anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Abonament separat pentru smartwatch

curios1111
Junior
As dori sa folosesc un smartwatch pentru apeluri in roaming (adica sa las telefonul in camera de hotel si sa utilizez doar smartwatch-ul in afara hotelului).
Din cate am inteles Number Share nu functioneaza in roaming.
Se poate activa un abonament separat direct pe smartwach? La concurenta am vazut un abonament dedicat (connect smart), insa la Orange n-am gasit informatii.
Astfel as putea sa redirectionez apelurile de pe telefon pe numarul separat de pe smartwatch.
Multumesc.
1 Soluţie acceptată‚

Salut! @curios1111, dispozitivele secundare nu pot beneficia de urmatoarele servicii suplimentare: redirectionarea apelurilor, acces la coduri scurte (*100#, *115# etc.) sau la Serviciul Clienti, mesagerie vocala, tonuri de asteptare, roaming. Asadar, serviciul roaming este activ/ disponibil doar pe dispozitivul principal, in functie de tipul pachetului pe care il ai. Poti folosi si dispozitivul secundar in alta tara, dar doar daca acesta este conectat cu telefonul prin Bluetooth. Ceea ce inseamna ca, din pacate, nu poti lasa telefonul in camera de hotel si sa pleci pe plaja doar cu ceasul.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

And04
Senior
Salutare, @curios1111 Din cate stiu, Number Share functioneaza in roaming pe dispozitivul principal daca exista un abonament cu roaming dar poti utiliza si ceasul daca este conectat la telefon prin Bluetooth. https://www.orange.ro/help/ceasul-meu-va-funciona-n-roaming-10948 Vezi aici mai multe detalii: https://www.orange.ro/help/servicii-pentru-abonamente/number-share/more

curios1111
Junior
Da, stiu acest lucru, insa as dori sa utilizez smartwatch-ul la o distanta mai mare de 10 metri cat permite Bluetooth-ul.

Mădălin
Cunoscător certificat
Care ar fi beneficiile...sa spunem că ești la 100 metri de telefon iar ceasul nu are acces la bt și wifi. Ai putea sa activezi un abonament yoxo cu esim...dar iar te intorci

curios1111
Junior
Dorinta este sa stau la plaja doar cu smartwatch-ul, iar telefonul ramane in camera de hotel, la sute metri distanta. Asa n-am stresul ca imi dispare telefonul de pe sezlong cand intru in apa si pot fi apelat in caz de urgenta :). In tara pot rezolva prin Number Share, in roaming din pacate nu funtioneaza. Deci am nevoie de acces 4G pe smartwatch in roaming. Solutii ar fi: 1. Number Share sa functioneze in roaming - ar fi cea mai simpla varianta, din pacate deocamdata nu functioneaza 2. Abonament Orange separat pe smartwatch + redirectionare de pe telefon - acest lucru incerc sa aflu, daca pot activa un abonament Orange separat pe smartwatch 3. Abonament Connect Smart de la concurenta pe smartwatch + redirectionare de pe telefon - acest lucru cred ca functioneaza, insa as prefera solutia 2 sa nu platesc redirectionarea (ideal desigur este solutia 1, insa nu depinde de mine) 4. Solutia pe care doresc sa o evit: iau telefonul cu mine intr-o husa impermeabila

Salut! @curios1111, dispozitivele secundare nu pot beneficia de urmatoarele servicii suplimentare: redirectionarea apelurilor, acces la coduri scurte (*100#, *115# etc.) sau la Serviciul Clienti, mesagerie vocala, tonuri de asteptare, roaming. Asadar, serviciul roaming este activ/ disponibil doar pe dispozitivul principal, in functie de tipul pachetului pe care il ai. Poti folosi si dispozitivul secundar in alta tara, dar doar daca acesta este conectat cu telefonul prin Bluetooth. Ceea ce inseamna ca, din pacate, nu poti lasa telefonul in camera de hotel si sa pleci pe plaja doar cu ceasul.

curios1111
Junior
Am inteles limitarile dispozitivelor secundare, tocmai din acest motiv intreb daca e posibil sa folosesc smartwatch-ul ca dispozitiv principal, cu un numar separat.