anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Bridge Internet Fix Fibra

Anonim
Neaplicabil
Se poate folosi deviceul de la Orange Huawei HG8247H in modul bridge pentru a folosi pentru rutare un alt device mai capabil pe 5Ghz? (nu ma refer sa il folosesc ca AP)
1 Soluţie acceptată‚

eda2k
Cunoscător
Salut, Din câte știu, se poate trece în modul Bridge ONT-ul de la Orange, dar doar de către Orange. Sună la relații clienți - 300, și întreabă. Din câte știu, FO este în parteneriat cu telekom-ul, deci aceeași infrastructură, diferă doar ONT-ul ... Succes !

Vizualizare soluţie în postul original

18 Răspunsuri 18

Razvan
#StarMember
Din ce am citit și am auzit de la alții utilizatori de internet prin FO de la Orange, acest ONT nu poate fi trecut momentan în modul bridge, pentru a putea pune alt router și al configura, asa cum îți dorești.

RafaHelper
#StarMember
Salut @0verspeed, Ai pus o intrebare foarte buna tocmai de accea iti recomand sa intri pe https://www.orange.ro/eContact/ si sa intrebi acolo alegand optiunea Prin e-email -> Vreau sa fac o sesizare -> Abonamente si servicii. Astfel intrebarea ta va ajunge in departamentul tehnic si vei primi un raspuns adecvat. Mai apoi poti reveni cu raspunsul primit aici in comunitate pentru a ajuta si alti utlizatori ca tine.

Anonim
Neaplicabil
@Razvan, mersi de raspuns. Atunci probabil va trebui sa merg cu cei de la Telekom deoarece din ce stiu routerul lor permite modul bridge. Instalarea urma sa fie facuta astazi, o sa mai revin cu un update dupa ce vorbesc si cu cei care fac instalarea. https://stealthsettings.com/orange-home-net-1000-un-abonament-care-nu-te-ajuta-deloc-daca-folosesti-wi-fi.html

teacher_
#StarMember
Și eu știam că nu poate fi folosit in mod brigde... E destul de complex și ciudat HG8247H....

Vio73
#StarMember
Eu am acel ruter și nu merge. Dar poți să-ți atașezi după el un alt ruter ( al tău) și să faci ce-ți dorești. Eu așa am.

Anonim
Neaplicabil
@Vio73, da merge si iti da in al 2-lea router ip privat (double NAT). Nu o sa iti poti accesa nici un device din casa (camere web, smart home devices etc), VPN si DDNS nu functioneaza in double NAT. In double NAT nici anumite servicii de PSN nu functioneaza. Aici se poate: https://forum.telekom.ro/post30737.html#p30737 Practic prin bridge routerul Huawei nu mai face NAT. El paseaza IP-ul public in portul WAN al routerului tau 5G care face NAT. Fara bridge pe LAN1,2,3,4 da ip privat 192.168.x.x(NAT1) si pe WAN in routerul tau 5G primesti 192.168.x.x, in concluzie si routerul tau 5G da alte ipuri private 192.168.x.x pe Lan1,2,3,4.(NAT2 sau NAT3, care este de evitat) Deviceul este capabil, o poza cu meniul asta de la cei care au acest device de la Orange se poate? Mersi!

eda2k
Cunoscător
Salut, Din câte știu, se poate trece în modul Bridge ONT-ul de la Orange, dar doar de către Orange. Sună la relații clienți - 300, și întreabă. Din câte știu, FO este în parteneriat cu telekom-ul, deci aceeași infrastructură, diferă doar ONT-ul ... Succes !

Vio73
#StarMember
Nu știu detalii, dar la mine merg serviciile prin ruterul meu.

Anonim
Neaplicabil
Atunci ai NAT2, deci posibil sa mearga si fara bridge, nu stiu exact, dar o sa vin cu un update.

Vio73
#StarMember
Nu știu să explic, dar sunt mulțumit. Plus că nu am avut întreruperi sau defecțiuni de un an și jumătate, de când am serviciul. La operatorul anterior, aveam lunar probleme.

Anonim
Neaplicabil
Am fost contact de catre departamentul tehnic si routerul HG8247H poate fi pus in bridge mode. Respectiv toate noile abonamente sunt instalate cu HG8247u (banda de 5Ghz). O sa mai revin cu un update dupa instalarea serviciilor.

Anonim
Neaplicabil
Revin cu feedback, HG8247U a fost pus in bridge mode de catre departamentul tehnic Orange.

Vio73
#StarMember
Ok. Felicitări! Deci ai reușit ce ți-ai propus!

DanielaH
Moderator
@0verspeed, îțî mulțumim că ai împărtășit experiența ta cu noi, aici în Comunitate. Cu siguranță va fi utilă si pentru ceilalți membri. Ne bucurăm că s-a rezolvat.