anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Scadere Viteza Internet - Coronavirus?

dnz
Explorator entuziast
Salutare! Voi ce viteze la internet aveti in aceasta perioada de criza generata din cauza virusului Corona? Va rog sa precizati cat mai multe detalii (zona, ora, 4G, banda, calitatea semnalului etc)
Eu am observat in ultimul timp o scadere considerabila de viteza in Timisoara...
62 Răspunsuri 62

Vio73
#StarMember
Îmi pare rău că aveți viteze așa de slabe. La mine, în rural, e ok. Slavă Domnului că merge încă foarte bine! Com. Ștefan cel Mare, jud. Argeș.

Vio73
#StarMember
Și pe 3g e super!

adyrock88
Începător
Aveam linistit 12 Mbps 3G anii trecuti dar de aprox 1 an tot scade nu conteaza ca e zi sau noapte doar max 5 Mbps in internet . Sigur e de la reteaua orange deci nu e covid sau alte tampenii .

Marius_P_
Începător
Salut tuturor. Am o postare mai sus cu detalii despre situația mea și am revenit cu un update. După ce toți cei 5 consultanți nu au fost în stare să mă ajute, am făcut o sesizare pe mail către Orange promițând escalarea la protecția consumatorului dacă nu mi se oferă o soluție. După două zile am primit răspuns de la ei cum că voi fi contactat de un tehnician în 3 zile lucrătoare. Luni (06.04.2020) am fost contactat de tehnician pe la ora 11:00, m-a rugat să fac două teste de SpeedTest, unul în 3G și altul în 4G și să îi comunic rezultatele. La ambele au ieșit faimosul 2Mbps, și mi-a spus că se va ocupa și va reveni cu un telefon mai târziu. Nu m-a contactat în aceeași zi dar într-adevăr mai spre seară viteza și-a revenit. A doua zi m-a sunat și m-a întrebat dacă și-a revenit viteza și am confirmat funcționalitatea ei. Recomand tuturor cu această problemă să facă o sesizare pe mail, această problemă poate fi rezolvată așa.

dnz
Explorator entuziast
Probabil este o problema locală, in Timișoara merge bine 3G-ul.

dnz
Explorator entuziast
@Marius P. Și la mine s-a rezolvat problema cu limitarea in Timișoara. Am atașat și câteva teste indoor.

mariomarian
Junior
Nici vorba sa fie o problema locala. E o problema intalnita in mai multe zone din tara printre care si zona mea, Neamt. Si eu am intalnit aceasta limitare de pana in 2Mbps, dar se intampla seara, iar a 2 a zi isi revenea. Am sunat la support si mi-au zis ca au avut lucrari la stalp. Tind sa cred ca Orange stie mult mai multe despre sursa acestei probleme, dar nu sunt dispusi sa o imparta cu clientii sai. Te rezolva doar daca ii cauti

justmmmi
Junior
in cazul meu se pare ca si-a revenit, ceea ce e super deoarece orange merge cel mai bine in zona mea.

Vio73
#StarMember
Foarte bine! Deci mai sunt și lucruri bune!

Ascary
Campion certificat
In Arges pe rural viteza se mentine excelentă:

Vio73
#StarMember
Ai dreptate, și la mine sare de 200, mai ales dimineața!

Ascary
Campion certificat
La mine cred ca e problema si de router ca nu prea sare de 100 Mbs,e vechi,cred ca are vreo 4-5 ani luat de la Orange. O recomandare ceva de unul nou tot de la Orange si gratis? 🙂

Vio73
#StarMember
Cel mai bun este B 525, dar nu știu dacă este și gratis. Are două benzi, de 2,4 GHz și 5Ghz pe Wi-Fi! https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/huawei-b525-4g-plus-fixed-flybox

Ascary
Campion certificat
Merci Vio,o sa dau un telefon sa vad daca ma incadrez pentru unul nou.

mariomarian
Junior
10/04/2020 4G Neamt http://orangeromania.speedtestcustom.com/result/a566fd90-7b03-11ea-b847-c365c666d82e