anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Setari Zte f6605R

Iulian8282
Junior

Buna ziua. Am achizitionat un pachet 2300mbs cu routerul zte. Problema este urmatoarea inainte aveam pachet 1000mbs cu huawei. Pe cablu lan cu noul zte nu depaseste mai mult de 320mbs, am incercat si in alt port si la fel.Placa de retea este de 1000.Ce setari pot face?

22 Răspunsuri 22

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

PC-ul este acelasi? Vorbim de acelasi setup ca si cu router-ul Huawei (evident, mai putin routerul si abonamentul nou)?

Daca da, e foarte probabil ca problema sa fie de la Orange, nu din setari.

De asemenea, planuiesti un upgrade la placa de retea in viitorul apropiat? Pentru ca altfel vei fi intotdeauna limitat de capacitatea acelui port. Si un abonament 2300, limitat la 1000 (in cazul tau limitat la 320Mb/s, dar asta e alta problema) nu prea isi are rostul.

Cu routerul Huawei ce viteze aveai?

Client Orange

Iulian8282
Junior

Salut. Totul este identic ,azi a fost instalat nu doresc sa cumpar placa de 2 vreau aceeasi viteza de 980mbs ca pe huawei.Tehnicianul a spus ca e din cauza placi de retea....

匿名
Junior entuziast

Buna,

Trebuia să ii ceri tehnicianului să îți demonstreze că pe dispozitivul său (laptop) se ating vitezele promise.

Multi dau vina pe echipament pentru a putea închide sesizarea.

Buna. Ai dreptate pentru ca am patit si eu ca au inchis deranjamentul pe motiv ca echipamentul meu nu e conform (desi nu ajunsese niciun tehnician in locatia mea) dar si-au auzit apoi ,,slujbe" de la mine! Cat despre abonamentul Fibra2300 si noile echipamente ZTE se pare ca au multi clienti probleme printre care ma aflu si eu. Cat am avut routere Huawei fara sa-si bage nasul cei de la Orange in firmware-ul lor, totul a fost foarte ok. Sunt la al doilea deranjament si inca nesolutionat. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Incearca o dezinstalare si reinstalare a driverului placii de retea. M-as mira sa fie de acolo...dar, nu strica sa incerci.

Client Orange

Iulian8282
Junior

Am luat acest pachet pt semnal wifi si mesh , intradevar este mai bun fata de huawei care in a doua camera pierdea semnalul complet.Voi incerca reinst driverului de retea dar nu cred ca va rezolva.La cunostintele mele acest router trebuia sa mearga la viteza maxima a placii.Daca nu se va rezolva voi renunta.

RafaHelper
#StarMember

Salut @Iulian8282

Folosești cablu LAN vechi sau un cablu nou din pachetul noului router?

Iulian8282
Junior

Salut, s-a incercat si cu cablu vechi /nou, am reinstalat si driver de retea.

RafaHelper
#StarMember

Interesant ca viteza de upload e cam aceeași. Mai poți verifica in interfața de admin a routerului daca nu exista o limitare pe partea de LAN. Unele modele de echipamente au aceasta opțiune si poți limita viteza de download. 

Iulian8282
Junior

Nu am gasit nimic, meniul este unul rudimentar la acest zte, intre timp viteza a mai scazut la 240mbps 🙂

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Cel mai probabil, problema este la Orange. Fie server-side, fie locala, cu echipamentul, sau cu instalarea.

Iti recomand sa iei legatura cu un consultant si sa faci o sesizare folosind mijloacele de contact de aici.

Client Orange

匿名
Junior entuziast

Poate de aceasta dată tehnicianul va face un test de viteza cu echipamentul sau propriu.

"Orange e aici"👎

Tehnicianul a verificat cu un usb feagle , nu mai stiu exact cum se chema ... a avut viteza apropiata, dar a spus ca e nu e ce trebuie acel usb.

 

匿名
Junior entuziast

Interesant daca nu e ceea ce trebuie de ce îl mai are in dotare.🙂