anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

termen livrare comanda produs in magazin online

Flxxx
Junior entuziast
buna ziua. am comandat un telefon din magazinul online pe data de 3.05.termenul de livrare...pana pe data de 8. sa ma lumineze cineva din comunitate...telefonul il aduc din himalaya?sau il construiesc in urma comenzii?care ar fi motivatia faptului ca dureaza 5 zile pana pleaca din orange si ajunge la mine prin curier dupa aproape o saptamana?evident maine e ultima zi de a ajunge pachetul.orice comanda de la cea mai mica firma existenta ajunge in a doua zi sau in a treia zi maxim...telefonul este in stoc.stie cineva de ce dureaza asa mult?nu imi fac sperante nici maine...e sambata si daca nu au avut timp sau din nepasare sa bage un telefon intr-o cutie si sa cheme un curier de ce ar face asta sambata?as suna la serviciul clienti dar se poate sa iasa cu cuvinte neplacute.se poate face ceva daca nu se respecta termenul de livrare?multumesc
42 Răspunsuri 42

Vio73
#StarMember
Să știi că s-a mai întâmplat ca una să arate și alta să fie în realitate. Nu uita că ai dat comandă în a doua zi de Paște și nu prea cred să fi fost actualizate toate cele prin Magazinul online. Iar termenul acela de livrare este unul estimativ. Și la mine au mai venit și după acel termen.

Flxxx
Junior entuziast
posibil...dar daca nu il ai pe stoc sau dureaza mai mult livrarea nu trimiti mesajul "" livrarea se va face pana pe data de 8"".... pt ca altfel se cheama ca nu respecti termenii livrarii... si implicit contractul... ma gandesc ca pe aceeasi logica daca am termenul de plata a abonamentelor o data oarecare, pot sa o depasesc motivand ...lipsa fonduri...nu? pai... nu ...ca iti blocam abonamentele si te dam pe mana recuperatorilor....:-)))))))

FLo1
#StarMember
Deși ”livrează un produs în 5 zile lucrătoare”, la Orange sunt necesare cel puțin 2-3 zile pentru verificarea comenzii. deci răbdare și nu vă grăbiți. Unii din experiența lor au așteptat chiar luni de zile după un produs (considerat cadou de Crăciun) dar ajuns abia în primăvară.

Vio73
#StarMember
@Flxxx, Mai apar probleme și din acestea, din păcate!

Flxxx
Junior entuziast
cu tot respectul... cand ai un contract in care scrie negru pe alb.. livrare pana pe 8... nu ai cum sa il depasesti pt ca se considera incalcat... acelasi lucru cu plata unui abonament sau plata unei rate... ai semnat ca esti deacord sa platesti pana pe data de... daca o depasesti...penalizari...recuperatori... daca stii ca nu ai produsul in stoc sau nu poti sa livrezi la o data pe care o furnizezi nu te apuci sa pui termenul limita... poti doar sa spui... livrare incepand cu data de... sau cel putin asa cred ca e corect

Razvan
#StarMember
Am dus mașina în service la reparat, marți după amiază, mi-au zis ca astăzi este gata. Ieri am trecut pe la ei, nu aveau o piesă, sperau să o aducă azi dimineață. Nu am motive să mă supăr acum, dacă nu s-a adus la timp, respectiva piesă.

delfinas
#StarMember
Asteapta pana maine, cand e 8 si trec cele 5 zile promise. Pana acum nu sa Eu inteleg ca-ti doresti cat mai repede acel telefon, dar rabdarea e o virtute. Eu nu cred ca Orange are in stoc atatea telefoane, ci stocul e de fapt la furnizor. Saptamana asta a fost cu minivacanta, etc Depinde si unde locuiesti... Un pic de rabdare, dar fara tutun! 🙂

Flxxx
Junior entuziast
am rabdare.. nu asta e problema... cum am spus la inceput ..ma deranjeaza livrarea... 5 zile pt un pachet la 200 km...atata tot... nu vine maine..nu au respectat termenii... anulez si imi iau din alta parte cu livrarea in 2 zile lucratoare. nici macar nu ma supar... nici pe mine nu m-ar deranja daca piesa ar veni peste o luna sau doua...ca nu e in stoc... ca e sarbatoare.. ca "" va sunam noi""... nici nu o sa ma supar daca nu platesc factura in termen si incep amenintarile cu biroul de credite.... in fine ...( am glumit putin).... multumesc de raspunsuri tuturor

FLo1
#StarMember
@Flxxx: Neonorarea unei comenzi nu are efecte juridice, eventual poate comerciale. Însă nerespectarea unui contract produce deja efecte juridice din prima zi. Crede-mă, Orange (sau alții) se "joacă" pentru că poate, altfel nu și-ar permite. Dacă la preț nu este în avantajul tău atunci spor la cumpărături în altă parte.

Vio73
#StarMember
Nu vreau să te superi pe mine și nici nu sunt de acord cu depășirea unor termene, dar știu din propria experiență că până nu vezi negru pe alb de la firma de curierat un termen clar, nu știi exact când va veni. Restul este estimativ!

Flxxx
Junior entuziast
cand spui ca produsul comandat ajunge in maxim 5 zile... si mai si trimiti mesaj tu ca firma ca produsul ajunge pana pe data de 8...eu zic ca este nesimtire... nu stiu daca juridic are vreun efect. poate doar la opc. dar nu asta am intentionat de la inceput... ci faptul ca dureaza enorm de la validarea comenzii pana la depozit...impachetare si chemare curier...atata tot... pt o ditamai firma e inacceptabil... VIO73.... nu am o problema cu firma de curierat... ca si noutate... deabia aseara la ora 17.46 a venit curierul sa ia produsul...deci???? a durat 3-4 zile sa se duca unu la depozit sa gaseasca produsul... sa il impacheteze si sa cheme curierul...

Vio73
#StarMember
Da, este și părerea mea este că ar trebui să fie mult mai clari în legătură cu aceste termene estimative, pentru că diferențele sunt de multe ori destul de mari între ce arată ei și ce se întâmplă în realitate.

Anca07
#StarMember
Flxxx ce ai facut pana la urma? Ai primit sau nu produsul? Ai anulat comanda?

Flxxx
Junior entuziast
astazi de dimineata curierul a luat comanda....probabil luni imi ajunge sau...marti...sau miercuri....orange mi-a transmis ca se livreaza in 1-3 zile lucratoare de cand l-a luat curierul... asta e... cred ca livrarea de la orange dureaza cel mai mult dintre toate firmele din tara.... cam cat ajunge un pachet din china ( ca sa fiu ironic)

teacher_
#StarMember
@Flxx, cu siguranță că până marți o sa ai coletul. Firmele de curierat lucrează inclusiv în weekend, dar nu livrează. Astfel totul o sa fie pregătit pe săptămâna viitoare. Fii doar atent la statusul expediției.