anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

relocare servicii orange love

Neaplicabil
Salutare ! Sunt client vechi orange, am incheiat un abonament orange love internet si televiziune prin fibra, 24 de luni. Intrucat sunt nevoit sa ma mut in alt oras, trebuie sa iau si serviciile in noul oras, unde este acoperire orange, exista o taxa de relocare a serviciilor ? Am auzit ca ar fi undeva in jur de 60 de euro aceasta taxa, credeam ca este mai mica.
1 Soluţie acceptată‚

Salut! Revenim cu urmatoarea clarificare: taxa de instalare va fi perceputa daca la adresa la care se doreste instalarea (fie prin mutare, fie prin activare) au mai fost instalate in trecut aceste servicii. Informatia este comunicata si in Brosura de Tarife si Servicii, la pagina 29, aici https://www.orange.ro/termeni-si-conditii/pdf/2021-02/Brosura-Abonamentele-Orange-tarife-si-servicii-205x205-bld5-8-feb.pdf : "Pentru instalarea standard a serviciului internet prin fibra se percepe un tarif de instalare de 60 de euro (TVA inclus). In cazul abonamentelor semnate pentru o perioada minima contractuala 24 de luni, pentru prima instalare standard nu se va percepe acest tarif, el fiind aplicabil incepand cu a doua instalare standard in locatia respectiva." Mutarea serviciilor fixe nu este taxata daca la acea adresa nu au mai fost instalate anterior servicii fixe.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

teacher_
#StarMember
Salut! Eu nu știu dacă vei fi taxat. Mai este un topic aici https://comunitate.orange.ro/questions/1993469-schimba-adresa-utilizare-abonamentele-internet-fix-4g Este vorba doar de internet, dar sunt sigur că și la Orange Love este asemănător. Ia legătura cu serviciul clienți și ei te vor lămuri. Ce știai tu legat de 60 de Euro este următorul text "Pentru instalarea serviciului Orange Home Net se percepe o taxa de instalare de 60 de euro (TVA inclus). In cazul abonamentelor semnate pe 24 de luni, taxa de instalare este 0." Asta scrie în broșura generala a tarifelor și serviciilor Orange. In cazul tau, fiind vorba de 24 de luni, in principiu ar trebui să fie gratis aceasta modificare a adresei. Suna la numărul 300 sau trimite un mail la adresa serviciul.clienti@orange.ro Succes!

Jay
Campion certificat
Salut! Taxa despre care vorbești este o taxa de instalare, daca nu este vorba de un abonament pe 24 de luni.. Tu ai un abonament pe 24 de luni, dar, ai beneficiat de taxa 0 deja. Fiind vorba de un alt serviciu de instalare, care nu mai vine cu abonament, ci cu abonamentul vechi pentru care s-a făcut instalarea gratuit, este posibil sa ai dreptate.. insa, numai Orange te poate lamuri.. Probabil trebuie sa facă și o verificare a adresei unde ar trebui reinstalat serviciul.. "Pentru instalarea serviciului de internet fix prin fibră se percepe o taxă de instalare de 60 de euro (TVA inclus). În cazul abonamentelor semnate pe 24 de luni, taxa de instalare este 0. La adresa ta se instalează un router, în funcție de tehnologia disponibilă. Pentru acesta se percepe o chirie lunară de 4 euro (TVA inclus) în cazul contractelor pe 12 luni, respectiv 0 euro în cazul contractelor pe 24 de luni." https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-net/abonament-home-net-fibra/index.html

Neaplicabil
Am luat legatura cu cei de la Orange. In concluzie taxa 60 de euro pentru mutare si instalarea serviciilor la noua adresa......

teacher_
#StarMember
Mulțumim pentru lămuriri oricum și succes cu mutatul.

Salut! Pentru instalarea serviciilor prin fibra la alta adresa, intr-adevar, exista o taxa de 60 de euro, asa cum ti-au confirmat si colegii nostri.

