviște, Călărași, Slobozia etc.

Și vitezele sunt neașteptat de bune. Se pare că au au dezactivat limitarea acea de 500 Mbps pe DL pe care o avea înainte. De curiozitate, unde este făcut testul?

Sper din tot sufletul ca Vodafone să nu îl copieze pe Orange în ceea ce privește strategiile de marketing cu "5G"/"5G+" și cu aplicarea limitării DL pe IP.

În rest, e numai de bine.

Da, asa este, totul este in beneficiul clientilor si se vor mobiliza toti, mai ales Orange, dupa ce Vodafone si-au cam rezolvat problemele cu echipamentele si dependenta de Huawei si vor incepe investitiile. Eu zic ca va fi bine...

Pololică
#StarMember

Sunt curios cum va fi implementarea. In urma cu vreo 10 ani, Vodafone avea G (de la GPRS) in reteaua 2G si H+ pe 3G, fiind singurul care nu implementase E (de la EDGE) pe 2G. Pe parcurs ce puneau antene 4G au inceput sa puna si antene compatibile cu E (presupun ca erau by default asa).

Totusi, as vrea sa vad crestere pe intreg palierul. In urma cu vreo 4 ani am cerut servicii fixe acasa si echipa tehnica venise la Strada X Bloc Z (a se vedea ca este fara numar, fara numar, fara numar...) in Bucuresti. Niciun telefon de confirmare de adresa, doar ca ajung in 10 minute la adresa. Ce a fost la gura mea, cred ca nu m-am repetat 10 minute... Evident, cei de la Relatii Clienti au zis ca trebuie reprogramare, chiar daca pana la ora programata mai erau vreo 4 ore, ca nu se poate, etc.

La Digi, cand am vorbit cu un agent, nici macar cerneala de pe contractul casei nu se uscase ca m-au sunat sa ma programeze (Vio cu siguranta il stie pe Catalin), iar la Orange, telefonic am stabilit programarea, iar echipa tehnica m-a sunat sambata la 8 sa confirm adresa si instalarea (pentru servicii de internet prin SIM si tv prin satelit).

Este bine ca se investeste, dar doar partea tehnica nu este indeajuns. Nu cred ca mai cumparam doar "spatiu de antena", ci si serviciile conexe (calitate semnal, calitate Relatii Clienti, viteza de rezolvare a problemelor, etc).

Da, asa este, totul este in beneficiul clientilor si se vor mobiliza toti, mai ales Orange, dupa ce Vodafone si-au cam rezolvat problemele cu echipamentele si dependenta de Huawei si vor incepe investitiile, pe toate palierele, sper. Eu zic ca va fi bine...

Totusi pe partea de servicii fixe unde nu sta prea bine nu cred ca Vodafone vor progresa prea mult, nu prea par a fi foarte interesati, din pacate, si doar partea mobila conteaza pentru ei...

Anonim
Neaplicabil

Atât timp cât avem viteze peste 1 GB e super bine.

In exterior locuinta

Screenshot_2024-03-13-10-21-10-534_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Interior locuință

Screenshot_2024-03-13-10-31-52-490_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Eu sper că și Digi se va trezi în curând.

vladut12am
Cunoscător certificat

Deocamdată, Digi se concentrează pe extinderea N7. Timid, a început să transforme B38 în N38, Oradea fiind primul oraș.

Se pare că pe investițiile în N78 vor lua o pauză până în 2026 când va intra în vigoare noua licență pentru spectrul 3400-3800 TDD. Ce ar putea să facă Digi la timpul potrivit, ar fi să facă agregare N38 cu N78. Sigur, ar ieși ceva frumos din asta.