anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

internet de 1000?

A__Claudiu
Junior entuziast
Salutare, am o nelemurire legata de internetul prin fibra de care nu pre mai sunt multumit....
Am un abonament prin fibra optica de 1000 si tv global pe care il detin de mai bine de vreo 3 ani...prelungit in toamna lui 2020 pe 24 de luni...
Eram multumit, fibra mergea bine 915 mb download si 430 mb upload anul trecut prin septembrie am observat ca nu pre mai prind 900 mb Down, ci undeva la 880mb, prin noiembrie am constatat ca prind maxim 810mb, iar prin decembrie ianuarie 715 - 730mb, precizez ca viteza de up e constatanta undeva la 400 - 420 in general. Acuma am vazut ca a scazut undeva la 610 - 630mb...
Am inteles din dispecerat ca viteza minima e de undeva la 500... da ma intreb de ce se numeste de 1000 daca nu trece de 600....
voua cum va merge fibra?
Ce pot sa fac inainte de a lua o decizie radicala?
45 Răspunsuri 45

A__Claudiu
Junior entuziast
Da nu știu ce sa mai zic… Atâta timp cât e peste 570 mb download e in parametrii, asta ranspunsul Se așteaptă o îmbunătățire a rețelei dar nu știu când…

arsradu
#StarMember
Eu as numi-o “revenire la normal”. Dar da...sigur, e si o imbunatatire. :))
Client Orange

Anonim
Neaplicabil
"Boss" ( @A.Claudiu ) termenul de dispecerat se mai foloseste doar acolo unde exista statii de emisie si/sau interceptare ori diferite servicii gen: taxi, firma paza, patrula, padurar, ingineri teren, etc. Referitor la viteza si problema ta tehnica si a multor clienti: - asigura-te ca latimea de banda 2.4 Ghz in router este setata pe Auto sau 20/40 (la DIGI este default pe 20 numai ca oamenii nu stiu), - cel putin un antivirus (daca exista) ingreuneaza si procesorul calculatorului, scade si viteza la internet, - in zona ta reteaua este suprasolicitata sau infrastructura este veche ori sunt pierderi, - recomand unul din cele doua programe, pt. optimizare internet si calculator: Advanced SystemCare Ultimate (premium costa) si Kingsoft PC Doctor (gratuit).

A__Claudiu
Junior entuziast
Am verificat pe banda de 2.4 GHz era setat auto 20/40 am schimbat manual la 20 dar nici o schimbare.. Antivirus nu am decât ce imi oferă Windows 10 E infrastuctura pentru ca dimineața foarte devreme e o viteza aproximativ 675mb iar după câteva ore nu mai trece de 630mb. Intr-o dimineața cu ceva timp in urma am prins 714 mb.. Au făcuți și tehicienii de măsurători si reset din rețea dar nu s-a schimbat nimic

Anonim
Neaplicabil
Ori nu m-am exprimat suficient de corect ori nu ai inteles: - lasa banda de 2.4 Ghz setat pe Auto sau 20/40 (depinde de modelul routerului), - seteaza manual canalul 11 si apoi 13 pt. banda de 2.4 ghz (atentie insa, telefoanele/tabletele mai vechi nu vor gasi reteaua ta daca ai setat canalul 13), - vezi ca echipa de pe teren care vine la sesizari are laptop, pune-i sa iti faca teste de viteza cu tine de fata pe fast.com si speedtest.net ATENTIE: nu incerca teste de viteza pe speedtest.ro (site Orange), informatiile nu sunt corecte ci mai mult umflate, plus ca site-ul speedtest.ro nu are certificat ssl (https) iar asta va afecta testul prin orice browser. Compara testele tale de viteza cu cele ale echipei tehnice de pe teren si ai aflat la cine e "buba".

