anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum ma conectez la wifi?

Diana15
Junior

Buna ziua! Am in casa un wifi si doresc sa ma conectez la el pe telefon .Am mai fost conectata pe alt telefon ,dar nu il mai am,s a stricat. Cum trebuie sa procedez ca sa am wifi pe telefonul cel nou?

1 Soluţie acceptată‚

Diana15
Junior

Am introdus parola care era scrisa pe spatele la routerul de la wifi.Va multumesc tuturor!

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

delfinas
#StarMember

Diana, bun venit in Comunitate!!!

Foarte simplu: activezi conexiunea wifi din meniul telefonului și eventual introduci parola de acces la router, daca ți se cere.

Diana15
Junior

Screenshot_20221010-111611_Settings.jpg

Nu apare si reteaua mea 

Ești sigură? Cum se cheamă rețeaua ta? Routerul tău funcționează, e alimentat?

Diana15
Junior

Functioneaza si este alimentat.Huawei HG658

Daca nu apare în lista, înseamnă că telefonul nu vede routerul. Ori e ceva in neregula cu routerul ori ești prea departe de el.

Încearcă să restartezi routerul, scoate-l din priza un minut și recontează-l apoi la rețea. Daca nici așa nu apare în lista de wifi din telefon, trebuie să suni la 300 sau sa intri pe chatul My Orange, sa vorbești cu cineva de la Orange.

Abonamentul pentru internetul fix e platit?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Huawei HG658 este numele retelei sau modelul routerului?

Incearca sa intri pe interfata router-ului, la adresa 192.168.1.1, dintr-un browser, pe un laptop sau ceva conectat pe cablu LAN, si vezi ce retea iti genereaza. Dupa care, incearca sa te conectezi la acea retea, din lista de retele WiFi disponibile.

Client Orange

Pololică
#StarMember

Incearca sa instalezi aplicatia HiLife (aplicatie dezvolata de Huawei). Ar trebui sa te ajute sa gasesti routerul.

Diana15
Junior

Am rezolvat,va multumesc tuturor

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Buna Diana,

Ne bucuram sa auzim ca ai rezolvat. Ne poti spune cumva si care anume a fost solutia la problema respectiva, astfel incat, daca mai sunt si alti useri cu aceeasi problema, sa stie cum sa o rezolve?

Ai rezolvat cu aplicatia HiLife, intrat pe interfata router-ului, sunat la 300 sau niciuna dintre variantele de mai sus? :))

Client Orange

Diana15
Junior

Am introdus parola care era scrisa pe spatele la routerul de la wifi.Va multumesc tuturor!