anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce nu am acces la IPV6?

RaduV
Începător
Am testat conexiune IPV6 si se pare ca are probleme.
Ce se poate face?
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Trixen: povestea e frumoasă, dar se verifică într-un singur mod: vezi ce locație îți descoperă o căutare a locației IP-ului. Dacă e departe de domiciliu... clar. Soluția e departe. Despre device-uri compatibile.... depinde: sunt sau nu compatibile cu IPV6? Deci povestea continuă.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Trixen_old
Cunoscător
Doar pentru a ne asigura ca bazele sunt indeplinite, pe calculator primesti o adresa IPv6 valida? Din routerul Orange mai treci cumva prin alt router sau device-urile tale trec doar prin cel de la Orange? Intreb asta pentru ca eu mi-am pus un router intre cel de la Orange si device-urile mele si am dezactivat in mod voit IPv6 in reteaua interna 🙂

RaduV
Începător
Acum imi functioneaza deoarece trece testul de mai sus. M-am conectat FTP pe ipv6 si e ok. Am incercat sa ma conectez pe acelasi IPV6 din alta retea si nu merge (retele testate Digi->Orange nu merge, NextGen->Orange nu merge. Se pare ca nu scap inca de IPV4.

RaduV
Începător
IP-ul de tip V6 al retelei WAN (fibra optica) este ip de internet? Este vazut si din alte retele: Telekom, NextGen, DIGI?

Trixen_old
Cunoscător
Din ceea ce vad din pozele de la tine, doar configuratia din LAN foloseste local-link addresses. IP-ul de pe interfata WAN a routerului este public si ar trebui sa il vezi ca atare si din alte retele.

FLo1
#StarMember
@RaduV: Că este IPV4 sau IPV6, atât timp cât IP-ul tău nu este vizibil în internet (adică ești în spatele unui firewall al Orange cu IP propriu al Orange) nu vei avea șanse decât acces local (din LAN), nu din altă rețea. Simplu și clar.

Trixen_old
Cunoscător
@FLo1: Tocmai asta era ideea cu IPv6, sa poti primi un IP public/routabil pe device-urile tale. In configuratia din poza lui @RaduV observ ca IPul de pe router-ul Orange pare a fi public, in vreme ce IPurile furnizate in LAN sunt interne. In "traducere" spre IPv4, IPul public este pe router, iar intern DHCP-ul ofera adresa IP din clasa 10.0.0.0/8. Daca nu e ceva ce imi scapa, ar trebui sa isi poata face port forwarding spre IP-ul intern (v6) si sa ii mearga - similar cu functionarea de pe v4. Nu stiu daca se poate configura asta din router, dar merita investigat daca isi poate pune IPuri publice si pe device-urile interne - teoria spunea ca poti face asta pe IPv6 daca pe router primesti o clasa de IPuri si nu doar un singur IP, insa oricum in poza e clar o clasa privata. Adresa publica e blurata si nu imi dau seama daca primeste un IP sau o clasa. In orice caz, retelistica (in special zonele de echipamente, routing sau IPv6) nu este punctul meu forte. Am notiunile de baza, dar atat.

FLo1
#StarMember
@Trixen: povestea e frumoasă, dar se verifică într-un singur mod: vezi ce locație îți descoperă o căutare a locației IP-ului. Dacă e departe de domiciliu... clar. Soluția e departe. Despre device-uri compatibile.... depinde: sunt sau nu compatibile cu IPV6? Deci povestea continuă.