RafaHelper
#StarMember
@Orange Assistant, de ce exista o taxa asa de mare pentru mutarea serviciilor fixe? Telekom si DIGI nu percep taxa pentru mutarea serviciilor. La Vodafone taxa este de 15 lei plus costul pentru consumabile (cablu, mufe, etc). De altfel in brosura de tarife Orange nu se mentioneaza un cost pentru mutarea serviciilor fixe. ‏‏‎ ‎ @mihnea_2, ia legatura cu ANCOM, taxa de 60 de euro nu poate fi justificata din punctul meu de vedere.

RafaHelper
#StarMember
Salut @mihnea_2, ‎‎ Ai rezolvat situatia? A trebuit sa platesti 60 euro pentru mutarea serviciilor? ‎ Revin la tine cu o informare din partea ANCOM pentru ca am cerut o clarificare a situatiei. "Pentru clarificarea situației, ANCOM a solicitat societății Orange România S.A. (denumită în continuare Orange) informații privind modalitatea prin care informează utilizatorii cu privire la taxa menționată de Dvs. Prin răspunsul transmis, Orange ne-a informat că: "NU percepe taxe pentru mutarea serviciului de internet fix la o altă adresă". ‎ De asemenea, detalii cu privire la costul instalării serviciului de internet prin fibră sunt puse la dispoziția clienților la adresa https://www.orange.ro/help/ct-m-cost-instalarea-internetului-prin-fibr-7168 ." ‎ @Orange Assistant, poti te rog sa corectezi raspunsul oferit la aceasta intrebare avand in vedere raspunsul Orange oferit celor de la ANCOM?

Salut! Revenim cu urmatoarea clarificare: taxa de instalare va fi perceputa daca la adresa la care se doreste instalarea (fie prin mutare, fie prin activare) au mai fost instalate in trecut aceste servicii. Informatia este comunicata si in Brosura de Tarife si Servicii, la pagina 29, aici https://www.orange.ro/termeni-si-conditii/pdf/2021-02/Brosura-Abonamentele-Orange-tarife-si-servicii-205x205-bld5-8-feb.pdf : "Pentru instalarea standard a serviciului internet prin fibra se percepe un tarif de instalare de 60 de euro (TVA inclus). In cazul abonamentelor semnate pentru o perioada minima contractuala 24 de luni, pentru prima instalare standard nu se va percepe acest tarif, el fiind aplicabil incepand cu a doua instalare standard in locatia respectiva." Mutarea serviciilor fixe nu este taxata daca la acea adresa nu au mai fost instalate anterior servicii fixe.

RafaHelper
#StarMember
Super @orange assistant! Se poate si modică răspunsul marcat ca solutie pentru a cuprinde toate informațiile? #mihnea_2, tu ai rezolvat cu mutarea serviciilor?

DanielaH
Moderator

@rafa.helper - done J

Mulțumim și noi pentru mențiuni. 

 

RafaHelper
#StarMember
Cu drag! 🙂

danivalcea
Începător
Paragraful de taxa de instalare" Pentru instalarea standard a serviciului internet prin fibră se percepe un tarif de instalare de 60 de euro (TVA inclus). În cazul abonamentelor semnate pentru o perioadă minimă contractuală 24 de luni, pentru prima instalare standard nu se va percepe acest tarif, el fiind aplicabil începând cu a doua instalare standard în locația respectivă."" _ Nu se stipuleaza daca ai mai avut anterior acest serviciu. Cazul meu am abonament si prepay orange de pe 10 ani si in trecut am mai avut instalat si net -home tv, cu 5 ani in urma incheiat contrat pe 24 luni si apoi am trecut la RDS . De curand vine un agent si imi propune net home tv cu 10 lei , cu instalare gratis. Dupa a luna ma pomennesc la factura cu taxa de instalare de 60 euro. Consider ca este in mod abuziv, iar in brosura nu se specifica daca ai mai avut. Nu este normal legal sa imi percepi o alta taxa, daca contractele anterioare au fost definitivate. Nici o alta companie nu face asa ceva. Ramane sa sun la orange , daca nu se rezolva problema- renunt pe veci la ei.