anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Zte F6600R are print server pre-built in portul usb?

vFdr12
Junior

Salut! Am o intrebare. Zte F6600R are print server pre-built in portul usb?

1 Soluţie acceptată‚

Salut @vFdr12, pentru ca pot funcționa si prin port ethernet sau se pot conecta la internet pentru a oferi conținut multimedia sau pentru a primi actualizări de sistem.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Cred ca acel port USB e inactiv la routerele Orange. Deci nu, nu cred ca are nici print server. Oricum, nu am routerul, deci nu pot sa confirm. Dar atata timp cat nu se poate folosi nici pentru storage extern (s-au mai plans si altii de chestia asta), pe USB, ma indoiesc ca ar avea print server. 

Cel mai bine, mergi pe varianta cu un Raspberry Pi daca vrei sa-ti faci print server. In felul asta, ai tot ce trebuie pe acel server, si poti printa linistit, de pe orice platforma, inclusiv telefoane, print WiFi, fara sa fie nevoie sa mai instalezi vreo aplicatie.

Sau...cu un router third party, dar fara firmware custom. Deci nu un router de la Orange.

Ai aici un tutorial in sensul asta, daca vrei sa mergi pe varianta cu RPi.

Client Orange

vFdr12
Junior

Da routerul are File sharing prin usb.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Oook, aveam impresia ca e dezactivat. L-ai incercat, functioneaza? Daca da, singura problema ramane suportul pentru print server. Eu nu știu sa aiba. Dar daca ar fi, probabil ca tot pe la setarile de USB ar trebui sa fie.

Client Orange

da da acum e bagat si merge am pus o imagine

 

este si optiunea asta

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Ok... Bine de stiut! :)) Mersi.

Deci sa inteleg ca problema s-a rezolvat?

Client Orange

da mai am o intrebare. de ce receiverele de la orange au port  ethernet?

 

Salut @vFdr12, pentru ca pot funcționa si prin port ethernet sau se pot conecta la internet pentru a oferi conținut multimedia sau pentru a primi actualizări de sistem.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Apropos de partea asta de print server, daca vrei, intrucat ai deja hardware-ul respectiv, si ai si cum sa testezi, daca ai timp si vrei, poti sa faci si tu un mic tutorial cu pasii de parcurs pentru cei care vor sa-si activeze fie file sharing, fie print server, fie amandoua.

Uite, de exemplu, eu acum sunt curios ce soft foloseste pentru OS. Pentru ca suportul e pe router, dar...driver-ul imprimantei nu e (sau...ma insel si aici?). :)) Deci, ar fi util de stiut, in caz ca ai un pic de timp si vrei sa participi la chestia asta.

Cat priveste recieverele, acel port Ethernet ar trebui sa fie pentru o functionalitate de TV online sau ceva in genul asta. Nu-mi mai amintesc exact numele functiei. A mai intrebat cineva mai demult, dar nu mai gasesc topicul.

Dar, si acolo, din cate stiu (cel putin asa stiam), nu exista suport software pentru portul respectiv. Deci, e un port care nu se foloseste. Dar se pare ca in cazul routerului, acel port este activ si se poate folosi.

Client Orange