anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange ar putea prelua rețeaua fixă a Telekom?

Vio73
#StarMember
După câte știu, sunt negocieri intense pe această temă, pentru că Telekom vrea să părăsească piața din România.
54 Răspunsuri 54

Romeo_
Senior certificat
Sper ca Orange va reusi aceasta achizitie pt a se mari “familia” ;))

Vio73
#StarMember
Se pare că lucrurile merg în direcția bună: https://www.economica.net/orange-ar-fi-cumparat-romtelecom-cosmote-pleaca-la-bulgari-saptamana-viitoare-se-finalizeaza-tranzactia-surse_173201.html

Iris
Junior
Ar fi o excelentă decizie din partea Orange să cumpere tot ce este fix de la Telekom, mai ales că deja le folosește fibra optică, eu personal o folosesc de 2 ani și funcționează impecabil. Iar dacă vor rata ocazia, nu știu cu cine vor face parteneriat în continuare cu fibra, probabil că au semnate contracte ca indiferent cine preia Telekom, Orange să poată folosi în continuare fibra. Sunt curios ce va ieși până la urmă.

Jay
Campion certificat
Cred ca Orange a analizat situatia si stie ce e mai bine pentru toata lumea, furnizor si clienti... si actioneaza in consecinta, prin achizitie..

Vio73
#StarMember
Apar alte detalii: https://www.zf.ro/business-hi-tech/merg-discutiile-legate-vanzarea-telekom-intelegere-linii-mari-orange-fix-negocieri-epuizante-digi-mobil-contextul-politic-dificil-bucuresti-provoaca-anxietate-paris-bonn-18415493

Cleaver
Junior entuziast
Sincer chiar nu mai conteaza cine preia pe cine; singurul lucru bun de la telekom este ca au moștenit cea mai mare rețea de fibra optica din țara dar ușor ușor va pierde acest statut

Lorenzo
Începător
Bună! Sigur ar putea lua orange pe firma telekom, nu ar avea de ce să nu îl ia!.

Razvan
#StarMember
Reprezentanți ai Ministerelor de Comunicații, Justiție, Finanțe, Consiliul Concurenței, SRI și SIE s-au întâlnit miercuri, 25 septembrie, în cadrul primei ședinte a grupului interministerial convocat de Ministrul Comuncațiilor, Alexandru Petrescu, pentru analiza și asistarea în procesul avansat de vânzare de către Deutsche Telekom/OTE a pachetului de acțiuni deținut la companiile din România, o tranzacție care ar fi de interes strategic pentru statul român. HotNews.ro a scris în exclusivitate despre stabilirea acestei întâlniri. Ministrul Petrescu și-a motivat convocarea acestui grup prin faptul că DT/OTE se află în proces avansat de vânzare a acțiunilor deținute la companiile din România, dar mai multe surse din industrie au declarat pentru HotNews.ro că DT/OTE ar fi agreat deja vânzarea operațiunilor fixe din România (n.a fostul Romtelecom) către Orange, cel mai mare operator local de comunicații mobile. Altfel spus, grupul elen OTE (controlat de germanii de la Deutsche Telekom - care dețin 46% din acțiuni) ar fi agreat să-și vândă pachetul majoritar de 54,01% din acțiuni deținut la Telekom România Communications (fostul Romtelecom) către Orange. De aici problema se complică, deoarece statul român, prin Ministerul Comunicațiilor, este acționar minoritar la fostul Romtelecom cu 45,99% din acțiuni. Mai mult, Telekom Romania Communications (fostul Romtelecom) deține 30% din acțiunile Telekom România Mobile Communications (fostul Cosmote). Asta înseamnă că, în mod indirect, statul român este acționar și la fostul Cosmote. https://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-23405479-posibila-tranzactie-orange-telekom-romania-analizeaza-acum-oficialii-din-guvern-consiliul-concurentei-sri-sie.htm

Razvan
#StarMember
https://realitateafinanciara.net/cum-vede-consiliul-concurentei-posibila-vanzare-telekom-romania-catre-orange/

Razvan
#StarMember
Achiziționând Telekom România Comunications, Orange va deveni acționar indirect și la Telekom Mobile sau Digi mobil dacă va fi cumpărată de aceștia.

Ovidiu_1
Junior entuziast
după toate negocierile făcute e posibil

Cult_Of_Gadgets
Junior entuziast
Si eu astept cu nerabdare sa aflam oficial ce se va intampla pana la final. Cu siguranta partea de televiziune si fibra va fi preluata de Orange.

Cocolino_1
Junior
Da, asa am auzit si eu. Orange va prelua telefonia si Digi televiziunea.

Razvan
#StarMember
Mai durează, nu e asa ușor sa vinzi o companie, care are 3 proprietari: Statul Român, OTE si Deutsche Telekom.

Firefly
Cunoscător
Și eu cred ca Orange va prelua cel puțin rețeaua fixa de internet. Nu cred cât SPER. Ar fi cel mai bine asa, având în vedere ca Orange deja utilizează fibra de la Telekom.