anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Prima factura cu 30 de lei mai mult

Robert281
Începător

Salutare,am făcut contract de net și tv + Netflix ,cel de 94 de lei și mi-a venit prima factura de 124 ,știe careva de ce?

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@Robert281: Bun venit în Comunitatea Orange. Fiind la un abonament nou, abonamentul se plătește în avans, iar ca urmare, pe prima factură, perioada care a trecut de la contractare până la prima factură se plătește pe acea factură (se numește PRORATĂ), fapt ce face factura să pară mărită. Poți observa aceasta și pe factură (vei avea 2 perioade/intervale de timp facturate). Se vor regla lucrurile la următoarea factură, care va veeni conform contract. Numai bine. 

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

MCostel
Cunoscător

Salut,

Din păcate nu avem acces la factura ta.

Trebuie să verifici perioada facturată și deasemenea serviciile facturate.

Daca nu reușești poți contacta serviciul clienți pentru mai multe detalii (telefonic sau prin chat).

https://www.orange.ro/contact/ 

 

Acum o săptămână am făcut contractul și instalarea,azi am  intrat  pe aplicație și m-am trezit cu 124 de plata 

Verifica perioada facturată.

Este posibil sa fi fost facturat pe o lună și 8-9 zile in funcție de data facturării.

https://www.orange.ro/help/de-ce-valoarea-facturii-este-mai-mare-luna-aceasta-11608 

FLo1
#StarMember

@Robert281: Bun venit în Comunitatea Orange. Fiind la un abonament nou, abonamentul se plătește în avans, iar ca urmare, pe prima factură, perioada care a trecut de la contractare până la prima factură se plătește pe acea factură (se numește PRORATĂ), fapt ce face factura să pară mărită. Poți observa aceasta și pe factură (vei avea 2 perioade/intervale de timp facturate). Se vor regla lucrurile la următoarea factură, care va veeni conform contract. Numai bine. 

Am înțeles, mulțumesc de info !te salut

Cu plăcere și te mai așteptăm în Comunitatea Orange și cu alte păreri, întrebări sau informații. O seară faină!👍

Trixen
#StarMember

Salutare,

Prima factura include si serviciile prestate de la momentul instalarii si pana la emiterea facturii, pe langa urmatoarea luna in avans. Facturile lunare includ abonamentul pe luna viitoare plus consumul (costuri suplimentare, plati) pentru luna incheiata.

Asadar nu te necaji ca prima factura e mai mare. Din a doua luna se regleaza toate. Daca insa costurile persista si dupa a doua factura, arunca un ochi la detaliile facturii si vezi daca sunt costuri pe care nu le recunosti.

Te asteptam cu detalii, sa stim daca ai reusit sa identifici si daca este totul in regula 🙂

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Întotdeauna prima factură reprezintă o lună + pro rata, adică o lună și ceva. Serviciile pe abonamente sunt plătite în avans. Să zicem că ai data de facturare 21 ale lunii, iar tu ai făcut contractul în data de 3 ( vorbesc pur teoretic, nu știu cum este la tine). Pe prima factură vei avea facturate serviciile din data de 21-20 ( lună următoare, adică o lună) și cele din 3-20 luna respectivă.

De aceea ai factura mai mare prima dată.

Sper că am explicat pe înțelesul tuturor!

Baftă!

RafaHelper
#StarMember

Salut @Robert281

Ai verificat factura, e așa cum spune @FLo1 ?