A__Claudiu
Junior entuziast
Am pus și pe canalul 11 și pe 13 dar Nici o schimbare am revenit le canalul auto și e la fel. Nu au trimis tehnicieni care sa verifice la locație mi s-a comunicat ca sau făcut verificări in acest sens și ca viteza este in parametrii. Eu am măsurat pe Speedtest orange ca așa mi s-a spus și pe ookla. Acuma ce nu am înțeles e legat de banda de 2.4 GHz care e wi-fi iar e vorbesc de fibra…

Anonim
Neaplicabil
Insistă să vină la domiciliu și să-ți verifice cablul de fibră în aparatul lor special pt. teste. Apoi fă și teste de viteză pe laptopul lor cu tine de față. E posibil să ai probleme pe rețea, ei cunoscând situația te aburesc ca să renunți.

arsradu
#StarMember
Saau...poate n-au inteles ca problema e pe Ethernet, nu pe WiFi. :)) Pentru WiFi, da, cam alea sunt vitezele in mod normal. Pentru fibra...nu prea. Adica, nu e rau. Dar se poate mai bine. :)) Oricum, atata timp cat a mers la un moment dat, pe acelasi laptop, aceeasi locatie, totul identic, cu viteza mai mare de atat, si acum nu mai merge, e clar ca ceva s-a schimbat intre timp. Ori la tine, ori la ei. Ar fi interesant de vazut intr-adevar si ce iese de pe fibra. Adica luate pas cu pas. Daca din fibra iti iese ce trebuie, inseamna ca undeva pe traseu ai un bottleneck. Ori in router, ori pe cablu, ori in laptop.
Client Orange

A__Claudiu
Junior entuziast
Am specificat clar ce vorba de cablu și nu de wi-fi dar după toate investigațiile s-a ajuns la concluzia ca asta e viteza in zona care locuiesc. O posibila explicație e ca între timp s-au mai conectat alți abonați. Am încercat cu alt laptop la fel aceleași valori…

Viocat
Senior certificat
Pai si ce legatura aveau setarile pe 2.4 si canalele de wireless 11 si 13 cu viteza pe cablu? Incearca un speed test pe netograf.ro siteul ancom, la detalii test vei afla destule informatii legate de reteaua ta.

A__Claudiu
Junior entuziast
Am facut un test și pe netograf am următoarele valori: 633.03 mb Download 393.43 mb Upload, întârzierea de transfer 10.32 ms, variația întârzierii 0.12 ms, rata pierderii de pachete 10.59%

Anonim
Neaplicabil
netograf.ro e un fel de speedtest.ro (Orange) Am omis sa mentionez si nperf.com

geo2010
Junior
Prietene am aceeasi problema cu dw si upload de la 600mb nu mai urca desi initial am avut mai mult....cicatele ba e cablu de lan ba da resetare totala la router ba schimba cablu....network adapter setat pt 1gb daca e cazul updatat la zi ....si ce sa vezi tot 600 Mbps.....binenteles ca am fost intrebat daca era mbps sau Mbps in masuratorile facute de mine .....o intreaga prostie.....platesti 1000 primesti 600.....si la fel si ca l;a tine a scazut pe intervalul de citeva luni...chiar daca sau connectat vecini noi sau nu mai stiu ce tot platesc 1000.....ceva ANPC ar ajuta?

Anonim
Neaplicabil
Ce sa faci, te muti la altii daca ai sau rabzi. De aia e bine sa citim cu atentie toate specificatiile ofertelor, cum apar si aici: https://www.orange.ro/internet/abonament-home-net-fibra/ De exemplu, pentru netul de 1 Gbps viteza maxima estimata este de pana la (foarte important acest pana la, deci nu garantat) 940 Mbps down si 480 Mbps up. Viteza medie este de 571 la down si 407 la up. :) La cea minima avem doar 15 Mbps simetric... Deci cam asta e oferta si ceea ce pot garanta ei pe abonamentele pentru acasa, nu business, nu banda garantata. Prin comparatie la Digi sta altfel treaba... Viteză maximă 940 download / 450 upload Viteză medie 850 download / 400 upload Viteză minimă 200 download / 100 upload

Anonim
Neaplicabil
@simple_dreams aici ai dreptate in legatura cu 940 Mbps down si 480 Mbps up la Orange. Nu te contrazic nici cu privire la viteza de la Digi pt. ca nu am fost interesat. Dar, ce face diferenta dintre Digi si Orange este pingul/delayul. Digi are infrastructura supraincarcata cu abonati peste limita si nu a mai investit. Orange are infrastructura Telekom dar nu este supraincarcata. Pentru alte probleme nerezolvate contactati ANPC.