anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Rețeaua 5G ce credeți despre funcționalitate?

Danut_7
Junior
Probleme de semnal care apare și dispare!
Daca nu folosesc internetul semnalul 5G este full,dar dacă îl folosesc rămân cu o liniuță!
De ce oare?
1 Soluţie acceptată‚

Anonim
Neaplicabil
Te afli in Bucuresti? Daca da, e din cauza 5G in N1, binecunoscut pentru problemele pe care le are reteaua pe banda asta. 🙂 Toate dispozitivele crapa cand sunt in aria de acoperire 5G in N1. Ma rog, merg Huawei si mai 1-2 producatori... Nu e problema de la telefon, ci de la setarile implementate de Orange. Sunt probleme de mult timp deja si vad ca nu se grabesc cu vreo solutie.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

FaraUnID
Campion certificat
In momentul de fata, in Romania, nu avem - ma rog, abia a trecut prin parlament - un proiect de lege care sa reglementeze implementarea 5G. Probabil se va contesta, se va reface, se va aproba, ANCOM va intocmi caietul de sarcini, se va organiza licitatia 5G, se va contesta, licitatia va fi suspendata, se va judeca acea contestatie, se va relua licitatia, vicii de procedura, chichite, etc. Tot 5G-ul din Romania este un experiment esuat, un proiect pilot pe baza de cobai si la preturile aferente (15 euro pretul celui mai mic abonament 5G, utilizatorii prepay fiind privati de accesul la tehnologia 5G). Adica nu exista niste standarde in domeniu prin urmare nu poti avea garantii. Practic, la ora actuala, in Romania, 5G-ul este mai mult un 4G pe steroizi, iar daca telefonul tau nu a fost achizitionat din reteaua #1 o sa te lovesti de clasicul raspuns in limbaj de esenta tare "nu putem garanta functionarea lui" Prin urmare, despre ce anume vrei sa fie aceasta discutie?

Danut_7
Junior
Telefonul este cumpărat din Orange. În esență ai dreptate,sunt numai minciuni. 5G este o minciună! Cu părere de rău spun că nu există 5G. Am cumpărată un Xiaomi T10 5G lite în speranța că am să scap de probleme dar ele sunt aceleași ,dispare și apare semnal chipurile 5G,dar de fapt sunt 4G dar cu probleme.

mihai_13
Maestru
Danut nu ne-ai spus ce folosesti de la Orange prepay sau abonament ? in ce oras locuiesti ?

Anonim
Neaplicabil
Te afli in Bucuresti? Daca da, e din cauza 5G in N1, binecunoscut pentru problemele pe care le are reteaua pe banda asta. 🙂 Toate dispozitivele crapa cand sunt in aria de acoperire 5G in N1. Ma rog, merg Huawei si mai 1-2 producatori... Nu e problema de la telefon, ci de la setarile implementate de Orange. Sunt probleme de mult timp deja si vad ca nu se grabesc cu vreo solutie.

Danut_7
Junior
Am abonament 5G

Danut_7
Junior
Revin,sunt din București și am abonament 5G

FLo1
#StarMember
@mihai_13: Cunoști vreun prepay pe 5G?? Cel puțin nu la Orange. Chiar si abonamentul e mai mult formal, dar mirajul se plătește scump.

mihai_13
Maestru
bine inteles ca nu are orange prepay care sa utilizeze 5G 🙂 dar poti gasii in cautare retele reteaua 5G dar nu o poti folosi decat daca ai abonament si bine inteles telefon compatibil - acum stii si tu ca 5G este deocamdata un experiment in Romania si nu poti avea pretentii prea mari si nu este vorba numai de portocala ci si la voda sau rds este la fel de experimental ...

FaraUnID
Campion certificat
Sincer, nu stiu de ce ANCOM / ANPC nu intervin in aceasta speta din moment ce operatorii de la noi vand un produs / serviciu care dpv legal nu exista si pentru care nu pot oferi nici un fel de garantie.

Vio73
#StarMember
Mai sunt multe chestii de pus la punct până vor funcționa lucrurile așa cum trebuie. Probabil că atunci vor exista și abonamente 5g mai accesibile, iar telefoanele 5g vor fi compatibile cu toate benzile existente.

Miha_Z
#StarMember
Eu consider ca mai avem ani buni, pana vom putea discuta in adevaratul sens al cuvantului de "reteaua 5G" in Romania. Pe harta Orange sunt trecute cateva judete cu semnal 5G, dar oare cati o folosesc ca sa ne transmita si noua experienta lor deosebita? Eu inca nu inteleg de ce sunt clienti care prefera sa cumpere telefoane 5G care sunt si mai scumpe daca in orasele in care locuiesc abia prind 4G?

Emanu900
Explorator
Momentan unde e N78 merge bine zic. Ce e in capitala pe N1 e loterie, dar acuși cu schimbarea vendorului pe partea radio dinspre chinezi spre europeni sperăm că treburile se vor schimba in bine.