anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Încheiat] Detalii opțiune Număr Unic - Orange Fix

fortheworld
Junior entuziast
https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-fix/abonament-home-fix-cablu/index.html
Având în vedere că în magzinele Orange precum și la apel 300 nu știe nimeni info despre această opțiune vă rog să detaliați conform link de mai sus ce înseamnă opțiunea Număr Unic adăugată pe un număr de Orange Fix.
Conform acestei opțiuni apelurile deviate par a fi gratuite între numărul de fix și mobil Orange. Eu o înțeleg ca o deviere de apeluri făcută din centrală către numărul specificat Orange Mobil, deviere ce nu pare a fi taxată.
Sunt interesat de un număr fix Orange în acest caz să pot recepționa gratuit apeluri direct pe mobil indiferent de locație
În cazul în care este o simplă deviere făcută de client și apelurile se scad din cele 100 incluse atunci nu ar trebui denumită opțiune ci serviciu iar pagina ar trebui modificată în consecință.
PS: pe comunitate nu am găsit rubrică dedicată telefonie fixă Orange, sper că am ales ok ramura aici.
Mulțumesc, zâmbete!
1 Soluţie acceptată‚

EDIT: Din 26 ianuarie 2022 nu mai este disponibila pentru activare optiunea numar unic (unique number).

 

Salut!

Inainte de toate, vrem sa stii ca serviciul Conferinta si Redirectionare nu sunt disponibile pentru Home Fix.


Legat de optiunea “Numar unic”, aceasta este gratuita si iti ofera posibilitatea de a primi apelurile catre numarul fix si pe numarul de mobil in acelasi timp, chiar si in situatia in care telefonul fix este deconectat (pentru situatiile *).


Numarul unic poate fi configurat:

  • sa sune simultan*
  • sa sune doar fixul
  • sa sune doar mobilul*
  • sa sune mai intai fixul
  • sa sune mai intai mobilul*
  • sa sune mai intai fixul, daca apelul provine de la un numar de fix
  • sa sune mai intai mobilul, daca apelul provine de la un numar de mobil*
    Nu se vor lua din cele 100 de minute deoarece nu este o redirectionare.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Jay
Campion certificat
Eu inteleg ca iti va aparea si pe mobil apelul, cand te suna cineva pe fix, iar minutele incluse sunt pentru cazul in care suni tu dupa fix.. Dar, la fel de bine poate fi si o deviere.. sa vedem ce spune si raspunsul oficial.. 🙂

fortheworld
Junior entuziast
Concret, este vorba despre o deviere către mobil cu taxare din cele 100 minute sau o deviere gen opțiune specială unde NU se taxează fix-mobil număr declarat (opțiune număr unic)? Ideea este că nu se specifică concret asta și nimeni nu știe cum se activează această opțiune 🙂 Mulțumesc!

Vio73
#StarMember
Și eu înțeleg tot așa, că dacă ești apelat pe fix, se redirecționează apelurile și pe mobil și poți fi sunat chiar dacă nu ești acasă. Mi se pare o idee foarte bună!

EDIT: Din 26 ianuarie 2022 nu mai este disponibila pentru activare optiunea numar unic (unique number).

 

Salut!

Inainte de toate, vrem sa stii ca serviciul Conferinta si Redirectionare nu sunt disponibile pentru Home Fix.


Legat de optiunea “Numar unic”, aceasta este gratuita si iti ofera posibilitatea de a primi apelurile catre numarul fix si pe numarul de mobil in acelasi timp, chiar si in situatia in care telefonul fix este deconectat (pentru situatiile *).


Numarul unic poate fi configurat:

  • sa sune simultan*
  • sa sune doar fixul
  • sa sune doar mobilul*
  • sa sune mai intai fixul
  • sa sune mai intai mobilul*
  • sa sune mai intai fixul, daca apelul provine de la un numar de fix
  • sa sune mai intai mobilul, daca apelul provine de la un numar de mobil*
    Nu se vor lua din cele 100 de minute deoarece nu este o redirectionare.

bogdan_osan
Junior entuziast
@Orange Assistant, acest serviciu se poate activa impreuna cu un numar prepay sau numai cu un abonament mobil?