anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cam câți gb folosiți lunar (în medie)?

Vio73
#StarMember
Mi se pare relevant să știm ce nevoi are fiecare.
89 Răspunsuri 89

Petrisor
Junior entuziast
Totusi, n-ar strica mai mult net pe fix... O sa trec la 160 gb cit de curind...

Miha_Z
#StarMember
Eu consum pana in 10Gb, fiindca in mare parte cand sunt acasa folosesc wi-fi.

fortheworld
Junior entuziast
Aproximativ 200 GB trafic pe iPhone & posibil mai mult pe iPad/Mac :) Upload/Download trafic fisiere designs, streaming Deezer etc. Heavy data user, zâmbete!

Neaplicabil
Folosesc 30/40 de GB in medie pe lună.Imi place sa ascult muzica foarte mult.

Mymy
Junior entuziast
În medie, 200 GB.

Andreea87
Junior
În medie cam 40 gb lunar,dar mai mult pe wifi

Costica_3
Începător
Mai mult de 150 GB. Se consuma foarte rapid internetul.

scarlatsilviu03
Începător
În jur de 40/50 GB pe lună, sunt obișnuit după fostul abonament de la digi

Conectarenethu
Începător
Giga? La Telekom și la Vodafone am folosit începând cu septembrie 2018, însumat, pe două tablete și două telefoane , peste 3 tera lunar, la Orange de când am făcut prostia sa postez 2 numere, in decembrie 2020, sub 5gb lunar pe cele 2 numere. Merge prost, sacadat, nu pot sa am o transmisie sau recepție decenta, așa că din martie 2021, am din nou , alte două numere pe Telekom .

Andrei4154
Junior entuziast
Cam 10GB pe zi, nu am wifi, deci 300GB pe luna. Reusesc cu yoxo, recomand, daca ai antena 4G aproape ai 150Mbps down si 50Mbps up. Bravo Orange. Sunt multumit.

andreeahrab
Începător

Salutare. Daca eu am 25 mgb, cam cat timp pot folosi acest trafic inclus pentru a viziona filme pe Netflix? Poti face o estimare? Ma ajuta raspunsul ca sa am argumente pentru un litigiu. Multumesc mult de tot!

Salut!

Presupun ca te referi la 25GB cantitate disponibila. Este greu de zis cat timp ajung cei 25GB pentru netflix intrucat nu avem date disponibile despre rezolutie si modul de vizionare.

Daca te uiti 5-10 minute dintr-un film/episod si treci la urmatorul, sa stii ca acel film/episod se descarca integral.

Ca sa-ti faci o idee (pentru vizionare cursiva):

  • pentru rezolutie 480p sunt indeajuns 1.5Mbps (0.1875MBps)
  • pentru rezolutie 720p sunt indeajuns 5Mbps (0.625MBps)
  • pentru rezolutie 1080p sunt indeajuns 10Mbps (1.25MBps)
  • pentru rezolutie 4K sunt indeajuns 25Mbps (3.125MBps)

Teoretic, la 4K, cei 25GB (25.600MB) ti-ar putea ajunge aproximativ 2 ore si un sfert (de download continuu la viteza de 25Mbps). Totusi, in practica viteza variaza si poti avea consum mai mare sau mai mic, in functie si de ce ai in fundal.

Multumesc mult de tot pentru raspuns. Am un litigiu cu providerul la care sunt - am avut aproximativ acelasi comportament de utilizare a telefonului (nu am avut niciodata cost suplimentar) si a datelor si imi cer de 20 de ori mai mult la factura actuala (august). nu stiu ce sa le fac ca sa rezolv problema. 

 

Recomand sa incepi cu calm (se rezolva multe asa).

Ti-as sugera sa te uiti in telefon sa vezi daca iti indica un consum mai mare la anumite aplicatii (nu am reusit sa gadesc in telefonul meu [Huawei Nova 8i] un istoric mai vechi de luna curenta). Eventual, pe factura detaliata ar trebui sa scrie data si ora de inceput a traficului. Asa poti estima ce ai facut in ziua si ora respectiva.

Ca regula, aproape toate aplicatiile au un consum de date care lucreaza in backgroud ("in spate"). Este posibila si o actualizare de aplicatii, un backup de date cu salvare in cloud, o actualizare sistem de operare (Android/IOs) facuta automat de pe datele mobile... Se pot gasi "motive" pentru un consum mai maricel.

Tot in factura, verifica sa vezi daca nu ti-a fost tarifat si altceva (posibile reduceri care au iesit din perioada de gratuitate).

Trixen
#StarMember

Pe wi-fi? Nu am idee.. cateva sute de GB lunar, poate mai mult.
Pe date mobile? Undeva pe la 15-20GB lunar. Facebook, Youtube music, backup la poze/filme, WhatsApp cu trimitere de multimedia. Nu ma uit la filme pe telefon asa ca pe aici sunt cu consumul. Pot fi si mai cumpatat si ma pot incadra in 8GB la nevoie.