anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

voucher-ul buy back se poate folosi in magazinul online?

Mihaela_39
Junior entuziast

Buna ziua,

Doar ce am venit dintr-un magazin Orange ( VIVO Constanta) unde am dorit cateva infirmatii despre un buyback iphone 11 si achizitionarea unui iphone 14 plus si iphone 13. 

Am ramas surprinsa ( din pacate neplacut) sa mi se spuna ca voucherul de buyback nu se poate folosi si in magazinul online, asa cum am putut proceda la achizitionarea actualului telefon ( iphone 11).

1.Ma puteti ajuta cu un raspuns in acest sens, respectiv s-a schimbat ceva privind voucherul de buyback sau doamna nu stia exact daca se poate sau nu. 

2. Luna trecuta am vorbit cu un operator Orange si mi-a spus de o campanie in care iphone 11 dat prin buyback este 286 euro, astazi era 207 euro tot in magazin. Aveti idee sa ma lamuriti in acest sens? 

 

3. Unde este cel mai recomandat sa discut pentru un nou abonament cu telefon? In magazin am observat ca nu este atat de avantajos, atunci sa ma indrept spre magazinul online sau la call center la contracte firme?

 

Multumesc anticipat! Zi faina tuturor! 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Ai toate detaliile programului Buy-Back aici.

Din cate pot eu sa observ, voucher-ul se poate folosi atat in magazinul fizic, cat si online.

arsradu_0-1689592460219.png

Cat despre oferte, ele pot sa difere de la o luna la alta. Si in general, cu cat e mai vechi un telefon, cu atat vei lua mai putin pe el.

Daca varianta online este mai avantajoasa, atunci poti face o simulare direct din magazinul online. Daca esti clienta Orange Romania (nu fostul Telekom Fix), ai la dispozitie si chat-ul Djingo. Pentru transfer la operator, in cazul asta, trebuie doar sa scrii "transfer operator". Daca insa vrei sa vorbesti cu cineva, numarul 300 este probabil cel mai accesibil.

 

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

teacher_
#StarMember

Salut!

S-ar putea sa nu fiu foarte exact in ceea ce spun, dar din cunostintele mele...:

1. Voucherul primit intr-un magazin fizic, poate fi „consumat” doar intr-un magazin fizic, datorita faptului ca sunt doua entitati separate, magazinul online Orange, respectiv magazinul fizic Orange. 

Poti face o simulare de cumparare in contul tau, iar la momentul cand ti se va cere seria voucherului, introdu si vezi daca reducerea se aplica.

2. La buy back telefonul adus de tine este testat si un consultant ii stabileste pretul. Este posibil ca fata de luna trecuta telefonul tau sa nu atinga aceleasi performante, sau pur si simplu consultantul a fost mai generos atunci decat acum.

3. Depinde doar de tine. In ambele variante se pot obtine oferte bune. Ultima data eu am incheiat un contract online, am fost foarte multumit de ce am primit... 

P.S. De ce la contracte firme? ai firma? Daca ai, si e inregistrata si in cadrul Orange ca societate (adica asta reiese din facturile lunare), poti obtine o oferta si mai buna...

Buna,

Mersi de raspuns.

voucherul de buy back se pare ca este valabil in ambele situatii, conform link-ui primit de la arsradu. 

voi discuta si cu un consultant orange pentru oferta, intrucat totul este pe firma.

zi frumoasa 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Ai toate detaliile programului Buy-Back aici.

Din cate pot eu sa observ, voucher-ul se poate folosi atat in magazinul fizic, cat si online.

arsradu_0-1689592460219.png

Cat despre oferte, ele pot sa difere de la o luna la alta. Si in general, cu cat e mai vechi un telefon, cu atat vei lua mai putin pe el.

Daca varianta online este mai avantajoasa, atunci poti face o simulare direct din magazinul online. Daca esti clienta Orange Romania (nu fostul Telekom Fix), ai la dispozitie si chat-ul Djingo. Pentru transfer la operator, in cazul asta, trebuie doar sa scrii "transfer operator". Daca insa vrei sa vorbesti cu cineva, numarul 300 este probabil cel mai accesibil.

 

Client Orange

Multumesc pentru raspuns, am intrat pe link-ul tau si se pare ca intradevar voucherul de buy back se foloseste in ambele variante. 

Am accesat si chat-ul si astept sa fiu contactat de un reprezentant Orange, mai ales ca numarul este pe firma.