anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare opțiune IP public

Brumari
Începător

Bună! Am activat acum două zile opțiunea de IP public de la internet pe fibra. În aplicație arată că este activă, însă la mine încă nu este, mă gândesc că e posibil să funcționeze când îmi vine factura, dar mai e mult până atunci. Știți când se activează opțiunea?

4 Răspunsuri 4

DanielaH
Moderator

Salut! Bun venit în Comunitate!

Ești client Orange sau Orange Romania Communications?

Dacă vrei, putem verifica și noi situația ta. Ne poți trimite codul de abonat în mesaj privat.

Pololică
#StarMember

Salutare!

De obicei, modificarile contractuale se actualizeaza in 48 de ore sau de la data ceruta, chiar daca apar ca fiind active cu putin timp inainte.

Brumari
Începător

Buna!

Am activat opțiunea de IP public (static), am IP-ul nou însă nu știu celelalte noi detalii( Subnet Mask, Gateway, DNS) pentru a îmi conecta diapozitivele. Ce să fac?

FLo1
#StarMember

@Brumari: NU este nevoie de toate datele menționate pentru "conectarea" acelor dispozitive. Dacă vrei să accesezi un singur dispozitiv conectat prin routerul instalat, folosești funcția din router numită DMZ. Altfel, pentru mai multe device-uri folosești "Port fwd".

Ca IP intern, deviceurile tale vor primi câte un IP de tipul 192.168.x.y, iar restul datelor (gateway, dns) vor fi atribuite automat prin DHCP.