anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum se face returul pentru o comanda online cu ridicare din shop?

ArlAndrei
Junior entuziast
Salutare! Am o intrebare: daca faci comanda online cu ridicare din shop, in caz de retur al produsului comandat se considera comanda online sau achizitie din magazin?
Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@arl.andrei, bun venit în Comunitate! Fiind vorba de o comandă făcută online, dar cu ridicare din shop, returul aceasteia se poate face doar în magazinul în care a facută achiziția produsului.

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

teacher_
#StarMember
Salut! Comanda se consideră făcută în magazinul online, chiar daca ai ridicat-o din shop, iar returul se face urmând pașii din link https://www.orange.ro/help/cum-pot-sa-returnez-un-produs-comandat-n-magazinul-online-109 Alt topic asemănător https://comunitate.orange.ro/questions/2251752-returnez-produs-cumparat-magazinul-online

ArlAndrei
Junior entuziast
si cum pot proceda daca in shop mi se refuza returul?

teacher_
#StarMember
Au trecut 30 de zile de la data achiziției? Sau cum au motivat cei de la shop refuzul returului?

Abonat
Explorator entuziast
Link-ul dat de colega mai sus este foarte bun! - Sună la 300 - Orange Shop nu se ocupă de preluarea returului (conform cu ce scrie pe site mai jos): - Returnarea unui produs defect sau care prezintă urme de deteriorare se poate face în termen de maximum 30 de zile de la primirea comenzii. Te rugăm să ne anunţi că vrei să returnezi produsul şi modalitatea în care vrei să şi se retuneze contravaloarea comenzii, prin una dintre următoarele modalităţi: fie prin telefonic la numărul scurt 300 fie printr-un mesaj trimis din secţiunea de contact sau printr-un e-mail trimis la adresa magazinonline@orange.ro

ArlAndrei
Junior entuziast
au trecut 21 de zile de la achizitie iar cei din shop argumenteaza ca e o achizitie din magazin, nu o comanda online, tocmai d-aia am si formulat asa topicul. am sunat la 300 si ei m-au trimis in 3 randuri in magazinul de unde am ridicat produsul pentru retur.

teacher_
#StarMember
Plata ai făcut-o în magazin, sau online? In mod normal, in cazul unei achiziții din online, cu ridicarea produsului in shop, dacă produsul exista în shop la momentul respectiv se face o trecere din shop in magazinul online a produsului, fiind vorba de două entități diferite (magazinul online și Orange shop-urile fizice) și apoi se face comercializarea către tine. De asta am întrebat, daca ai făcut plata online sau în shop.

DanielaH
Moderator
@arl.andrei, bun venit în Comunitate! Fiind vorba de o comandă făcută online, dar cu ridicare din shop, returul aceasteia se poate face doar în magazinul în care a facută achiziția produsului.

ArlAndrei
Junior entuziast
Plata am facut-o in shop. Intre timp am facut si reclamatie la ANPC.

teacher_
#StarMember
Nu cred că vei avea sorți de izbândă la ANPC ( de data asta ) pentru că... 1) daca se consideră comanda online, scrie in termeni și condiții că poți să returnezi doar produsele defecte, sau in cel mai bun caz noi, neutilizate 2 ) Daca se consideră comanda din magazin, ai avut la dispoziție 15 zile de retur.... E doar o părere, bazata pe termenii și condițiile legale preluate de pe site. Ce pot cei de la Orange să facă, este sa precizeze (mai vizibil) faptul că o comanda online cu ridicare din Shop nu poate fi returnată decât în acel shop.

DanielaH
Moderator
@arl.andrei, ne poți spune, te rog, din ce Orange Shop ai ridicat produsul (adresă, localitate)?

ArlAndrei
Junior entuziast
magazinul este Brasov - Orange Shop Republicii

DanielaH
Moderator
Am luat legătura cu colegii din magazin și te așteaptă să faci returul. Te așteptăm și noi să revii în Comunitate cu vești bune să ne spui cum s-a rezolvat. Mulțumim.

ArlAndrei
Junior entuziast
Telefonic mi s-a spus de 2 ori ca pot face returul in shop insa ajuns acolo am fost refuzat tot de 2 ori, pot avea incredere ca nu sunt iar pasat intre 2 departamente din cadrul aceleasi companii? Daca ajung iar in shop si o sa fiu refuzat ce pasi pot urma?

ArlAndrei
Junior entuziast
am fost azi in magazin si mi s-a acceptat returul, multumesc pentru ajutorul acordat 🙂