anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Problema Internet 2500

Alexaa-Floo
Junior

Buna ziua. Am internetul de 2500 si de curand am achizitionat si o placa de retea Orico Ptr-Fu 2.5G unitate I7 4790k, 32 gb ram, ssd, si cablu retea cat 8 sftp. 

Nu inteleg de ce pe upload/download nu pot depasi viteza de 1200 Mbps.

1 Soluţie acceptată‚

Problema rezolvata. Am reinstalat driverul placii deoarece windows 11 ii instalase un driver mai vechi. Multumesc pentru ajutor.

 

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Alex_ORO
Angajat Orange

Salutari,

Am avut si eu aceeasi poveste ca si a ta, dar in jur de 8-900. Foloseste comanda asta in cmd, cu run as administrator: netsh int tcp set global autotuninglevel=normal, dupa aceea fa un speedtest, daca continua, un restart la PC.

Si inca ceva ce te poate ajuta este sa setezi receive/transmit buffers corect in setarile de la "network adapter". Sa ai transmit buffers dublu fata de receive buffers, ex: 1024 receive si 2048 transmit, si dezactiveaza interrupt moderation.

#WeLikeOurCustomers
In ❤️ with learning

Vio73
#StarMember

Salutare!

Ești sigur că acest dispozitiv suportă viteze mai mari de 1000 Mbps?

Ai încercat pe cablu sau prin wifi?

 

Rata de transfer: 2500/1000/100/10Mbps

Radiator pentru chipset

Sisteme de operare compatibile: Windows / Linux

Interfata: PCI-e X1

Daca eu scriu in intrebarea precedenta ca am folosit cablu sftp cat 8 cum poti sa ma intrebi daca am facut prin cablu sau wifi ?

Scuze, nu văzusem! 

Da, e ceva în neregulă. Eu am testat prin wifi și merge cam 1,8 Gbps!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Doar de confirmare, ce model de router folosesti? Sistemul de operare este Windows sau altceva? Driverul e instalat/actualizat? Ai posibilitatea sa testezi si pe WiFi? Ai ceva compatibil WiFi 6? Vitezele cum sunt in cazul asta?

Client Orange

Problema rezolvata. Am reinstalat driverul placii deoarece windows 11 ii instalase un driver mai vechi. Multumesc pentru ajutor.

 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

There you go! 🙂

Cu placere! Ma bucur ca s-a rezolvat.

Client Orange

Mă bucur că ai reușit!