anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Probleme net router B311-221

Nelu_Leoveanu
Junior entuziast
Salut! Am deschis de aproximativ o luna un abonament la internet fix la cei de la Orange! Țin sa precizez ca pana acum nu am avut deloc probleme ținând cont de acoperirea din zona mea... Seara aveam undeva la 40-50 Mbps și ziua în jur de 30 download însă de o zi și ceva merge extrem de prost, urca iar apoi scade pana la 2 Mbps... Am auzit un zvon, sper sa nu fie asa, ca cei de la Orange după un anumit timp îți limitează viteza la internet de obicei la o luna maxim. Iar eu peste 4 zile fac o luna de abonament. Posibil sa fie de la platforma sau e o pura întâmplare insa nu se poate asa ceva... Folosesc router B311-221
9 Răspunsuri 9

Jay
Campion certificat
Salut! Nu stiu daca ai citit subiectul de aici.. poate gasesti un raspuns.. https://comunitate.orange.ro/questions/2190772-performanta-oribila-internetului-fix-router-4g-b310s-22

Razvan
#StarMember
În ce localitate întâmpini probleme? Internetul la 2 Mbs este din cauza congestiei din zonă sau ai nimerit un IP cu profil de 2 Mbs. Pune câteva teste de viteza aici.

Nelu_Leoveanu
Junior entuziast
Locuiesc la câțiva km de Bals, Olt.. Este un test făcut acum 1 min

FaraUnID
Campion certificat
Ai intenet fix pe fibra sau prin 4G? In cazul internetului fix 4G, ai la dispozitie un pachet de date in functie de oferta la care ai avut acces. In momentul in care atingi pragul maxim de consum, fie scade viteza, fie te taxeaza suplimentar. De asemena internetul 4G este destul de instabil comparativ cu cel pe fibra. Vezi sa nu fi sarit router-ul din 4G in 3G ca urmare a unor congestii in retea, in zona ta.

Nelu_Leoveanu
Junior entuziast
Salut! Nu am net prin fibra ci prin 4G și m-am uitat...nu a sărit de la 4G la 3G dar acum își păstrează semnalul însă peste câteva min scade drastic... Am home net 4g 16 cu 160 GB pe abonament. Mai am 60...

FaraUnID
Campion certificat
Daca router-ul este setat sa-si aleaga reteaua in mod automat, in momentul in care in zona ta sunt congestii in retea, router-ul va comunta automat pe 3G pentru a asigura functionalitatea serviciului. Eu detin un Huawei E5573B Airbox si desi ma aflu in arie de acoperire 4G, extrem de rar ating 40 Mbps, cu toate ca in teorie acel aibox prinde 150 Mbps. In majoritatea timpului viteza medie este undeva in jurul a 20 Mbps.

Nelu_Leoveanu
Junior entuziast
Am prins și viteze de 57 Mbps ceea ce e foarte bine pentru zona mea însa nu înțeleg aceasta scădere drastica...

FaraUnID
Campion certificat
Congestiile din retea, posibile lucrari in zona. In orice caz internetul mobil este extrem de instabil comparativ cu internetul fix, furnizat prin cablu.

Nelu_Leoveanu
Junior entuziast
Ma deranjează ca pana acum nu am întâmpinat probleme de genul iar acum i-am dat restart și am atins o viteza pe care o aveam de obicei...