anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Zte F6600R Legacy mode?

roby11
Junior entuziast

Am nevoie de legacy mode, acel wifi 0, 802.11 inainte de b, tehnologia anilor 1997...

Un dispozitiv smart home e atat de **beep** ca nu se conecteaza altfel.

Degeaba umblam eu dupa bridge mode si altele...

15 Răspunsuri 15

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Roby, nu stiu daca o sa poti seta acel router pe 802.11 (standardul din 1997)... Nu cred ca mai gasesti nimic sub 802.11b. Asta e dezavantajul de a avea tehnologie noua... Nu mai e compatibila cu dispozitivele foarte vechi.

Dar, daca pot sa te intreb, ce incerci sa conectezi, de ai nevoie de un standard atat de vechi? Poate exista metode alternative....? Zic si eu.

Client Orange

roby11
Junior entuziast

unele dispozitive sonoff.

Culmea, nu toate au aceleasi componente wifi. Unele merg unse, altele nu...

roby11
Junior entuziast

 Caut de 1 luna problema...initial credeam ca nu poate lua anumite clase de ip...

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Aaam inteles. De-aia te gandeai la bridge mode initial.

Pai si....atat de vechi sunt...? As zice ca pe vremea 802.11 (1997) nici nu erau dispozitive de genul asta. Dar poate ma insel. :))

Esti tu sigur ca problema nu e in alta parte? Ca mi se pare prea ciudat sa nu se conecteze, pe 2.4GHz, chiar si pe un 802.11b. Vezi sa nu ai cumva benzile "legate" sub acelasi SSID. Cel mai probabil acele dispozitive vor merge doar pe 2.4GHz. Si cu toate ca in mod normal, ar trebui sa emita pe amandoua, si sa nu fie nicio problema....se poate sa mai apara probleme.

De-aia zic, pentru test, in caz ca ambele frecvente sunt sub acelasi SSID (sau in caz ca ai frecventa de 2.4GHz oprita din router):

1. asigura-te ca iti emite si pe 2.4GHz

2. in caz ca ai un singur SSID pentru ambele frecvente, incearca sa redenumesti una dintre ele, astfel incat sa fie vazute ca retele separate.

Client Orange

roby11
Junior entuziast

Am incercat toate posibilitatile...am de ani de zile aceste dispozitive.

Unele din ele au module wifi cu aceasta tehnologie si se vand si astazi.

Problema este ca la unii provideri gen upc/vodafone mai nou, routerele lor care sunt bune din alte puncte de vedere ofera posibilitatea si acestor dispozitive sa se conecteze fara batai de cap.

Probabil acel "bgn" include si ceva sub "b".

Am gasit problema pe forumuri specializate cu rescrieri firmware la ele etc... si se loveau de aceeasi problema.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Am inteles… In afara de a achizitiona poate un alt router, pe care sa-l legi in mod bridge (cum te-ai gandit initial) de cel de la Orange, si el sa-ti dea WiFi “compatibil” pentru dispozitivele respective…nu stiu ce alta varianta ai avea. Bine, asta, si eventual o rescriere firmware, dupa cum ai gasit si tu. Dar mi se pare complicat...

Presupun ca un upgrade al acelor dispozitive iese din discutie…? Ma gandesc ca cele mai noi ar fi poate si mai compatibile? Acuma, nu stiu ce anume ti-ai achizitionat si ce optiune ar fi mai rentabila pentru tine. Dar…zic doar ca poate ar fi o varianta si asta….?

Client Orange

roby11
Junior entuziast

cautam o treaba simpla. practic eu nu vroiam nimic, dar acum mi-am gasit treaba.

Sa modific dispozitivele mele inseamna mult timp pierdut...imperecheri cu alti senzori, telecomenzi rf etc...

Era bine sa mearga totul din prima

Vio73
#StarMember

Salutare!

Am avut ai eu probleme cu un dongle de la invertorul de la panourile fotovoltaice ( am mai spus la un moment dat). Acel dongle a luat inițial wifi de la ZTE, dar după vreo 2-3 luni, n-a mai vrut. Am chemat asistența și mi-au spus că este din net. Am legat alt router și am setat dongle să ia wifi de la acel router și am rezolvat problema.

roby11
Junior entuziast

am citit si despre problema ta..

roby11
Junior entuziast

Si in plus, stiti voi cum e...sa mai pui in priza inca un consumator-router doar ca sa mearga ceva ce mergea pana acum ca uns...

Da, într-adevăr, orice dorință de tehnologie avansată mă "cadorisește" și pe mine, involuntar, cu tot mai mulți consumatori în casă. Este prețul evoluției plătit de toți împreună. Și dacă inițial erau la un consum mic și o tensiune de maxim 7,5V, acum toate au 12V/24V, și consum de ordinul amperilor, adică sute de watt-oră zilnic.

roby11
Junior entuziast

exemplu...gunoiul de receptor tv de la vodafone consuma 6W in STAND BY!!!,un router chiar si 10W

Dar tot cu tehnologia mai rezolvam cate ceva dand off noaptea la majoritatea consumatorilor de acest gen...

@roby11 : Într-o oră sau pe zi?

Energie (Wh) =Putere (W) × timp (h)

De exemplu până și încărcătoarele fast au 15-20W (sau chiar mai mult). Noroc că nu le folosim toată ziua.

 

roby11
Junior entuziast

6,4 watti pe ora, valoare masurata pe priza, adica alimentator+dispozitiv...

Asa cum spuneai, toate adunate cresc aiurea factura lunara, mai ales noaptea sau cand nu este nimeni acasa.